Skocz do zawartości

Obraz z kamery


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

od pewnego czasu męczy mnie jedna rzecz - nie jest to jakaś tragedia (bo jest "obejście") - ale może spotkaliście się z czymś takim.

 

Jako guidera używam Atika Titana, jeśli podepnę go do huba usb (aktywny i pasywny - testowałem), do którego podpięta jest kamera główna (QHY8L), robofocuser i montaż jak włączam odczyt klatki w Maximie to sczytuje mi ok 2/3 klatki - górne 1/3 jest czarna (tak jakby nie miał "możliwości" sczytać całej klatki).

 

Jeśli natomiast podepnę ją bezpośrednio do komputera (pomijając huba) to schodzi cała klatka bez problemu.

 

Testowałem na hubie D-Linka (z zasilaniem i bez) oraz Manhattan (z zasilaniem lub bez) - cały czas ten sam objaw.

 

Mieliście może coś takiego? jakieś pomysły na rozwiązanie?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

od pewnego czasu męczy mnie jedna rzecz - nie jest to jakaś tragedia (bo jest "obejście") - ale może spotkaliście się z czymś takim.

 

Jako guidera używam Atika Titana, jeśli podepnę go do huba usb (aktywny i pasywny - testowałem), do którego podpięta jest kamera główna (QHY8L), robofocuser i montaż jak włączam odczyt klatki w Maximie to sczytuje mi ok 2/3 klatki - górne 1/3 jest czarna (tak jakby nie miał "możliwości" sczytać całej klatki).

 

Jeśli natomiast podepnę ją bezpośrednio do komputera (pomijając huba) to schodzi cała klatka bez problemu.

 

Testowałem na hubie D-Linka (z zasilaniem i bez) oraz Manhattan (z zasilaniem lub bez) - cały czas ten sam objaw.

 

Mieliście może coś takiego? jakieś pomysły na rozwiązanie?

 

Paweł

 

Problemem może być kabel lub jego długość.

 

Czy zamieniałeś kabel np od robofocusera?

 

pzdr

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kabel to chyba nie problem....

suma długości kabli przez huba jest krótsza niż jak podłączam bezpośrednio do kompa.

 

Do podłączenia wykorzystywałem różnych kabli.

 

Ja stawiam, że hub nie wydala z przepustowością... ale czy jest jakiś, który da radę?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w menagerze urządzeń we właściwościach pobór mocy na tym koncentratorze.

bo maksymalne obciążenie portu to 500 mA i całkiem możliwe, że zasilacz huba się nie wyrabia, bo w/g mnie powinien mieć moc sumy wszystkich używanych portów, czyli np. dla 3 urządzeń 1,5A a dla 4 aż 2A. Wątpię, żeby te zasilacze zasilające huby miały aż taką moc.

Może powinieneś użyć jakiś hubów przemysłowych, ale to już drogie zabawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem w maximie z kamerką yhy5t.przy próbie kalibracji gubi mi klatki.Używam huba D-link aktywnego.Czasem też po podłączeniu kamerki wywali mi komunikat o spadku napięcia na koncentratorze.Do huba podłączam tylko aparat i focuser,kamerkę i montaż bezpośrednio do innych portów w lapku.

Myślę ze problem tkwi w zasilaniu huba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w menagerze urządzeń we właściwościach pobór mocy na tym koncentratorze.

bo maksymalne obciążenie portu to 500 mA i całkiem możliwe, że zasilacz huba się nie wyrabia, bo w/g mnie powinien mieć moc sumy wszystkich używanych portów, czyli np. dla 3 urządzeń 1,5A a dla 4 aż 2A. Wątpię, żeby te zasilacze zasilające huby miały aż taką moc.

Może powinieneś użyć jakiś hubów przemysłowych, ale to już drogie zabawki

Sprawdzę też jaki mam zasilacz - natomiast dziwi mnie, że przy hubie pasywnym (odłączone zasilanie) i aktywnym (podłączone zasilanie) jest to samo. Nie mam informacji o spadku napięć na koncentratorze (przy pasywnym). Wszystko działa, tylko z titana nie schodzi pełna klatka.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę strzał na ślepo, ale czy przypadkiem nie jest tak, że podłączasz kamerę bezpośrednio do innego portu USB w latpopie, niż jest podłączonu hub?

 

Może przy najbliższej okazji podłącz hub do tego portu w laptopie, do którego podłączasz kamerę. Do czego zmierzam (możliwe, że to ślepak) - znany skądinąd modem Livebox ma dwa porty USB, z czego jeden mogący dać 500mA, a drugi "wysokoprądowy" o ile pamiętam - 1000mA (chociaż już widzę ze specyfikacji portów USB, że może mieć 900mA). Do czego zmierzam: może Twój laptop ma podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki, oczywiście podłączam i jak podłączę Titana bezpośrednio do lapka to wszystko jest ok (pisałem o tym w pierwszym poście), natomiast chcę podłączać do huba - żeby nie ciągnąć dwóch kabli do laptopa i zorganizować kable przy głowicy.

 

I ciągnąc dalej problem - jak podłączam do huba (niezależnie czy jest aktywny czy pasywny) schodzi mi tylko 2/3 klatki. Dlatego nie sądzę, że to kwestia prądowa albo raczej coś w przesyle danych przez huba - chociaż mogę się mylić

 

Widzę teraz, że nie sprawdziłem jednego rozwiązania - podpiąć tylko Titana do huba (bez pozostałych urządzeń) i zobaczyć jak będzie chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ale ja z QHY nie mam problemu. Problemem jest Atik Titan - to z niego mam 2/3 klatki przez huba.

QHY działa bez zarzutu :-)

 

A, wybacz. Faktem jest, że Titan to dobra, ale kapryśna kamera i w niektórych konfigach może się dziwnie zachowywać. Pokombinuj z portami, zasilaniem, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie sprawdź konfigurację sam hub - kamera.

Nie sądzę aby obciążenie prądowe miało tu znaczenie. Wszystkie urządzenia, które mają dedykowane zasilanie np. 12V kamera główna obciążają port USB prądowo w stopniu znikomym, tak samo jak interfejsy sterujące - zaledwie kilka mA. Praktycy mogą poświęcić jeden kabel USB przeciąć linię zasilania i włączyć w to amperomierz to zobaczą ile pobiera urządzenie USB. Z praktyki wszelkie sterujące kilka mA, kamery zasilane tylko z USB kilkaset mA, skomplikowane akcelerometry, rozbudowane GPS z dodatkami itp. czasem okolice 400...450 mA i wtedy można zauważyć problemy przy dołączaniu kolejnych urządzeń jeśli hub jest pasywny. W przypadku zasilacza HUBa o wydajności 0,5A należy mówić raczej o przedłużaczu aktywnym, gdyż aby był to w pełni HUB aktywny zasilacz HUBa musi mieć wydajność prądową minimum LICZBA PORTÓW x 0,5A.

 

EDIT

Wygląda mi to raczej na problemy buforowania transmisji

Edytowane przez _Ris2005_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie sprawdź konfigurację sam hub - kamera.

Nie sądzę aby obciążenie prądowe miało tu znaczenie. Wszystkie urządzenia, które mają dedykowane zasilanie np. 12V kamera główna obciążają port USB prądowo w stopniu znikomym, tak samo jak interfejsy sterujące - zaledwie kilka mA. Praktycy mogą poświęcić jeden kabel USB przeciąć linię zasilania i włączyć w to amperomierz to zobaczą ile pobiera urządzenie USB. Z praktyki wszelkie sterujące kilka mA, kamery zasilane tylko z USB kilkaset mA, skomplikowane akcelerometry, rozbudowane GPS z dodatkami itp. czasem okolice 400...450 mA i wtedy można zauważyć problemy przy dołączaniu kolejnych urządzeń jeśli hub jest pasywny. W przypadku zasilacza HUBa o wydajności 0,5A należy mówić raczej o przedłużaczu aktywnym, gdyż aby był to w pełni HUB aktywny zasilacz HUBa musi mieć wydajność prądową minimum LICZBA PORTÓW x 0,5A.

Ok, dzięki za objaśnienie - a jak mam sprawdzić konfigurację hub-kamera?

Mam kabel USB o długości 0,7m, podpinam kamerę do huba a hub do kompa (kabel o długości 2m) i mam 2/3 klatki

ten sam kabel USB (0,7m) podpinam do przedłużacza (zwykłego, nie aktywnego) USB o długości 3m a owy przedłużacz do gniazda w komputerze i mam całą klatkę.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerę podłączałem do huba z innymi urządzeniami (na tym mi zależy) i schodzi mi 2/3 klatki - bez znaczenia jaki czas naświetlania ustawię. Zawsze jest 2/3 klatki.

Oprogramowania Atika nie mam - mam tylko plugin do Maxima (i z tego korzystam).

 

Nie podłączałem samego Atika do huba (bez innych urządzeń).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem na czy Ci zależy ale trzeba ustalić czy winę za przekazywanie strumienia ponosi:

1 konfiguracja kamery z HUBem - jeśli już to się gryzie to jak dołączysz inne urządzenia to chyba może być tylko gorzej nie lepiej ?

2 sterowanie wyzwalane (via MAXIM) - jeśli będzie kłopot także ze strumieniem ciągłym na iinym oprogramowaniu to wina nie leży po stronie softu tylko kamery lub sterowników czyli generalnie sprawa buforowania.

Jeśli nie sprawdzisz tego co wcześniej napisałem to jak chcesz dojść co jest przyczyną ?

Edytowane przez _Ris2005_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem na czy Ci zależy ale trzeba ustalić czy winę za przekazywanie strumienia ponosi:

1 konfiguracja kamery z HUBem - jeśli już to się gryzie to jak dołączysz inne urządzenia to chyba może być tylko gorzej nie lepiej ?

Sprawdzę to (podłączę kamerę jako urządzenie samodzielne na hubie). Jak będzie szło dobrze i zejdą całe klatki to wina przepustowości huba a jak nie i nie zobaczę różnicy (zejdzie 2/3 klatki)?

2 sterowanie wyzwalane (via MAXIM) - jeśli będzie kłopot także ze strumieniem ciągłym na iinym oprogramowaniu to wina nie leży po stronie softu tylko kamery lub sterowników czyli generalnie sprawa buforowania.

Jeśli nie sprawdzisz tego co wcześniej napisałem to jak chcesz dojść co jest przyczyną ?

Nie rozumiem, kamera działa dobrze jak jest podłączona bezpośrednio do komputera (bez huba) - więc nie sądzę, żeby kamera się "psuła" po podłączeniu do huba.

 

Sprawdzę również "strumieniowanie" ale jestem prawie pewien, że różnicy nie będzie.

 

 

Wszystko wskazuje, że to hub... ale raczej wszystkie huby USB 2.0 mają tą samą przepustowość.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - podobno Titan działa bez zasilacza - zasilacz służy tylko do Peltiera.

 

Ja co prawda używam z zasilaczem z którym kamerę kupiłem. Ale faktycznie - na to nie wpadłem, że to może być to - sprawdzę. Dzięki

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się z tym nie uporasz, to sprawdź jeszcze ustawienia Atika w pluginie Maxima. W opcjach spróbuj zmienić "Precharge mode" na "In-camera" bo to redukuje bandwidth USB o połowę, jeżeli miałeś ustawione "PC' subtraction"

O ile w ogóle masz takie opcje, w Atiku 16IC takie są, więc może w Titanie również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w pluginie do Maxima dla Titana (ArtemisHSC) nie ma żadnych ustawień - wybiera się ten plugin i się łączy... (nie pojawia się przycisk Advanced).

 

Chyba, że źle szukam.

 

Adam - ale czy zasilacz by wpływał na kamerę tylko jak jest podpięta pod huba? Nic to - sprawdzę i tak i tak.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.