Skocz do zawartości

Jak czarna dziura może wysłać jet i z czego te jet się składa, jeśli żadna materia nie ucieknie z czarnej dziury ?


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie ważne i problematyczne. Jak czarna dziura może wysłać jet i z czego te jet się składa, jeśli żadna materia nie ucieknie z czarnej dziury ?

 

Chodzi mi o ten artykuł http://www.astrovision.pl/index.php?post=655

 

Czy chodzi tu o to, ze jakaś materia z spada na czarną dziurę i ona ją wysyła w postaci jetu pustosząc sąsiednią galaktyke?

No bo przecież nie chodzi tu o jet materii jak w przypadku gwiazdy neutronowej, prawda?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ważne i problematyczne. Jak czarna dziura może wysłać jet i z czego te jet się składa, jeśli żadna materia nie ucieknie z czarnej dziury ?

 

Chodzi mi o ten artykuł http://www.astrovision.pl/index.php?post=655

 

Czy chodzi tu o to, ze jakaś materia z spada na czarną dziurę i ona ją wysyła w postaci jetu pustosząc sąsiednią galaktyke?

No bo przecież nie chodzi tu o jet materii jak w przypadku gwiazdy neutronowej, prawda?

 

Wg. mnie jest jak poniżej - spada materia i jet'uje

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCet_%28astronomia%29

 

 

Andrzej

ps. mimo wszystko , zjawiska niesamowite.

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makabryczną ciekawostką jest fakt, że taki dżet może być bardzo zbieżny (wąski)

i może nawet zabić prymitywne (niezdolne do inteligentnej samoobrony) życie

na bardzo ale to bardzo odległej planecie (powiedzmy, że w swojej galaktyce)

 

Choć w mniejszej dawce (lub pod wodą) to akurat może korzystnie przyspieszyć ewolucję !!!

 

Podobnie jak wybuchy supernowych - o czym gdzieś czytałem (jako o pozytywie niekiedy).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie jest jak poniżej - spada materia i jet'uje

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCet_%28astronomia%29

 

 

Andrzej

ps. mimo wszystko , zjawiska niesamowite.

Wielkie dzięki za odp. Powstaje tylko pytanie jaka siła jeśli nie grawitacja, wysyła ten jet opadającej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mylenie pojęć trochę...to zjawisko zachodzi nad tzw. horyzontem zdarzeń i wywołane jest oddziaływaniem elektromagnetycznym...

 

Nawet potoczne rozumowanie, że czarna dziura jest obiektem "nie do ruszenia" zgadza się wyłącznie w przypadku stacjonarnych (nie rotujących) czarnych dziur.

Obracająca się czarna dziura emituje promieniowanie, w skrajnych przypadkach bez "wkładu" z zewnątrz czarna dziura po prostu wyparuje osiągając fizyczne zero.

W przypadku nierotującej czarnej dziury taki obiekt byłby pewnym perpetum mobile (w sensie enttropii) i trwałby wiecznie, znalezienie takiego obiektu jest raczej

co najmniej dyskusyjne.

 

Tak więc termin czarna dziura jako obiekt stały który pochlania wszystko i na tym jego zasada działania się kończy - nie jest zbyt szczęśliwy ;)

 

A'propo: jak robi się obwarzanki: bierzemy dziurę i obklejamy ciastem...;)

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwarzanek mnie rozczulił, to coś dodam :)

 

Najciekawszą w tym doniesieniu jest narracja:

 

"Na przykład ochronna warstwa ozonu w górnej części atmosfery planet może zostać uszkodzona"

 

Wreszcie jakiś niepesymista exo-planetarny ;)

Nie owija w bawełnę ... wiemy już, że planet jest od groma i trochę, więc nie jesteśmy żadnym wyjątkiem :yes:

 

W zasadzie (biorąc pod uwagę pierwiastki i związki zaobserwowane w kosmosie oraz spodziewaną liczbę galaktyk)

jest na 99.999% pewne, że jakaś cywilizacja techniczna w naszym wszechświecie musiała się zetknąć z tym problemem!

...

I zejść do schronów lub pod wodę dajmy na to.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwarzanek mnie rozczulił, to coś dodam :)

 

Najciekawszą w tym donieniu jest narracja:

 

"Na przykład ochronna warstwa ozonu w górnej części atmosfery planet może zostać uszkodzona"

 

Wreszcie jakiś niepesymista exo-planetarny ;)

Nie owija w bawełnę ... wiemy już, że planet jest od groma i trochę, więc nie jesteśmy żadnym wyjątkiem :yes:

 

W zasadzie (biorąc pod uwagę pierwiastki i związki zaobserwowane w kosmosie oraz spodziewaną liczbę galaktyk)

jest na 99.999% pewne, że jakaś cywilizacja techniczna w naszym wszechświecie musiała się zetknąć z tym problemem!

 

Pozdrawiam

Jesli sie zetknęła to pewnie już tego problemu nie ma ;)

 

"Dżety strzelające z kwazarów są bardzo wąskie, mają rozwarcie kilku stopni i długość dochodzącą nawet do dziesiątków milionów lat świetlnych. Ich prędkości osiągają 95 proc. prędkości światła lub więcej. Biegną wzdłuż osi, zapewne osi rotacji czarnej dziury, w obu przeciwnych kierunkach, ale często widać tylko jedną połowę dżetu, tę, która leci w naszym kierunku.

Do tej pory nie ma jednoznacznej teorii tłumaczącej to zjawisko. Za najlepszą przyjmowano, że dżety tworzą się kosztem energii rotacyjnej czarnej dziury. Energię tę wysysa zaś z wirującej czarnej dziury pole magnetyczne.

Ostatnie "Nature" zachwiało tą dość popularną teorią. Badacze opisują w nim szybko wirującą gwiazdę neutronową, która wzdłuż swojej osi obrotu wyrzuca w przestrzeń kosmiczną takie same relatywistyczne dżety jak czarne dziury.

Być może energia dżetu pochodzi z dysków akrecyjnych (obłoku materii spadającej na czarną dziurę lub gwiazdę neutronową), a pole magnetyczne odgrywa ważna rolę w tym procesie. Nie znamy jednak tego mechanizmu.

 

To było 9 lat temu, ciekawe czy coś się zmieniło przez ten czas. Czy wiemy już jak Tworzą się te jety, za pomocą jakiej siły. Nawet na stronie NASA wszedzie piszą, czarna dziura wyrzuca jet. Ale co to powoduje już nie piszą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisza jak to się dokladnie dzieje ale jakoś się dzieje (jedna energia przechodzi w drugą zapewne).

 

 

Rozwarcie kilku stopniowe to już by było nie takie wąskie - da się zawalczyć z deczko dalej.

 

Możemy spokojnie przyjąć że trafi to w cywilizację taką jak nasza, to przepraszam, nie mamy kopalń, łodzi podwodnych,

zapasów energii - w razie co?

 

Pozdrawiam

p.s.

jest tu jeszcze jeden paradoks matematyczny:

 

im węższa struga tym groźniejsza ale krócej dokucza (omiata) dany rejon {sic!}

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik, który chyba wyjaśnia sprawę. --> http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OtFTpK0FRXI#!

 

Wg. niego. Opadająca materia, która nie przekroczyła horyzontu zdarzeń czarnej dziury, czyli punktu po przekroczneiu którego nic nie może wydostać się z czarnej dziury, zostaje wyrzucona w postaci jeta promieniowania. Jety te moga podróżować tysiące lat świetlnych i niszczyć wszystko co napotykają na śwojej drodze.

 

Dobrze to pojmuje? Jeśli coś przkręciłem proszę o poprawki. potrzebne jest mi to do referatu, a nie chce nikogo wprowadzać w błąd. ;) Pozdro i dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było 9 lat temu, ciekawe czy coś się zmieniło przez ten czas. Czy wiemy już jak Tworzą się te jety, za pomocą jakiej siły. Nawet na stronie NASA wszedzie piszą, czarna dziura wyrzuca jet. Ale co to powoduje już nie piszą. ;)

 

to akurat wiadomo od ponad 20 lat. Siła wyrzucająca dżety pochodzi ze skręconych linii pola magnetycznego. Kilka możliwych wyjaśnień podali Riese i Lyndell-Bell. Niepewność dotyczy tylko tego co jest źródłem samego pola magnetycznego. Może nim być sama czarna dziura lub jakaś część dysku akreacyjnego

 

sam mechanizm akceleracji dżetów i pochodzenie wysokoenergetycznych fotonów też są dość dobrze rozpracowane teoretycznie

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat wiadomo od ponad 20 lat. Siła wyrzucająca dżety pochodzi ze skręconych linii pola magnetycznego. Kilka możliwych wyjaśnień podali Riese i Lyndell-Bell. Niepewność dotyczy tylko tego co jest źródłem samego pola magnetycznego. Może nim być sama czarna dziura lub jakaś część dysku akreacyjnego

 

sam mechanizm akceleracji dżetów i pochodzenie wysokoenergetycznych fotonów też są dość dobrze rozpracowane teoretycznie

 

pozdrawiam

Dzieki wielkie. Wreszcie zaspokoiłem ciekawość ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeśli nie mogą się z niej wydostać fotony, to pole przez nie przenoszone chyba też?

 

a niby dlaczego?

skoro grawitacja "wydostaje się " z czarnej dziury to pole magnetyczne też

od strony teoretycznej nie ma żadnych przeciwwskazań, a nawet są rozwiązania OTW dla takiego przypadku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niby dlaczego?

skoro grawitacja "wydostaje się " z czarnej dziury to pole magnetyczne też

od strony teoretycznej nie ma żadnych przeciwwskazań, a nawet są rozwiązania OTW dla takiego przypadku

 

pozdrawiam

 

Jeżeli grawitacja CD jest odczuwalna to znaczy że jej nie dotyczy dualizm korpuskularno – falowy, jest czymś innym ....

czy grawitacja i pole magnetyczne to nie różne sprawy .....?

 

Andrzej

 

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grawitacja CD jest odczuwalna to znaczy że jej nie dotyczy dualizm korpuskularno – falowy, jest czymś innym ....

czy grawitacja i pole magnetyczne to nie różne sprawy .....?

 

po pierwsze dualizm korpuskularno-falowy to "wynalazek" XIX-to wiecznej fizyki klasycznej. Od niedawna znamy fizykę kwantową ;) , która wyjaśniła dlaczego światło czasem zachowuje się jak fala, a czasem jak cząstka. Dziś wiemy, że jest jednym i drugim jednocześnie

 

po drugie wyobraź sobie, że gwiazda posiadająca masę i pole magnetyczne zapada się do czarnej dziury. Nie może "połknąć" swej grawitacji bo ta musiałaby nagle zniknąć. Podobnie z polem magnetycznym. Linie sił pola nie mogą się nagle urywać, a ich swobodne końce przemieszczać się w przestrzeni

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kontrowersyjny argument. Wątek jest o długtrwale działającym polu magnetycznym (źródle rozpędzania cząstek).

 

Zapadanie się do czarnej dziury to incydent niezwykle szybki i taki stan jak opisujesz jest może i prawdziwy

przez jakiś czas ale to nie wyjaśnia sprawy. IMHO :ermm:

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapadanie się do czarnej dziury to incydent niezwykle szybki i taki stan jak opisujesz jest może i prawdziwy

przez jakiś czas ale to nie wyjaśnia sprawy. IMHO :ermm:

 

 

myślę, że ten sposób, który podałem jest wystarczająco dobry by zdać sobie sprawę, że tak musi być. Skoro po zapadnięciu do czarnej dziury pole magnetyczne nie znika to znaczy, że musi istnieć mechanizm jego podtrzymania, a to z kolei prowadzi do wniosku, że pole magnetyczne musi się jakoś wydostawać z czarnej dziury. Gdyby wrzucić do czarnej dziury magnes to też nie może jego pole zniknąć więc nie chodzi tylko o moment powstania horyzontu zdarzeń ale całe życie czarnej dziury

 

jeśli nie zauważyłeś to przypominam, że odpowiadałem na wątpliwość Andrzeja o tym czy pole magnetyczne może pochodzić z czarnej dziury. Odpowiedź brzmi: może i moja odpowiedź tego dowodzi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie sądzisz jednak, że pole magnetyczne owo powstaje z innych przyczyn - po prostu materia opadająca stopniowo na czarną dziurę

i jak wiemy (w czasie) niejako dłużej względem nas jest generatorem owego pola?

 

No bo o "generatorach" w "ciele" czarnej dziury to trochę odważnie zgadujesz IMHO :hmmm:

 

Pozdrawiam

polecę filmowo ;)

 

Co Ty wiesz o zabijaniu ? :mr.green:

 

Co my wiemy o rzeczywistej strukturze i "zjawiskach:" w niej ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie sądzisz jednak, że pole magnetyczne owo powstaje z innych przyczyn - po prostu materia opadająca stopniowo na czarną dziurę

i jak wiemy (w czasie) niejako dłużej względem nas jest generatorem owego pola?

 

a co ja napisałem w tym wątku w poście nr 11?

 

nie wiem co może być generatorem pola magnetycznego czarnej dziury ale wiem, że coś musi być bo to pole musi istnieć. Prawa fizyki nie pozwalają by ono znikło i tyle

 

nie musi (właściwie to nawet nie może) to być mechanizm jak w gwiazdach ale może być taki jak w cząstkach

cząstki posiadają spin, który jest źródłem pola magnetycznego magnesów stałych. Podobnie czarna dziura może mieć coś na podobieństwo spinu. To oczywiście tylko dywagacje bo nie mamy teorii łączącej oddziaływania elektrosłabe, silne i grawitacyjne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi chodziło o "czystą" sprawę.

 

Czy uważasz, że gdyby jakaś czarna dziura jakimś zrządzeniem losu znalazła się w miejscu kompletnie

ale to kompletnie bez materii w otaczającej ja przestrzeni to przez milony lat generowało by się koło niej mocne pole magnetyczne?

 

Pomijam tu promieniowanie Hawkinga bo ono chyba by tego nie tłumaczyło wystarczająco?

 

Wątpliwe IMHO

 

Pozdrawiam

p.s.

weź pod uwagę, że te dżety wynoszą energię poza uklad więc "zamrożone" pole startowe sprawy nie załatwia

szukamy mechanizmu na pole "podtrzymywane" i "regenerowane".

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niby dlaczego?

skoro grawitacja "wydostaje się " z czarnej dziury to pole magnetyczne też

od strony teoretycznej nie ma żadnych przeciwwskazań, a nawet są rozwiązania OTW dla takiego przypadku

 

pozdrawiam

 

grawitacja wydostaje się z czarnej dziury bo jest to jedynie zakrzywienie przestrzeni (przynajmniej wg OTW) - płynnie zmieniające się w miarę oddalania od dziury. Wewnątrz horyzontu wszystkie linie proste reprezentujące ruch z prędkością <= c w tej przestrzeni zmierzają do środka. Pole magnetyczne przenoszone jest, nie zależnie czy falami czy cząstkami, po lini/liniach prostych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.