Skocz do zawartości

USB po sieci ethernet.


Dyoda

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś tu widziałem pudełko które podłączało się do sieci czy do laptopa po długim kablu sieciowym a po drugiej stronie można było podłączyć kilka urządzeń na USB np. kamerkę konwerter na RS232 lustrzankę. Miało by to służyć sterowaniu sprzętem za sieci LAN na mniejszą lub większą odległość bez konieczności podłączania sprzętu do laptopa i sterowaniu go z TeamViewer czy pulpitu zdalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to był przedłużacz USB over IP, np taki http://aksonet.pl/pl/p/Unitek-Y-2506-przedluzacz-USB-2.0-over-IP-do-100m/3278 . Ale tu z obu stron jest USB tak naprawdę, nie widziałem takiego podłączanego do lapka do gniazdka sieciowego z konwerterem USB na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, są takie urządzenia. Nazywa się to serwer USB. Niestety nie wszystkie urządzenia chcą z nim współpracować. 2 lata temu kupiłem taki za 300 zł. Nikon i konwerter USB/RS232 działały poprawnie, ale niestety kamera SSAG nie chciała współpracować. Wywalało bluescreena przy łączeniu. Takie serwery są dedykowane do współpracy z drukarkami, wszelkiego rodzaju pamięcią i kamerami internetowymi, a nie z niestandardowym sprzętem. Co prawda jest w sklepach astronomicznych takie cacko: http://www.astrokrak.pl/akcesoria-/2616-meade-wts-wireless-telescope-server-bezprzewodowy-serw.html, ale podchodził bym do tego z dystansem. Znalazłem kiedyś identyczne urządzenie, tylko w białym kolorze i innej firmy za połowę tej ceny i tam opis wyglądał jak na normalny serwer USB (czyli współpraca z niektórymi urządzeniami może być wątpliwa).

 

Natomiast wadą urządzeń tego typu, co napisał jolo jest niska prędkość transmisji (tylko 12Mbit)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Może ja pomoge :)

Do 3-5 metrów, spokojnie załatwiasz sprewę dobrej jakości przedłużaczem usb (jeszcze lepiej aktywnym).

Do 30 m takie coś jak z pierwszego podanego linku - USB over IP. Na przykład to: http://allegro.pl/gembird-przedluzacz-aktywny-usb-2-0-am-lan-af-max-i3483937285.html

Do kompletu potrzebujesz zwykłą skrętkę CAT-5e zaciśniętą 'na wprost' (bez crossowania). Uzywałem, działało bez problemów (jedyne 'ale' to jest to USB1.1 a więc dość wolne - ale do naszych zastosowań wystarczy). Na jednym końcu komputer, na drugim końcu hub USB i jestes ustawiony :)

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat.

Kabel który spina nam setup i laptopa to dodatkowy generator problemów. (Urwanie gniazda w laptopie występuje najczęściej)

 

Sprawdzone przeze mnie rozwiązanie, to osobny laptop do akwizycji (np Dell za 200PLN z Xp.) na nim wszystko co potrzebujesz - raz skonfigurowane i nie ruszasz.

Komputer zostawiasz przy setupie i podpinasz go do WiFi.

 

A w domu zdalną konsolą (np. Microsoft, teamviewer) łaczysz się do laptopa akwizycji zdjęć.

 

Kabel zawsze trzeba przepuścić przez jakieś okno, drzwi.... przetniesz kabel i masz problem.

 

To moja sugestia. Zaoszczędzisz sobie sporo frustracji.

 

Pzdr.

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr to co mówisz jest OK ale do zastosowań mobilnych nie bardzo bo dodatkowy laptop do dodatkowe obciążenie dla aku w terenie a USB jak wiesz spokojnie sam sobie wymienię jak urwę.

 

No ale taki hub też ma spore wymagania odnośnie zasilania, jak choćby te podlinkowane przez bacownika:

 

AnywhereUSB/2, AnywhereUSB/5 Gen 2, AnywhereUSB TS: Ships with 120-240VAC 50-60 Hz at 5VDC@ 3 amps max w/ locking barrel AnywhereUSB/5 Gen 1: Ships with 100-240VAC 50-60 Hz at 5VDC @ 3 amps max 50-60Hz @ 8 Amps max

 

a i sam koszt kilkaset € jest odstraszający

Aktywne przedłużacze na nic nie zdadzą do kamer CCD, przy takich częstotliwościach lagi będą wysypywały system

nawet transceivery USB/LAN się nie nadają, chociaż małe i fajnie wyglądają:

2820128-250x250.png

 

 

Alternatywą jest po prostu drugi pecet, choćby nawet na jakimś atomie, taki netbox jest wielkości routera:

Foxconn-NetBox-nT5101.jpg

i wyjdzie taniej niż wypasiony router usb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Może ja pomoge :)

Do 3-5 metrów, spokojnie załatwiasz sprewę dobrej jakości przedłużaczem usb (jeszcze lepiej aktywnym).

Do 30 m takie coś jak z pierwszego podanego linku - USB over IP. Na przykład to: http://allegro.pl/gembird-przedluzacz-aktywny-usb-2-0-am-lan-af-max-i3483937285.html

Do kompletu potrzebujesz zwykłą skrętkę CAT-5e zaciśniętą 'na wprost' (bez crossowania). Uzywałem, działało bez problemów (jedyne 'ale' to jest to USB1.1 a więc dość wolne - ale do naszych zastosowań wystarczy). Na jednym końcu komputer, na drugim końcu hub USB i jestes ustawiony :)

I właśnie ta prędkość USB1.1 jest problemem, bo to zdecydowanie za wolno do kamer CCD i szybkiego odświeżania guidingu.

 

Przerabiałem temat.

Kabel który spina nam setup i laptopa to dodatkowy generator problemów. (Urwanie gniazda w laptopie występuje najczęściej)

 

Sprawdzone przeze mnie rozwiązanie, to osobny laptop do akwizycji (np Dell za 200PLN z Xp.) na nim wszystko co potrzebujesz - raz skonfigurowane i nie ruszasz.

Komputer zostawiasz przy setupie i podpinasz go do WiFi.

 

A w domu zdalną konsolą (np. Microsoft, teamviewer) łaczysz się do laptopa akwizycji zdjęć.

I to jest właśnie najlepsze rozwiązanie i wbrew pozorom najtańsze. Ja również z czegoś takiego korzystam.

 

 

To dalej działa na prędkości USB1.1 i do tego kosztuje o jedno "0" za dużo.

 

Powiem tak szukam czegoś w stylu 2 w 1 innymi słowy od setupu do auta czyli ok 3-5m oraz pier domek ok 20-30m. A jak nie to dwa rozwiązania czyli wersja mobilna i wersja stacjonarna.
Piotr to co mówisz jest OK ale do zastosowań mobilnych nie bardzo bo dodatkowy laptop do dodatkowe obciążenie dla aku w terenie a USB jak wiesz spokojnie sam sobie wymienię jak urwę.

No ale co za problem. W terenie używasz najzwyklejszego kabla USB 5m dobrej jakości, a w obserwatorium masz na stałe taniego kompa (laptop/PC/miniPC) i sterujesz go pulpitem zdalnym z domu za pomocą swojego laptopa. W obserwatorium masz przecież zasilanie :icon_smile: . Mogłeś o tym pomyśleć już przed budową i pociągnąć kabel ethernet do obserwatorium, żeby z wifi niepotrzebnie nie korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W terenie na 5 metrów użyj np takiego kabla: http://www.lindy.rafko.pl/p.php?towar=6197,przedluzacz-usb-a-wt-gn-lindy-31702-5m i huba na końcu. W obserwatorium postaw tego starego laptopa i połącz się z nim przez pulpit zdalny. Skoro nie ma karty sieciowej, to powinieneś kupić kartę WiFi pod PCMCIA, bo pewnie masz takie złącze. Czy to USB w laptopie to wersja 2.0, czy 1.1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest bardzo dobry pomysł. A to USB w lapku jest 1.1? A przy okazji, jaki to lapek jest? Bo jeśli za stary, to będzie trochę z nim mordęga. Używałem kiedyś starego lapka z pentium II i 180 MB ramu i po prostu nie dało się z tego korzystać. Po niedługi czasie kupiłem mikroPC z 2 rdzeniowym prockiem i 4 GB ramu za 500 zł i teraz to bajka jest :icon_smile: .

 

A coś na wzór sieci domowej mozna ? wybaczcie pytanie ale w materii laik jestem :I

Nie do końca rozumiem pytanie. Rozwiązanie z pulpitem zdalnym opiera się na sieci, jeśli o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde musze sprawdzić dokładnie bo generalnie to jest toshiba sattelite pro 4300 mogę mu włożyć dysk 20 lub 40 Gb bo takie mam. A USB jest raczej 1.1 Napisali też że designet for win 95,98,nt4.0 2000 tylko że win2k już nie chodzi zbyt szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jakieś info: http://www.toshiba-europe.com/bv/computers/products/notebooks/satellitepro4300/products.htm. Trochę podobny ten lapek do tego mojego starego, też Toshiba :icon_smile: . Który to konkretnie? Procek 600MHz (u mnie 266), RAM 64MB (u mnie 180). Czyli masz lepszego procka, ale mało RAMu. Piszą, że można wsadzić do 320MB, więc po dokupieniu (za grosze) pewnie nie byłoby tak źle. Dysk 40GB to raczej całkiem wystarczająco do astrofoto. U mnie to "śmigało" na XP sp3, bo niektóre programy tego wymagały niestety. Generalnie dało się korzystać, ale guiding brał 100% procka i działał ok 2 razy wolniej, niż na nowym kompie i fotki się długo ściągały, co przy aparacie nie ma znaczenia, ale dla kamer może być problemem. Stellarium miało 0,5 FPS :Loveit: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mamy doświadczenie w tym celu - w kilku obserwatoriach próbowaliśmy podłączyć kamerki przez taki serwer - niestety końcowe wnioski to taki że urządzenia mają ograniczony transfer danych i np. kamery internetowe w rozdzielczośći 640 na 480 tak ale już 800/600 nie , żadna kamerka IC ani Meade ani Moraviana nie przepuszcza...

-testowane Meade wts

-testowane 4 przetworniki z allegro w cenach za 1050 zł ,560 zł i za 350 zl.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić, czy ten starszy jest wystarczający do programów astro, bo jeśli tak, to dużo wygodniej jest mieć przy sobie nowego lapka. Można na nim zawsze coś innego zrobić, jak popatrzyć na stallarium, czy pobawić się świeżymi klatkami :icon_smile: , co niekoniecznie uda się na tym starym. Do tego w nowym masz zapewne dużo lepszy ekran, z większą rozdzielczością i będzie na nim zwyczajnie wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.