Skocz do zawartości

B600 dla Lunt LS60T - co to za filtr?


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

Czy bez niego Lunt nie będzie "działać" (pokazywać obrazu Słońca)? Rozumiem, że zmontowany i gotów do działania teleskop wygląda tak jak na poniższym zdjęciu:

 

post-730-0-43152600-1369079345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, mam nadzieję, że z przodu jest Etalon, na fotce tego nie widać?. Nie wolno bez tej kątówki patrzeć na Słońce. Nie wiem jak to wpłynie na oczy i kamerę, jednak nie warto próbować. Zresztą w tej kątówce też jest filtr H, tylko o wiele mniejszy. Co do tych oznaczeń B600 czy np B1200 to wiadomo, chodzi o ogniskową teleskopu, z jaką poradzi sobie taka kątówka. Chociaż z doświadczenia wiem, że może być więcej. Mam np B400 i B600 i obie działają tak samo z ogniskową 420 mm.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest ok.
Dodam, że filtr B600 w mniejszych wersjach Lunta występuje w wersji "deluxe". Jest lepszy od standardowego B400, gdyż jest "szerokokątny" i mieści w polu widzenia całą tarczę Słońca. B600 ma większą aperturę więc i zapewni jaśniejszy obraz Słońca.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, mam nadzieję, że z przodu jest Etalon, na fotce tego nie widać?

 

Wygląda na to, że tak. Teleskop nie jest mój, dostałem tylko jego zdjęcia od kogoś z prośbą o poradę, a ponieważ nie miałem do czynienia z Luntem (mam Coronado PST), pytam bardziej doświadczonych kolegów :)

 

post-730-0-26257300-1369082144_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Z przodu jest tylko ERF. Etalon jest między wyciągiem a tubusem. Warto odkręcić go i zobaczyć, czy nie jest porysowany oraz czy ERF nie ma rys - jeżeli to sprzęt używany. Piszę to bo wiem, że czasami zdarzają się używane sztuki, z dużymi rysami.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sprostowanie. Co do tego Lunta, jak nowy to dobrze. Niestety, niektóre oferty w sklepie są mylące. Bez kątówki są o wiele tańsze, a zaskoczeniem jest dopiero przeczytanie pełnego opisu produktu ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Z przodu jest tylko ERF. Etalon jest między wyciągiem a tubusem. Warto odkręcić go i zobaczyć, czy nie jest porysowany oraz czy ERF nie ma rys - jeżeli to sprzęt używany. Piszę to bo wiem, że czasami zdarzają się używane sztuki, z dużymi rysami.

 

Jeśli ERF byłby na obiektywie (tak kiedyś było w Coronado) to ok- mógłby być porysowany poprzez nie ostrożne czyszczenie, ale jak w Luntach zdarzają się porysowane ERF-y skoro prawie nie ma do nich dostępu? nawet jeśli komuś przyszło do głowy czyszczenie to po co skoro w zamkniętym tubusie Lunta nie ma prawa dostać się kurz. Chyba że ktoś z nudów w tym grzebie i porysuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.