Skocz do zawartości

Microfocuser i USBFocus od KKK


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o opinię !

 

Opis:

Do oryginalnego wyciągu od Orion 80ED (tuba została wyszlifowana) założyłem microfocuser 1:10 Lacerta do tego zestawu założyłem USBFocus od KKK i rozpocząłem testy. Wyciąg został ustawiony w pozycji pionowej i obciążony około 1,2 kg.

Test polegał na wsuwaniu/wysuwaniu wyciągu. Niestety okazało się że wyciąg po wykonaniu około 42'000 kroków (góra, duł) gubi około 2~3 tysiące kroków. Optycznie nie dostrzegłem ślizgania, ruch był płynny. Z początku pomyślałem że silnik gubi kroki i przestawiłem MicrostepPause na 4 - niestety nie wpłynęło to na błąd. W następnym kroku zwiększyłem docisk i wykonałem test ponownie - ku memu zdziwieniu okazało się że błąd się zwiększył.

 

Moje podejrzenie padło na microfocuser. Po sprawdzeniu w sieci znalazłem informacje że focusery te działają podobnie jak wyciąg crayforda na zasadzie przekładni ciernych. Po oględzinach swojego microfocusera lacerta okazało się że jest on wewnątrz ubabrany w smarze (chyba oryginalnym ale pewności nie mam bo to microfocuser z drugiej ręki) a przekładni ciernych chyba się nie smaruje - w sieci znalazłem dwa podejścia do tematu:

 

http://www.helixgate.net/tmb1.html

http://agenaastro.com/optimizing-your-gso-crayford-focuser.html

 

Pytanie:

Czy powinienem wyczyścić microfocuser i dzięki temu zniwelować poślizg.

Czy może poślizg jest na tubie mimo że go nie dostrzegam

 

Mile widziane opinie i wskazówki zwłaszcza od użytkowników USBFocus.

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, wróć - źle zrozumiałem - myślałem że masz bieżnię tuby z wyciągu upapraną smarem. Mikrofocuser raczej musi być nasmarowany, ale możesz go mocniej 'ścisnąć' tak jak opisano w http://agenaastro.com/optimizing-your-gso-crayford-focuser.html rys. 10. Ja tak robiłem przed zamontowaniem motofocusera, oczywiście wszystko z umiarem, nie za mocno, ale tak żeby przy max obciążeniu obracanie mikrofocusera przesuwało cały zestaw w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim setupie urządzonko Kolegi KKK cięgnie i pcha i w pionie i w poziomie bez jakichkolwiek oznak poślizgu - Canona + Flattener TV + nieraz soczewkę Barlowa 2". zapewne będzie tego ponad kilogram..

Tak jak napisał mój poprzednik, trzeba z umiarem wyregulować śrubę docisku wyciągu.

Jest jeszcze jedna sprawa - chyba ważna, wewnątrz sprzęgiełka znajdują się rurki termokurczliwe, które powinny wejść na oś mikro ruchów i silnika - Sprawdź czy wszystko z nimi jest OK, czy w czasie zakładania nie podwinęły się lub wręcz spadły. Dokładnie tak mi się zrobiło, gdy zmieniałem mocowanie do wyciągu i przez chwilę był przez moje niedbalstwo problem :icon_biggrin:

 

kkk.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za radą ścisnąłem mocniej przekładnie microfocusera:

IMG_4534.JPG

nie było to maksimum aczkolwiek opór był już znaczny.

 

Następnie wróciłem do testów:

IMG_4536.JPGIMG_4538.JPG

Przy ~1kg błąd po wysunięciu/wsunięciu (42'000 kroków, jeden cykl) wyniósł jakieś 0,7 mm co dało jakieś 250 kroków

 

IMG_4541.JPGIMG_4543.JPG

Przy ~1,5kg błąd się nieznacznie zwiększył i wyniósł 0,9-1 mm

 

Czy któryś z kolegów robił podobne testy ? Czy osiągnięty wynik mogę uznać za zadowalający ? Czy zmierzony błąd może mieć duży wpływ no poprawne ustawienie ostrości ?

 

Za pomoc z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz poślizgi na tulei, przy takim obciążeniu z przekładnią cierną w tym miejscu nie masz szans na brak błędu. Zębatka i tylko zębatka. Tak mnie się zdawa ;)

 

PS Ciekaw jestem który producent jako pierwszy zastosuje przekładnię przesuwu i od góry i na dole, będzie problem z synchronizacją ale jak sobie poradzą to nie będzie równomierniej ciągnącego tuleję wyciągu na świecie. :icon_rolleyes:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz poślizgi na tulei, przy takim obciążeniu z przekładnią cierną w tym miejscu nie masz szans na brak błędu. Zębatka i tylko zębatka. Tak mnie się zdawa ;)

 

PS Ciekaw jestem który producent jako pierwszy zastosuje przekładnię przesuwu i od góry i na dole, będzie problem z synchronizacją ale jak sobie poradzą to nie będzie równomierniej ciągnącego tuleję wyciągu na świecie. :icon_rolleyes:

Cieszę się że ktos poparł moje zdanie ( post powyżej w tym wątku) .

Takie rozwiązanie w pewnym sensie zastosował FLI w PDF i Atlasie z tym że tam zębatką jest śruba. Tam centralna tuleja wyciągu "wisi" na trzech synchronicznie obracajacych się śrubach. Uciągnie słonia , luz łatwy do skasowania.

Ja mam dwa wyciągi Takahashi - jeden w FSQ 106N niesłusznie opluty kiedyś przez Adama :), drugi SCT Takahashi w Maku 182/2700.

Przy odpowiedniej regulacji mają zero luzów, uciąg taki jak silnik ( Robofocus-a więc bardzo duży, ponad 5 kg) zero poślizgu.

Napisalem powyżej - dla zestawów powyżej 1 kg tylko rack&pinion!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z kolegów robił podobne testy ? Czy osiągnięty wynik mogę uznać za zadowalający ? Czy zmierzony błąd może mieć duży wpływ no poprawne ustawienie ostrości ?

 

Za pomoc z góry dziękuje.

I bez testów mózna to wyliczyć. Skorzystaj ze strony:

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

Tam jest kalkulator strefy ostrości ccd focus zone. Dla Twojego setupu wyszło mi 140 mikronów czyli 0.14 mm. Twoj błąd przesuwu jest pięcio- ośmiokrotnie większy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bez testów mózna to wyliczyć. Skorzystaj ze strony:

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

Tam jest kalkulator strefy ostrości ccd focus zone. Dla Twojego setupu wyszło mi 140 mikronów czyli 0.14 mm. Twoj błąd przesuwu jest pięcio- ośmiokrotnie większy.

 

Wydaje mi się że to zbyt uproszczone stwierdzenie - błąd powstał po 42000 kroków jazdy wyciągu w obie strony - ostrość będę ustawiał na out więc poślizg związane z grawitacją powinny być minimalny ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co więc pytasz skoro masz już odpowiedź?

 

Pytam bo kto pyta nie błądzi ;). Jeżeli chodzi o odpowiedz to jest to tylko teoria sprawę uważam za otwartą.

Wiadomo że generalizując można stwierdzić że każda niedokładność prowadzi do złego ustawienia ostrości ale można również powiedzieć że jeżeli mamy 15 kroków w obrębie których ostrość będzie OK to uzyskana niedokładność nie wpłynie na efekt końcowy.

 

Mam jeszcze pytanie związane z krzywymi w FocusMax - czy po wkręceniu filtra LP należy utworzyć nowy profil i wykonać do niego zestaw krzywych czy tak "drobna" zmiana nie wymaga tej operacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.