Skocz do zawartości

Moje pierwsze zdjęcie M42


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W końcu udało mi się złapać trochę bezchmurnego nieba i po raz pierwszy zrobiłem zdjęcie. Setup to EQ6 bez gudingu, Nikon D5100, obiektyw Tair 300. Zrobiłem 30 zdjęć o czasie 180s, 400iso 5,6F. Z tych zdjęć 20 nadawało się do dalszej obróbki (chmury). Zdjęcia robiłem na podmiejskim niebie więc było dość duże LP. Zrobiłem także 30 darków oraz 30 biasów. Wszystko to obrabiałem programem DeepSkyStacker. Pózniej obróbka w PS. Wszystko robiłem po raz pierwszy więc proszę o uwagi, a także co zrobię źle.

 

Pozdrawiam

AWE

StackB6.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kolorystyka: wszystko jest niebieskie. Nawet uwzględniając aberrację chromatyczną optyki - za niebieskie.

 

Kolory wyrównywałem do nieba tak aby było jak najbardziej wyrównane kolorystycznie. Brakowało niebieskiego więc podbiłem ten kolor krzywymi. Rozumiem że należało by oddzielnie korygować tło a oddzielnie mgławicę z mniejszą ilością niebieskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tło masz nienaturalnie czarne. Za mocno je wyciąłeś

za bardzo też przepalileś okolice Trapezu

nadmiar niebieskiego może pochodzić od źle skalibrowanego monitora. Ja swoją M42 robiłem na laptopie, a gdy zobaczyłem na stacjonarnym to przeraziłem się niebieskim zafarbem

jak na pierwszą fotkę jest dobrze, a drobne błędy są całkowicie naturalne

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trapez proponuję na razie odpuścić. Pewnie bez krótkich ujęć nie da się pokazać.

Proponuję: skalibrować monitor, osobno obrabiać gwiazdy, nie wycinać tła( nawet kosztem małego szumu).

Tutoriale znajdziesz chociażby w serii artykułów Jacka Bobowika na tym forum- pozostaje kwestia adapacji ich do DSS lub poszukania tutków do DSS- na pewno Jacek poda trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku http://hostuje.net/file.php?id=d9527d4408ff4837f8965f6da171ae30 zamieszczam plik po stakowaniu DSS. Plik ma około 95MB. Bardzo jestem ciekawy co można zrobić z tym zdjęciem. Bardzo chętnie podpatrzę techniki obróbki, nauki nigdy dość. :icon_biggrin:

 

Pozdrawiam

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie musiałem nic robić, tylko kliknąć przycisk pobierz plik. Żadnych durnych sms nie otrzymuję.

Ja widzę to zdjęcie tak. Jest to bardzo dobry materiał do ćwiczeń, nie licząc lekkiej aberracji.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Musiałem lekko przyciąć, bo jednak bym przekroczył limit na forum, a nie chcę tracić detali.

PS2. Kompresja na forum jest fatalna :(. Dam w takim razie jeszcze cały link na dropbox:

https://www.dropbox.com/s/dem8tfet7e03lxa/a4.jpg?m

a3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że akurat tam wrzuciłeś. Nie mam ochoty otrzymywać durnych smsów

 

Przetestowałem ściąganie na innym komputerze. Po kliknięciu na link otwiera się strona, na której akceptujemy regulamin (checkbox) i potem w przycisk "Pobierz plik". Nie wymaga podania nr telefonu. Może kliknąłeś w reklamę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie musiałem nic robić, tylko kliknąć przycisk pobierz plik. Żadnych durnych sms nie otrzymuję.

Ja widzę to zdjęcie tak. Jest to bardzo dobry materiał do ćwiczeń, nie licząc lekkiej aberracji.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Dużo lepsze niż moje wykonanie, jeszcze dużo muszę się nauczyć, ale dobrze że materiał wejściowy nie jest taki zły, będę próbował obrobić to zdjęcie jeszcze raz :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za ten materiał, chociaż nie przepadam za obróbką "obcych" surówek :)

Najwięcej problemu sprawiają gwiazdy- aberracja optyki powoduje "rozjechanie" kolorów szczególnie w lewej części obrazu.

W końcu cos takiego wyszło.

Acha, flatów to tam chyba nie było- winieta jest jak smok.

 

Ost.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za ten materiał, chociaż nie przepadam za obróbką "obcych" surówek :)

Najwięcej problemu sprawiają gwiazdy- aberracja optyki powoduje "rozjechanie" kolorów szczególnie w lewej części obrazu.

W końcu cos takiego wyszło.

Acha, flatów to tam chyba nie było- winieta jest jak smok.

 

attachicon.gifOst.jpg

 

Rewelacja, jestem w szoku co można uzyskać z tego materiału, flatów rzeczywiście nie odjąłem. Aberracji nie przeskoczę to jest cecha tego obiektywu Tair 300. Dziękuję bardzo za rady co mam poprawić. Mając tak dobrze obrobiony materiał będę próbował zrobić podobnie, przynajmniej widzę do jakiego efektu mam dążyć.

 

Pozdrawiam i dziękuję

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejście drugie do obróbki zdjęcia. Dołożyłem do obróbki DSS flaty, skalibrowałem monitor, i inaczej obrobiłem w PS. Nie potrafię jeszcze obrabiać oddzielnie gwiazd ale wydaje mi się że pewien posęp jest.

 

StackBB5.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że pewien posęp jest.

jest postęp ... bez wątpienia. Choćby środek mgławicy nie jest już przepalony

przy okazji zdradzę Ci tajemnicę jak pozbyć się aberracji chromatycznej widocznej wokół jaśniejszych gwiazd

ściągnij sobie Fitswork. W menu Processing odnajdź pozycję Color Functions, a w rozwiniętym panelu funkcję Reduce Colored Halos around Stars. Jedno kliknięcie i po aberracji

masz tam wiele gotowych funkcji np. wyostrzanie, rozmywanie, dekonwolucja, DDP, a nawet zmniejszanie gwiazd. Warto poeksperymentować

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyźej- postęp jest. Operując krzywymi możesz zdecydowanie więcej mgławicy wyciągnąć. Bo trochę mało widać no i oczywiście za bardzo wyciąłeś tło. Powinno być mniej więcej na 94-92% (wartość subiektywna) ale przy takich wartościach przyjemnie się na fotkę patrzy.

Pozdr.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest postęp ... bez wątpienia. Choćby środek mgławicy nie jest już przepalony

przy okazji zdradzę Ci tajemnicę jak pozbyć się aberracji chromatycznej widocznej wokół jaśniejszych gwiazd

ściągnij sobie Fitswork. W menu Processing odnajdź pozycję Color Functions, a w rozwiniętym panelu funkcję Reduce Colored Halos around Stars. Jedno kliknięcie i po aberracji

masz tam wiele gotowych funkcji np. wyostrzanie, rozmywanie, dekonwolucja, DDP, a nawet zmniejszanie gwiazd. Warto poeksperymentować

 

pozdrawiam

 

Program już na dysku, dzięki za info na pierwszy rzut oka super, wieczorem poeksperymentuję, jeżeli osiągnę lepszy wynik to się pochwalę.

 

Pozdrawiam

AWE

Edytowane przez AWE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wersja M42 głównie wykonana programem Fitswork, genialnie operuje się krzywymi i poziomami, balansowanie koloru, redukcja szumu. To co mi się nie udało to redukcja aberracji chromatycznej wokół gwiazd (może nie umiem uruchomić tej funkcji). Byłbym wdzięczny za informację o trutorialach do tego programu lub opisu poszczególnych funkcji itp.

V01_3a3_6.jpg

 

Pozdrawiam

AWE

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.