Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja!


Fario

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dziś miałem pierwszy - od zakupu synty 6'' - wieczór kiedy niebo było wolne od chmur! :) Czas na obserwację znalazłem niestety za późno na kometę Panstarrs, Andromedę i Oriona, ale udało mi się poczynić inne ciekawe obserwacje i jestem zadowolony, że potrafiłem znaleźć parę obiektów ! :D

 

Najpierw oczywiście szybkie spojrzenie na Saturna - pozytywne wrażenia mimi kitowego 10mm okularu :) Już się nie mogę doczekać na porządny okular planetarny. Lada dzień jadę do sklepu:)

 

Później mimo zimna i kiepskiego nieba na skraju GOP postanowiłem upolować coś trudniejszego. Kolejno z powodzeniem znalazłem i poobserwowałem (oczywiście pierwszy raz w życiu) M3, dalej M13 i na końcu M57. Jestem MEGA zadowolony i właśnie przed chwilą zamówiłem okular Sky Watcher UW 20mm 2'' :D

 

Nie mogę się doczekać kolejnych obserwacji!! Może jutro się uda?

 

Co proponujecie mi "upolować" w kolejnych dniach??:)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety za późno na kometę Panstarrs, Andromedę i Oriona

Hej

Jak to za późno? około 21.00 się zasadź i jeszcze szybko chapniesz i Oriona i gromady otwarte w Woźnicy i Bliźniętach i w Byku + Jowisz, a i kometa dość blisko przy M31 w Andromedzie jest.

Jest teraz fajny okres w roku kiedy to jednej nocy można gwiazdozbiory 3 pór roku łapać.

pozdr

R

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jak to za późno? około 21.00 się zasadź i jeszcze szybko chapniesz i Oriona i gromady otwarte w Woźnicy i Bliźniętach i w Byku + Jowisz, a i kometa dość blisko przy M31 w Andromedzie jest.

Jest teraz fajny okres w roku kiedy to jednej nocy można gwiazdozbiory 3 pór roku łapać.

pozdr

R

 

Hej!

No za późno, bo zacząłem obserwować dopiero po 22, O tej porze LP i smog powodował, że już praktycznie nie było widać Pasa Oriona gołym okiem...

 

Dzięki wszystkim za rady, Mam to spisane i "wyczajone" na stellarium i jak tylko będą warunki próbuję dalej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się nie mogę doczekać na porządny okular planetarny. Lada dzień jadę do sklepu:)

Sam jestem zielony, więc w innych kwestiach nie pomogę, ale w tej mogę coś od siebie dodać. Wymiana kitowych okularów na coś przyzwoitego to pierwsza rzecz, którą się powinno zrobić. Moje pierwsze spojrzenie przez teleskop po zakupie to oczywiście było WOW, ale widoki. Ale szybko pojawiła się irytacja, bo patrzenie przez kitowe okulary było dalekie od komfortowego. Złamałem się, sypnąłem groszem na dwa okulary i... WOW. Różnica w jakości widoków i komforcie ogromna, a bynajmniej nie szarpnąłem się na Pentaxy XW. Nie żałuję ani złotówki, które wydałem na ten cel.

 

Czystego nieba i radochy z obserwacji życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.