Skocz do zawartości

Sh2-114 i Sh2-113 Flying Dragon Nebula


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Obiekty pod duże pole widzenia ( 200 x 130 minut kątowych) i teoretycznie niezbyt trudne. Leżą w Łabędziu w bezpośrednim sąsiedztwie Veila.

Ha 16 godzin po ( 32 x 1800 sekund); RGB 5x 300 sekund na składnik.

Piekielnie trudny kadr w obróbce. Dwa dni roboty i powiem że nie jestem zadowolony, ale na razie mam po kokardę.

Nie dość że obiekt ciemny to jeszcze dosłownie pływa w morzu gwiazd podobnie jak CTB 1. Wydobycie mgławicy z tej zupy jest bardzo trudne.

Nie polecam początkujacym i posiadaczom setupow f>5 :)

 

 

Sh2-113.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sam sygnał Ha daje duży plusik; fajnie wszystko widać a wiem że to słabiutki obiekt. Z kolorową wersją mógłbyś jeszcze coś zrobić :)

 

btw

warto zakłądać wątek i go ciągnąc bo nie ma problemów z edycja postów na tym forum i dzięki temu mamy naturalny ciąg zdarzeń w danym projekcie.

Kanał Ha tam, reszta tu: komu chce się tego szukać... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się godzinkę, wypieliłem dwie grządki i przeprosiłem się z materiałem :)

Trudność tego obiektu polega na dwóch jego cechach :

1. Morze małych gwiazd - zawsze będą zaciemniały mgławicę i stanowiły pierwszy plan zdjęcia. Poprzednio taki numer spotkałem przy obróbce CTB 1. I to nawet nie jest kwestia koloru po dodaniu Ha - to już daje się opanować-to kwestia liczby. Ta mgławica "tonie " w chmurze gwiazd drogi Drogi Mlecznej. Najlepiej świadczy o tym wielkość pliku - normalnie jest to do 2 Mb. Ten ma 2,4 Mb :).

2. Mgławica jest supersłaba - naświetlałem Ha 16 godzin ( światłosiła mojego Veloce to f 3 ! ) i uważam że to jest mało. Aby obłok nie wyglądał na "wycięty" z tła muszę zostawić trochę za dużo czerwonego w czerni- tam faktycznie jest wodór, ale na poziomie szumów.

Poniżej poprawiona wersja. Zależy mi na Waszej opinii bo sam nie mam już zdolności oceny tego materiału ( przynajmniej przez jakiś czas ) :g:

 

Sh2-113.jpg

 

Tak teraz pomyślałem że to chyba polska premiera Latającego Smoka.

 

EDIT: poprawiłem te parę gwiazdek

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki zdecydowanie lepiej wyszły w drugiej wersji, aczkolwiek coś dziwnego stało się z okolicą dwóch gwiazdek 1/3 od góry, 1/3 od prawej kadru. I zdaje się, że jeszcze w kilku miejscach są podobne plamy.

Mgławica też już na szczęście nie jest tak ostro wycięta z tła.

Zastanawiam się też, czy w prawym dolnym rogu to jakiś błąd, czy tam faktycznie są jakieś szare pyły.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki poprawię. W prawym dolnym rogu miałem mamy problem z matrycą. Mogę coś tam domalować, ale chyba nie warto.

 

Piotrek, grządek jeszcze nie piję :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej poprawiona wersja. Zależy mi na Waszej opinii bo sam nie mam już zdolności oceny tego materiału ( przynajmniej przez jakiś czas ) :g:

 

Mam to samo po przesiedzeniu 2-3 godzin nad materiałem. 2-3 dniowa przerwa konieczna, aby rozsądnie i krytycznie móc spojrzeć na zdjęcie :)

 

Co do samego zdjęcia - sama mgławica rewelacja, ale gwiazdki dla mnie osobiście za bardzo odcinają się od tła, są często - zwłaszcza te słabe - zdeformowane, chyba przez odszumianie. Ale to niuanse... Najważniejsza mgławica wygląda naprawdę fajnie i robi wrażenie :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysztof. Problem w tym że to nie gwiazdki za bardzo odcinają się od tła, tylko tło za cholerę nie da się wyciągnąć spod gwiazdek :)

 

Wiem, wiem, rozumiem doskonale :) Pewne należałoby z 30h wypalać mgławicę żeby tego problemu uniknąć. Wg mnie jednak nie warto - samą mgławicę naprawdę fajnie wyciągnąłeś z tła, domyślam się jak trudne to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Fotka znakomita, bardzo podoba mi się detal mgławicy, ale :) moim zdaniem na 2. wersji te wszystkie drobne gwiazdki wyglądają zbyt sztucznie - kilkunastu miejscach prawie jak jakieś hot pixele, dlatego bardziej podoba mi się pierwsza wersja mimo, że wydaje mi się, że część gwiazdek (szczególnie na częściach mgławicowych ) uciekła nieco w zieleń. Poza tym czapki z głów, jak zwykle.

Mam też pytanie, jakiego filtra h-alpha używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz Jacek że nie używam tych narzędzi? :)

Niestety , jako autor uważam że halo wokół gwiazd to błąd....wynikający z błędów optyki. Nie dodaje urody fotkom.

@slover - Baader Planetarium 7 nm

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.