Skocz do zawartości

Region Rho Ophiuchi


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Na pograniczu Wężownika i Skorpiona leży jeden z najpiękniejszych kompleksów mgławicowych nieba obu pólkul - rejon Rho Wężownika. Ta zwyczajowa nazwa niezupełnie oddaje położenie kompleksu, jako że jednym z centralnych jego obiektów jest Antares - alfa Skorpiona.

Poniżej opis obiektów do fotki którą niedługo pokażę :):):)

Luminancja 12x600 sekund, FSQ 106N, STL 11000, EM-200.

 

Opis.jpg

 

@ wymieniłem opis po uwagach Polarisa

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęci źle oznaczyłeś Rho :) Na zielono zaznaczyłeś Sigmę Scorpii, a Rho Ophiuchi oznaczyłeś jako IC 4604. Rho to ta ładna gwiazda potrójna z prawej strony. Ech, Panowie Astrofotografowie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, po takiej zapowiedzi aż ślina cieknie :) Gdybym był tam gdzie Ty, też bym w pierwszej kolejności wycelował w Antaresa. Przepiękny region. A potem bym jeszcze wysmażył porządną Lagunę i Koniczynkę - najlepiej w jednym kadrze. Na jakiej wysokości góruje Antares?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęci źle oznaczyłeś Rho :) Na zielono zaznaczyłeś Sigmę Scorpii, a Rho Ophiuchi oznaczyłeś jako IC 4604. Rho to ta ładna gwiazda potrójna z prawej strony. Ech, Panowie Astrofotografowie... ;)

Dzięki Polaris, poprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, bardzo chciałbym zrobić zdjęcie tego obszaru, ale to konieczny jest wyjazd na południe.

 

P.

 

Paweł nie przesadzaj z Polski też można zrobić ten rejon.Zamieszczam 5 klatek po 10 min z TSAPO 65Q tyle mi się udało zrobić i tak na szybko obrobiłem.

Antares.jpg

Edytowane przez Antoni
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...widzę jednak pewną różnicę :)

Ja mam np. tutaj na Krecie NGC 253 w zasięgu widoczności, ale na tyle nisko że fotka byłaby zupełnie do kitu. Po co mam robić takie fotki? Żeby "zaliczyć" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł nie przesadzaj z Polski też można zrobić ten rejon.Zamieszczam 5 klatek po 10 min z TSAPO 65Q tyle mi się udało zrobić i tak na szybko obrobiłem.

 

Nie przesadzam. Z moich miejsc obserwacyjnych nie mam możliwości zrobienia tego obiektu - tam jest sporo ciemnych mgławic, które chcąc nie chcąc wymagają ciemnego nieba.

Trzeba by było szukać miejscówki, gdzie DM schodzi do horyzontu (Bieszczady)... i tam można próbować.

 

Do tego chciałbym trochę szerzej na ten obszar zapolować a nie tylko bezpośrednią okolicę Rho Ophiuchi :-)

 

P

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni ma to szczęście, że ma przyzwoicie ciemny południowy horyzont, co faktycznie pozwala na nieco więcej. Ślinię się na ten obszar w marcu przyszłego roku. Teraz Antares uciekł mi nad Sanok, którzy z odległości 40 km świeci dość mocno, żeby wykluczyć udaną fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni ma to szczęście, że ma przyzwoicie ciemny południowy horyzont, co faktycznie pozwala na nieco więcej. Ślinię się na ten obszar w marcu przyszłego roku. Teraz Antares uciekł mi nad Sanok, którzy z odległości 40 km świeci dość mocno, żeby wykluczyć udaną fotkę.

 

Narazie jeszcze mam ale co z tego jak nie mam jak focić bo jestem prawie 300 km poza domem i to ten ból,a jak przyjadę to trafia mi się byle jakie niebo lub pochmurne.Wiele bym dał aby być na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setup: Takahashi FSQ 106N, SBIG STL 11000, Takahashi EM-200, chłodzenie kamery wodą, temperatura chipa -20C.

LRGB-120:60:60:60

Ierapetra-Ferma, Kreta , Grecja.

 

Rho Ophiuchi.jpg

 

Dla przypomnienia opis:

 

Opis.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag technicznych dla przyszłych amatorów tego obiektu:

1. Nie można stosować usuwania gradientów na żadnym poziomie obróbki. Kolorystyka jest tak zróżnicowana , że łatwo w ten sposób zniekształcić efekt końcowy. Ja fotografowałem dość wysoko ( ponad 25 stopni nad horyzontem) i mając zaufanie do setupu zostawiłem to "au naturel" :).

2. Z powodu opisanego powyżej balans kolorów jest piekielnie utrudniony. Przeglądając inne prace w necie - w tym APODy- nie znalazłem dwóch na tyle podobnych, że można by uznać je za jakieś odniesienie. Największe różnice dotyczą zasięgu pomarańczowej mgławicy wokół Antaresa :)

3. Podobnie wygląda sprawa koloru i nasycenia koloru gwiazd. W tym rejonie dosłownie "pływają" w mgławicy i trudno jest się na jakiś kolor zdecydować bo dominanta zależy od tła.

 

PS. Przy okazji upolowałem aż pięć obiektów do katalogu Van den Berga za jednym strzałem :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie, ale kadr psuje bardzo jasna gwiazda tuż przy dolnej krawędzi, przez to bardzo mocno w oczy rzuca się ograniczenie sprzętowe. Kompozycja byłaby super, gdyby wokół pięciu mocnych akcentów, jakimi są zewnętrzne, jasne gwiazdy, był jeszcze jakiś margines. Przydałaby się nieco większa matryca (albo nieco krótsza ogniskowa) do pokazania tego układu gwiazd.

Będzie dobry powód zaś jechać na Kretę, jeśli kiedyś zmienisz setup :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.