Skocz do zawartości

NGC 6946


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

W ten weekend złożyło się kilka korzystnych czynników które zaowocowały prezentowaną przeze mnie fotką. Wyjechałem poza Wrocław, miałem czas, i o dziwo nie popsuła się na weekend pogoda. Gdyby jeszcze nie ten księżyc i mój brak doświadczenia.. :icon_rolleyes:

 

Na celownik poszła galaktyka NGC 6946, oraz towarzysząca jej gromada otwarta NGC 6939.

 

Parametry fotki: 22x420s, darki, biasy flaty. Sprzęt to niemodyfikowany Canon 400d, newton 150/750 na eq6.

ngc 6946 1_3_.jpg

 

Łącznie zebrałem 30 klatek, niestety kilka zdjęć musiałem odrzucić, niby nic dziwnego, ale połowa z odrzuconych wyglądała tak:

stars.jpg

:sleepy:

 

Poważnie mnie to martwi. Do guidingu używam GuideMastera, czy to możliwe że jego algorytm korygowania montażu może powodować taki efekt? Wydaje mi się że ewentualnie mogą pojawiać się eliptyczne gwiazdy, ale nie podwójne.. Inna możliwość jaka przychodzi mi do głowy to poluzowana obejma guidera.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak, bo nawet na stacku gwiazdki nie są okrągłe. Jak masz rozwiązany guiding?

 

Na barana na newtonie wisi refraktor 80/400 do niego przypięta jest DMK. Kabelek pozakręcany o wystające śrubki zwisa z korpusu montażu. Klatki do guidingu naświetlane były 3.5 sek, GuideMaster pokazywał przez cały czas 100% nasycenia gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko go nie zaciśnij za mocno. Jeśli pojechane klatki masz tylko co jakiś czas to moze być lustro ale jeśli bywają dużo częściej to wina niesztywności.Tu sporą przewagę ma OAG bo korzysta z tego samego obrazu ale używanie go jest duzo bardziej uciążliwe niż osobnej lunety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko go nie zaciśnij za mocno. Jeśli pojechane klatki masz tylko co jakiś czas to moze być lustro ale jeśli bywają dużo częściej to wina niesztywności.Tu sporą przewagę ma OAG bo korzysta z tego samego obrazu ale używanie go jest duzo bardziej uciążliwe niż osobnej lunety.

 

Takie podwójne gwiazdki mam po raz pierwszy, a refraktor z newtonem jest połączony od nowości więc raczej to nie luzy w łączeniu. Sprawdzałem następnego dnia lunetę dało się przesunąć, ale wymagało to zdecydowanie większej siły niż byłaby w stanie wywrzeć kamerka ccd.

 

Synciany wyciąg mojego newtona mógłby "klęknąć" po dołożeniu mu OAG'a :) Nie miałoby to wiele wspólnego z osiowością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś to problem wystąpił tylko na 3 max 4 klatkach co przy 30 stanowi 10% - problem słabo powtarzalny ;). Sprawdź czy poojechane klatki były kolejnymi i sprawdź co działo się w tym czasie w logach guidemastera.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tak strasznie tłem. Szum w Kosmosie jest i będzie i nadmierne go usuwanie powoduje nienaturalnośc fotki. Jest to tutaj minimalnie za dużo i proponuję przy tle już nic nie dłubać.

Powalczyłbym natomiast o kolorystykę - szczególnie kolorystykę gwiazd. Twoje mają dwa kolory - biały albo sepia. Białe są te, które mają przewagę niebieskiego w widmie, sepia-przewagę czerwonego.

Warto selektywnie poprawić kolorystkę gwiazd, bo fotka naprawdę zacna.

Pozwolę sobie jeszcze na drobną uwagę w sprawie kolorystyki galaktyki, choc zdaje sobie sprawę że niektórzy koledzy forsują teorię dowolności koloru " bo jaki jest prawdziwy kolor Kosmosu? "

ZWYCZAJOWO przyjęte jest, ze pył kosmiczny , ciemny, o ile nie jest oświetlony pobliską gwiazdą jest szaro- brunatny. Jeśli pokazujesz galaktykę w taki sposób jak na Twoim zdjęciu, to sugerowałoby że Ziemianie oglądają ją przez pasma takiego pyłu. A to chyba w wypadku tej galaktyki nie jest prawda. Popatrz na jakiegoś APODA na przykład ( był taki, robiony przez Subaru Telescope z Mauna Kea) i spróbuj dopasować kolorystykę galaktyki.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by dozbierać drugie tyle materiału. Moje doświadczenia malutkie, ale na przykładzie M31 już się przekonałem, że najlepszym sposobem walki z szumem, to dozbieranie klatek.

To na pewno nie zaszkodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tak strasznie tłem. Szum w Kosmosie jest i będzie i nadmierne go usuwanie powoduje nienaturalnośc fotki. Jest to tutaj minimalnie za dużo i proponuję przy tle już nic nie dłubać.

Powalczyłbym natomiast o kolorystykę - szczególnie kolorystykę gwiazd. Twoje mają dwa kolory - biały albo sepia. Białe są te, które mają przewagę niebieskiego w widmie, sepia-przewagę czerwonego.

Warto selektywnie poprawić kolorystkę gwiazd, bo fotka naprawdę zacna.

Pozwolę sobie jeszcze na drobną uwagę w sprawie kolorystyki galaktyki, choc zdaje sobie sprawę że niektórzy koledzy forsują teorię dowolności koloru " bo jaki jest prawdziwy kolor Kosmosu? "

ZWYCZAJOWO przyjęte jest, ze pył kosmiczny , ciemny, o ile nie jest oświetlony pobliską gwiazdą jest szaro- brunatny. Jeśli pokazujesz galaktykę w taki sposób jak na Twoim zdjęciu, to sugerowałoby że Ziemianie oglądają ją przez pasma takiego pyłu. A to chyba w wypadku tej galaktyki nie jest prawda. Popatrz na jakiegoś APODA na przykład ( był taki, robiony przez Subaru Telescope z Mauna Kea) i spróbuj dopasować kolorystykę galaktyki.

Pozdrawiam

Maciek

 

Wziąłem sobie do serca Pańskie rady, oraz uwagi Kolegi Loki'ego w innym wątku odnośnie stackowania w irisie. Postanowiłem spróbować swoich sił ponownie i efekt (przynajmniej dla mnie) wygląda już całkiem przyjemnie:

stack2_6.jpg

Stack w irisie. Korekcja gradientu, poziomy, balans kolorów - fitswork. Photoshop użyty wyłącznie do skorygowania levelsów i delikatnego podbicia saturacji.

 

Szkoda że połowa materiału musiała powędrować do kosza. Cóż najszybciej człowiek uczy się na własnych błędach, ważne by ich więcej nie popełniać :)

stack2_6.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.