Skocz do zawartości

Nowy sprzęt - co wybrać?


MarcinMM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję zakup nowego sprzętu do obserwacji oraz fotek DS'ów i chciałem skonsultować jaki sprzęt wybrać.

 

 

Rozważam następujące modele przy czym otwarcie mówię, iż nie jestem doświadczonym astrofotografem i bazuję jedynie na informacjach z forum. Jednocześnie nauczony doświadczeniem z innych dziedzin chciałbym od razu nabyć dobry sprzęt aby za chwilę nie kupować kolejnego, co w konsekwencji wychodzi drożej:

 

Sky-Watcher (Synta) BKP250/1200 NEQ6 SYNSCAN

 

Sky-Watcher (Synta) BKP200/1000 HEQ5 SYNSCAN

 

 

Dodam jeszcze, że liczy się dla mnie mobilność.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

Wskazałeś na dwa komplety, ale do astrofotografii te dwa komplety są trochę "na wyrost".

Posadzenie na NEQ6 1200mm (i 12" lustra) lub 1000mm na HEQ5 jest trochę karkołomne i będzie wymagania ogromnej dozy cierpliwości żeby to ogarnąć... co więcej nie zagwarantuje Ci nikt, że te montaże uciągną taki sprzęt.

 

do montaży HEQ5 maksymalnie polecana jest ogniskowa 750mm - do EQ6 może być większa, choć wymaga bardzo dobrej regulacji.

Co do mobilności to raczej nie w tą stronę :-) EQ6 wazy 18kg a HEQ5 troszkę mniej (12 chyba) + tuby, które są bardzo duże (jedna ma prawie 1,2długości a druga ok 1m) i ciężkie, do tego dochodzą wszelkiego rodzaju "akcesoria dodatkowe". Oczywiście można z takim sprzętem jeździć (sam mam EQ6) ale super "mobilny" sprzęt to to nie jest :-)

 

Oczywiście zapomnij o stwierdzeniu "kupno docelowego sprzętu" - jeżeli nie masz tytanowej woli, to będziesz zmieniał :-)

 

No na koniec - oczywiście bez guidingu nie obejdziesz się więc dodaj dodatkowe koszta na drugi teleskop/szukaczoguider lub OAG + kamera do guidingu.

 

Czym chcesz robić te zdjęcia?

 

Paweł

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

 

Dzięki za odpowiedź. Im więcej postów czytam tym więcej rozumiem jak mało jeszcze wiem - no ale cóż takie są początki.

 

Wracając do tematu ... z Twojego posta rozumiem, że zestawy, które wskazałem nie są do końca dobre na moim poziomie zaawansowania. Pytanie zatem na jaki sprzęt powinienem się zdecydować aby mnie nie zniechęciły problemy logistyczne, a jednocześnie aby uzyskać zadawalające efekty?

 

Proszę podpowiedz mi jeszcze jaki teleskop najlepiej wybrać na szukaczoguidera? Rozumiem, że jest to mniejszy teleskop zapięty do głównej tuby? Decydując się na kamerę rozumiem, że można śledzić niebo na ekranie laptopa?

 

Co do zdjęć mam Canona 60d.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nastawiaj się, że uda się pogodzić w jednym sprzęcie tak różnych światów jak obserwacje i astrofoto. Gdybyś nastawiał się na astrofoto, to dobrym startem byłby zapewne HEQ5 Pro i TS APO 65.

Jeśli masz przekonanie, że z czasem będziesz chciał dłuższych ogniskowych, to zamiast HEQ5 możesz od razu zainwestować w montaż, który pociągnie cięższy zestaw czyli NEQ6. Na tym na razie posadzić TS APO i czaskać piękne fotki swoim Canonem. Z czasem, gdy apetyt wzrośnie, będzie można przesiąść się na coś większego (Newton lub refraktor) bez konieczności zmiany montażu.

Tak ja bym to widział.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

 

Dzięki za odpowiedź. Im więcej postów czytam tym więcej rozumiem jak mało jeszcze wiem - no ale cóż takie są początki.

Ależ nie ma problemu - każdy kiedyś zaczynał.

Wracając do tematu ... z Twojego posta rozumiem, że zestawy, które wskazałem nie są do końca dobre na moim poziomie zaawansowania. Pytanie zatem na jaki sprzęt powinienem się zdecydować aby mnie nie zniechęciły problemy logistyczne, a jednocześnie aby uzyskać zadawalające efekty?
Takie zestawy jak podlinkowałeś są z natury rzeczy nie używane. To są za długie ogniskowe na te montaże do długoczasowej astrofotografii.

 

Pytanie - co rozumiesz pod pojęcie "zadowalające efekty"? i co dla Ciebie oznacza sprzęt mobilny?

Montaż EQ6 ma zdecydowanie większą nośność niż HEQ5, ale jest też zdecydowanie cięższy.

 

Dobrym rozwiązaniem są (wspomniany wyżej) refraktor TS APO65Q, ale jego ogniskowa służy raczej szerszym polom i do wyłuskiwania mniejszych galaktyk niezbyt się nadaje - jeszcze przy matrycy 60d to będziesz miał na prawdę szerokie pole.

Proszę podpowiedz mi jeszcze jaki teleskop najlepiej wybrać na szukaczoguidera? Rozumiem, że jest to mniejszy teleskop zapięty do głównej tuby? Decydując się na kamerę rozumiem, że można śledzić niebo na ekranie laptopa?
na szukaczoguidera najlepiej wybrać - szukacz :-) Do niego montuje się kamerkę na stałe i taki zestawik uciągnie 2-3 krotność ogniskowej szukacza (ok 600mm) - chociaż samemu próbowałem ciągnąć takim guiderem 1000mm to niestety już pojawiały się problemy.

Możesz też zainwestować w tani achromat (SW 80/400) i nim guidować, albo w OAG (off axis guiding - to najdroższe rozwiązanie).

 

Na koniec pozostaje kwestia zasilania. Jak nie chcesz używać laptopa to pozostaje Stand Alone Guider (LVI Smart Guider) ale ja osobiście nie polecam, bo masz minimalny wpływ na guiding.

 

Nie jest do końca tak, że niebo obserwujesz na ekranie laptopa - na laptopie uruchamia się programy służące do guidowania, obsługi montażu (jeśli jest podpięty do kompa), kontrolowania ekspozycji i innych akcesoriów (Robofocusery, rotatory, koła filtrowe). Oglądasz dopiero klatki jak Ci zejdą z kamery po naświetlaniu.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim zestawie?

 

Sky-Watcher BKP 200/800 OTAW

Sky-Watcher NEQ6 PRO SynScan

Autoguider Celestron NexGuide / Sky-Watcher BK804 OTA

 

Jakiś czas temu stałem przed podobnym problemem co Ty, finalnie zakupiłem NEQ6 oraz BKP200/1000 Dual Speed. Jak chodzi o BKP200/800 to musisz pamiętać, że jest to szybkie F/4 które wymaga idealnej kolimacji(jak rozumiem myślisz o astrofoto), nie jest to wcale proste do osiągnięcia, pogrzebałem troszkę w necie kiedy stałem przed tym dylematem i bardziej doświadczeni koledzy odradzili mi f/4 (żeby nie powiedzieć dosadniej że wybili z głowy :szczerbaty: ). Wpływ kolimacji na jakość obrazu w tubie F/5 jest znacząco niższy niż przy F/4 przez co łatwiej jest zapanować nad zestawem. Sprawa nie idzie o tyle o dokładne skolimowanie takiego F/4 a takie "poczarowanie" z nim żeby tą kolimację trzymał. Tutaj wrzucam linka do bloga jednego goscia który z tym walczył w podobnym teleskopie, jemu udało się to zwalczyć po kilku przeróbkach i czarach, u niego to ponoć rozwiązało problem ale zauważ, że gość ma własne obserwatorium i nie rusza teleskopu z piera, pytanie - jak to wszystko by wyglądało gdyby z nim często jeździł i jak taki teleskop trzyma kolimację przy zmieniającej się temperaturze otoczenia.

 

http://blinkysastroblog.wordpress.com/category/equipment/

 

Miałem gdzieś jeszcze linka do artykułu napisanego przez optyka opisującego dokładnie wpływ rozkolimowania(tudzież niedokładności kolimacji) na wielkość kalafiora ze sporą ilością wykresów i fachowej wiedzy, wynikało z niego, że przy tym samym stopniu rozkolimowania kalafiory z F/4 były dwa razy większe niż z F/5 a w F/5 dwa razy większe niż przy F/6 itd..wieczorem poszukam dokładniej to wrzucę

 

pozdrawiam

 

PS. Jeszcze nalezało by wspomnieć o komie, im szybszy Newton tym większa koma, tak czy siak do focenia korektor komy obowiązkowy, ale warto o tym pamiętać, nie wiem czy koma z F/4 jest równie łatwa do wyeliminowania niż z F/5

Edytowane przez leslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam do samochodu i wiozę :-)

 

Autoguiderów nie polecam z najważniejszego względu - masz praktycznie zerowy wpływ na guiding, coś tam na wyświetlaczyku smaruje ten autoguider ale jakość jego prowadzenia może być "wątpliwa"

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do transportu NEQ6 to wszystko zależy od tego ile metrów masz do pokonania od mieszkania do samochodu a potem od samochodu do miejsca rozstawiania :))) A tak na serio to można bez problemu kupić walizkę do głowicy i noszenie jest wtedy znacznie wygodniejsze niż dźwiganie tego na rękach ;)

Edytowane przez leslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do transportu NEQ6 to wszystko zależy od tego ile metrów masz do pokonania od mieszkania do samochodu a potem od samochodu do miejsca rozstawiania :))) A tak na serio to można bez problemu kupić walizkę do głowicy i noszenie jest wtedy znacznie wygodniejsze niż dźwiganie tego na rękach ;)

 

Widziałeś może gdzie można kupić taką walizkę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii sprzętu zaproponowano mi jeszcze rozważenie dwóch teleskopów wskazanych poniżej. Osobiście skłaniam się bardziej do Newtona ale chciałem jeszcze dowiedzieć się co myślicie o obu tych tubach? Tak jak wskazywałem wcześniej chciałby rozpocząć robienie zdjęć DS.

 

Sky-Watcher BKP 150/750 OTA

Sky-Watcher (Synta) BKED80 OTAW Black Diamond

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołączam się do podziękowań za wcześniejsze podpowiedzi. Jestem na podobnym etapie co kolega Astroamator. Poszerzę jego pytanie o krok dalej. Rozumiem, że TS APO 65Q jest wyborem lepszym do astrofotografii, a opisane tuby optyczne do obserwacji wizualnych. M.in ze względu na wagę pojawia się problem montażu. Sky-Watcher NEQ6 PRO SynScan jest w stanie "udźwignąć" i względnie mały refraktor jak TS APO 65Q jak i opisane wcześniej tuby optyczne. Jak się przy tej samej kombinacji (tj. do wymiennego korzystania z refraktora i tuby optycznej) sprawdza montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ-5 Pro SynScan? Jest blisko o połowę tańszy, a ma udźwig do 16 kg, co przy ograniczeniach rodzinnego budżetu ma niemałe znaczenie.

 

Kolejne pytanie: była mowa o autoguiderze. Mnie do teleskopów przywiódł program SkySafari, którym posługuję się od jakichś dwu lat i z tego względu nim chciałbym się wspierać. Czy ktoś ma jakieś obserwacje praktyczne w tej mierze?

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niedawno analizowałem zakup TS APO 65Q mimo, że posiadam GSO200/800 f4 i doszedłem do wniosku, że nie można jednoznacznie powiedzieć czy TS jest lepszy do astrofotografii. Trzeba brać jeszcze kilka czynników pod uwagę takich jak np. rozdzielczość oraz światłosiłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.