Skocz do zawartości

Strzelec z ogniskowej 100 mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Czy gdy mówimy flat, to chodzi o jedną klatkę ,czy może ich ilość ma się równać ilości klatek light?? To dziwne, że wszystkie moje wcześniejsze zdjęcia nie wymagały aż tak drastycznych i sztucznych ingerencji. Zawsze tylko stack i kilka ruchów krzywymi, co uważałem za naturalne, prawidłowe i właściwe.

Cień lusterka w Canonie, hmm...ciekawe dlaczego pojawił się właśnie teraz? Dlaczego wcześniej się nie pojawiał?

A może to migające diody ramienia AT, w kierunku których ustawiony był obiektyw? Czy może po prostu, nie powinienem zabierać się za astrofotografię w białe noce :)

W każdym razie trzeba to poprawić, bo w pracy na dużym jasnym monitorze, nie mogę patrzeć na te fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na atmosferę.

Fotografując tak nisko mamy jej nie 100 a pewnie z 500 km, wraz z syfem który wisi w powietrzu.

 

A przy stackowaniu siedmiu klatek róznica w nasyceniu kolorem jeszcze się pogłębiła.

Masz racje Darku i do tego jeszcze pewnie dochodzi jasne tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ramię na dole żeby było po pn stronie głowicy, nic Ci wtedy nie będzie zasłaniać.

Próbowałem, kombinowałem, nie wychodziło, traciłem czas, wstyd, bo nieraz najprostsze rzeczy sprawiają trudność. Na sucho w domu sobie poćwiczę te ustawienia.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim polu flat powienien załatwić sprawę. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w DSLR, ale flaty robię ok.10 i potem robię Mastera stackując Medianem i to wystarcza. Używasz Maxima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim polu flat powienien załatwić sprawę. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w DSLR, ale flaty robię ok.10 i potem robię Mastera stackując Medianem i to wystarcza. Używasz Maxima?

 

Ok. Poczytam trochę o procedurach wykonania tego czegoś i spróbuję :) . Do składania używam najprostszego programu na rynku, jakim jest DSS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdy mówimy flat, to chodzi o jedną klatkę ,czy może ich ilość ma się równać ilości klatek light??

 

Ja wcześniej w 20D i teraz w 450D robię flata nieco inaczej niż w kamerce CCD mono. Robię 10-20 klatek w maximie w trybie RAW mono tak, żeby uzyskać średnią wartość nasycenia 50-60% (dla 450D będzie to około 10000 ADU) i następnie je składam używając metody average (dla median i bardziej zaawansowanych trybów miałem gorsze rezultaty). Po czym wynikowy flat traktowany jest filrem median 5x5 albo 7x7.

W przypadku obiektywu dla każdej wartości przesłony musisz mieć osobnego flata.

Tutaj mój przykładowy flat z 450D i teleskopu f/4.5 - na dole widać wpływ lusterka. W 20D był on znacznie większy. Przy jaśniejszym sprzęcie ten cień może być wyraźniejszy.

medianflat.jpg

 

PS - nie wiem czemu mój flat się pojawił jako miniaturka w spisie wątków :sorry:

Edytowane przez jolo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie wiem czemu mój flat się pojawił jako miniaturka w spisie wątków :sorry:

Przecież to żaden problem, tym bardziej, że moje fotki do najładniejszych nie należą :) .

Przy okazji prezentacji flata. Dlaczego klatka nie jest równomiernie naświetlona? Czy to tak ma wyglądać flat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że ja Strzelca fotografuję zbyt często, podpowiem, że ramię AT można ustawić w dół i wtedy nic nie wchodzi w paradę :)

Jeśli dobrze zrozumiałem, masz AT ustawiony do góry a można tak, jak na zdjęciu. W takim układzie możesz fotografować południowy horyzont bez żadnych przeszkód.

U siebie ramię AW ustawiłem na godzinie 5:30 (parząc na montaż tak jak na zdjęciu - od przodu). Dzięki temu pod wpływem własnego ciężaru (a to z głowicą i aparatem dobrych parę kilo) sam się "dokręca" do wedge-a.

 

 

 

ASW_astrotrac_b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ze mnie...nie będę się brzydko wyrażał :) .

No właśnie o taka orientację mi chodziło. Najlepsze, że w ten sposób już chyba wcześniej fociłem.

Czyli zamiast łapać fotony pochodzące z odległych zakątków Wszechświata, obiektyw pochłaniał całymi garściami sztuczne światło z kolorowych diodek ramienia AT :unsure: .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to żaden problem, tym bardziej, że moje fotki do najładniejszych nie należą :) .

Przy okazji prezentacji flata. Dlaczego klatka nie jest równomiernie naświetlona? Czy to tak ma wyglądać flat??

 

Nie, to wina kolimacji newtona - lusterko wtórne jest nieco przekręcone. U Ciebie nie będzie takiego problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.