Skocz do zawartości

Zachod slonca - animacja


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem wreszcie zobaczyc, jak dziala soft remote capture do Canona 300D. Musze przyznac, ze zabawa jest swietna i polecam ja kazdem, kto ma cyfrowke. Obiektow do cykania jest masa, poczawszy wlasnie od chmur, przez nocne niebo, a skonczywszy na "wzroscie roslin" ;)

 

W przypadku zachodu slonca cyknietych bylo 360 zdjec w tempie 6 fotek na minute.

 

Cala animacja (MPEG4 30fps ok 4MB) do zassania stad:

http://www.procreative.pl/adam/astro/zachod.zip

 

Ponizej kilka pojedynczych klatek... Polecam szczegolnie animacje, bo naprawde wyglada ciekawie. Trzeba przy tym pamietac, ze wykonanie takiej animacji jest dziecinnie proste :) a przy tym niezwykle widowiskowe - szczegolnie dla zwyklych "zjadaczy" chleba ;)

 

Do zabawy uzylem tylko softu darmowego (precyzyjniej shareware).

Capture_00250.JPG

 

Capture_00068.JPG

 

Capture_00014.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym chciał zobaczyć tą animację, ale nie mam zipa na komputerze w pracy :Cry: Ale domyslam się, że jest ładna, a ja od dawna chciałem robić filmy poklatkowe. Zastanawiałem się nad dobra kamerą cyfrową, ale nie pomyślałem dotąd, że mozna to samo osiągnąć aparatem. Teraz to juz całkiem się napaliłem na Nikona D70.

Ale pytanie brzmi: ile takich zdjęć, jak te powyżej mieści się w standardowej pamięci Canona 300D (a może wiesz ile w Nikonie)? I co to właściwie jest "soft remote capture"?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku - Remote Capture oznacza "zdalne zrzucanie" ;), a dokladniej podlaczasz laptopa, ktory 1. steruje aparatem (wszystkie funkcje), 2. klatki nie ida na karte pamieci tylko do laptopa od razu wiec ilosc jest uzalezniona od dysku twardego komputera. Generalnie nalezy przyjac, ze nie ma zadnych ograniczen.

 

Jezeli chodzi o pamiec N D70 i C 300D to one nie uzywaja swojej pamieci do zapisu zdjec (to tylko bufor). Fotki zapisywane sa na kartach pamieci (jak dyskietka).

 

Ilosc fotek zalezy od 2 czynnikow - 1. jakosc w jakiej robisz fotki, 2. wielkosc karty. Karty CF to wielkosc od 16MB do 8GB!!! Ja uzywam 512 i 256MB. Na takiej jednej 512 miesci sie:

- 120-150 fotek w max jakosci rozdz. 3072x2048

- ok 600 w najmniejszej - czyli 1536x1024 (to minimalka canona - nie wiem ile jest w nikonie min)

 

Stosujac wieksze karty mozna ta ilosc zwiekszac (wejdzie ok 5 tys fotek na 4GB).

 

Do zdjec poklatkowych nalezy zastosowac najmniejsza mozliwa jakosc, bo i tak bedziemy je zmniejszac (video nie ma rozdz. 3072x2048 - poki co ;)... no chyba ze nasze dzielo bedzie pokazywane w kinach IMAX ;)

 

Ja do takich fotek (a takze do stackowania ciemnego nieba) zamowilem cos takiego:

http://www.adorama.com/CATC80N3.html?searc...-80N3&item_no=1

Dzieki temu nie musze zabierac w pole laptopa. Pelne sterowanie mamy od razu z tego gadzecika. Zdjecia leca sobie na karte. Piekna sprawa i pelny komfort. Ustawiamy sprzet i zajmujemy sie czyms innym. Oczywiscie to samo i wiecej mamy z laptopem, ale nie zawsze chce nam sie go targac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, to oprogramowanie jest tylko do Canona ?

 

Oj na pewno nie... Mysle, ze do kazdej cyfry cos takiego sie znajdzie - tzn do tych, ktore technologicznie na to pozwalaja. To ktore mam obsluguje 300D, 10D, 1D, 1Ds, oraz Nikona D100 (nie wiem, czy D70 tez).

 

Zaleta 300D/10D jest to, ze w tej chwili kazdy soft jaki nie powstanie do cyfry ma pelne wsparcie. To stalo sie jakby standardem! I to chyba jedna z wazniejszych zalet tego systemu.

 

Chcialbym ta technika cyknac rosnaca rosline, albo chociaz rozkwit paczka, ale troche szkoda mi blokowac aparat na min. tydzien :) W kazdym razie mozliwosci animacyjne takiego zestawu sa fantastyczne. Jedyne ograniczenie to wyobraznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam jeszcze jedna animacje. To byla pierwsza testowa wersja. Okazalo sie, ze wybralem zbyt wolny interwal (1 klatka na 1 min) dlatego animacja nie jest b. plynna, aczkolwiek mozna zaobserwowac sporo powstajacych chmur "z niczego".

 

Celowo uzylem tez dluzszej ogniskowej w ramach testu nowego obiektywu Canona 70-200/4L + filtry S1/B i Polaryzacyjny CIR. (bardzo mocno uwydatnia chmurki i kontrast). Ciekawe jest to, ze bez filtrow nie bylo praktycznie widac chmur przy horyzoncie... zlewaly sie w taki zamglony niebieskawy kolor - nic wiecej. Polecam ten filtr do fotek nieba (i nie tylko). Uwazam, ze to typowy "must have"!

 

Animacja ok 1 mb bez komresji zip:

http://www.procreative.pl/adam/astro/outputBM.avi

Capture_00030.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam w domu kilkanascie animacji nieba (chmury) zrobionych webcamem i programem AstroSnap. Ustawiam po prostu nagrywanie na auto, kamerka na statywie, PC chodzi sobie w tle, zgrywam na dysk BMPy co powiedzmy 20s przez 6-7 godzin (to jest automat w programie). Efekty sa fantastyczne ale pojedyncza animacja to kilkanascie MB.

 

Przy okazji postaram sie gdzies pokazac. Oczywiscie rozdzielczosc przy Canonie mizerniutka ale za to koszt mniejszy.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JESTEŚ WIELKIIIIIIIIIIIIIIIII !!!

Zdradź więcej szczeg. odnośnie zdalnego sterowania samym aparacikiem.

Np. do NIKONa CP4500P podobno istnieje jakiś soft do zdalnego sterowania, ale jest ciężko osiągalny nawet u dilerów N.

Czy oriencisz się, czy do NIKONa D70 też jest coś takiego? Kumpel właśnie się do niego przymierza i mozliwość sterowania jest kryterium decydującym!!!

pozdrówka, Tomcio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem :shock:

Na filmie "Zachód" złapał się nawet jakiś obiekt ( samolot? ) bodajrze od klatki 272 .

Świetny sposób na rejestrację szybkich zjawisk jak ISS jak i wolnych :D .(roślinki , itp)

Wystarczy dodać prowadzenie i mamy animację tranzytu Wenus lub nastepnego zaćmienia. :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
... aczkolwiek mozna zaobserwowac sporo powstajacych chmur "z niczego".  

 

:lol: To "nic" to życiodajna para wodna w naszej atmosferze, czy nadal uważasz że składasz się w ponad 70% z "niczego" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy w temacie zachodow i 300D - wczoraj cyknalem kilka "normalnych" fotek zachodzacego slonca (w ramach testow nowej "L-ki" Canona). Uwazam, ze to jedno z najladniejszych zjawisk na naszej planecie. Chociaz w naszym polozeniu geograficznym nie az tak inspirujace jak np. w tropikach, czy na antarktydzie. Fotki zrobione w Warszawie, nad Wisla.

139_3999.jpg

 

139_3997.jpg

 

139_3986.jpg

 

139_3979.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat, ale w majowym numerze "Foto Kuriera" jest 1. część bardzo obszernego porównania trzech lustrzanek cyfrowych w "znośnym" przedziale cenowym: Canon 300D, Nikon D70 i Sigma SD10. Póki co okazuje się, że Nikon deklasuje Canona pod chyba każdym względem. Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj sie tym, co czytasz w czasopismach. Akurat jestesmy na fali marketingu Nikona i takie testy bedzie mozna pewnie wszedzie przeczytac.

 

Jezeli chodzi o body, to faktycznie Nikon jest lepszy - tu bardziej trzeba go porownac do 10D. Natomiast to co dla nas najwazniejsze to matryca i tu Nikon przegrywa. Do zastosowan astro takze, co nie znaczy, ze sie nie nadaje - wrecz przeciwnie. Jedna z ogromnych wad jest brak prawdziwego trybu RAW - niby jest, ale okazuje sie, ze juz "przerobiony" przez wewnetrzny komp.

 

Poza tym, generalnie bardzo zblizony sprzet w podobnej cenie. Pamietajmy tylko o tym, ze generalnie kupuje sie "system" nie sam aparat. Pod tym kryterium nalezy przede wszystkim patrzec.

 

Jako ciekawostke moge podac, ze sa problemy ze wspolpraca z obiektywami M42. Nie sa w stanie ostrzyc prawidlowo "na nieskonczonosc"! Dla wielu osob wiec juz odpada na starcie. Ja jestem uzytkownikiem systemu Canona, dlatego najblizszy aparat ktory planuje kupic to 1D MKII. To dla mnie perfekcja, a znacznie tanszy od 1Ds. Ciekawe jak dalej potaczy sie rozwoj tych lustrzanek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna DUZA wada D70 to najmniejsze ISO - ktore jest - uwaga - 200. Nie ma ISO 100!!! Ogolnie mowiac, kiedy ogladam fotki z D70 to od razu widze, ze to cyfra - taki jakis syntetyczno metaliczny obraz w szczegolach. Kiedy widze foty z Canona to maja taka swoja naturalnosc i "analogowa miekkosc".

 

Zreszta zobacz ta fotke. Canon nigdy nie zrobi czegos takiego. Zobacz siatke!!!

http://www.dpreview.com/reviews/NikonD70/S...ze/DSC_0155.JPG

 

Z 300D jest tak, ze bebechy ma bajka - CMOS rewelacja (nic wiecej nie trzeba), za to body jest badziewskie i do trudnych warunkow sie nie nadaje. Brakuje tez paru manualnych nastawien. Mimo wszystko, gdybym dzisiaj jeszcze raz kupowal, to i tak bym go wybral, a na pewno 10D (za body).

 

Z reszta... po co tu gadac o technologii - popatrz na galerie w necie i zobacz, z jakich aparatow sa najlepsze foty! Lepszej rekomendacji niz zwykli userzy to chyba byc nie moze.

Pamietajmy tez, ze aparat to tylko min. 1/3 budzetu calego systemu. 2/3 to szklo!

 

Dyskusja o d70 vs 300d jest np. tu:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=3238

ale generalnie swego czasu na wszystkich forach byla burza. Szczegolnie zanim oficjalnie zostal zaprezentowany. Byly achy i ochy... jednak kiedy zaczal trafiac w rece doswiadczonych userow okazalo sie, ze jednak jest troche inaczej i szybko emocje usiadly.

 

Wybor jest taki:

1. masz w domu obiektywy nikona - kupuj D70

2. masz w domu obiektywy canona - kupuj 300D/10D

3. masz dostep do dobrych, tanich ob. na M42 - 300D/10D

4. nie masz zadnych obiektywow - ???

 

Dylemat w zasadzie moze dotyczyc tylko 300D - w przypadku 10D uwazam, ze nie ma nawet o czym dyskutowac!!! Klasa wyzej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... troche mnie zbiłeś z tropu. Akurat recenzjom w "Foto Kurierze" ufam, ale to była dopiero 1. część, w której porównywano body i obiektywy "standardowe". W następnym numerze będzie o jakości obrazu i się zobaczy.

Tak się składa, że mam dwa Nikony i 5 obiektywów do nich, więc Canon nie wchodzi w rachubę, ale jak się okaże, że D70 daje badziewne obrazy, to będę się musiał zastanowić, co robić. Może poczekam, aż wypuszczą następny model z lepszą matrycą :? No poczytam opinie w necie, jeszcze tego nie robiłem, dopiero co wpadłem na sam pomysł kupienia cyfrówki.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że D70 daje badziewne obrazy

 

Tego nie napisalem. Powiedzialem, ze daje gorsze obrazy od Canona - ale obydwa sa bardzo dobre! Wada fotek z Nikona sa wlasnie te "morki" i rozne artefakty. Sam nikon daje na to rozwiazanie - "omijac takie regularne drobne powierzchnie", albo "przekrecac aparat" :). Poza tym jest wiecej niz OK. Jezeli masz juz system nikona, to nie ma co dalej polemizowac - bierz D70!!!

 

Niestety musisz sie tez spodziewac problemow z dlugimi czasami - co utrudnia focenie nieba. Chodzi o jego kosmiczny amplify glow - ktory zaswietla kawal klatki przy dluzszych czasach. To kolejna wada, o ktorej na pewno nie przeczytasz w fotokurierze. Zobaczymy, czy napisza o juz "slynnym" interferowaniu z D70 (mora na drobnych, rownych powierzchniach)? Ide o zaklad, ze tez nic takiego nie znajdzie sie w tej recenzji!

nikon_dark.jpg

 

canon_dark.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.