Skocz do zawartości

M34 - młoda niebieska gromada otwarta


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robiłem tą gromadę Canonem przez teleskop stosowałe czasy 180 sek i też widać tą drobnicę możesz zobaczyc na stronie. Można 300 sek dawać wtedy ładnie się ta drobnica zarejestruję przynajmniej tak teraz bym robił.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pytam, bo tło tego zdjęcia jest faktycznie przeurocze. Sporo malutkich galaktyk wskoczyło w kadr i zastanawiałem się jak długo trzeba przy aperturze 106 naświetlać, żeby je wydobyć.

 

A propos parametrów. Przy kamerkach nigdy nie podaje się ekwiwalentu ISO. Rozumiem, że w przeciwieństwie do aparatów pewnie jest to parametr niezmienny, ale czy potraficie powiedzieć jakiej "aparatowej" czułości ISO odpowiada typowa dla kamer astrofoto czułość matrycy? A może jest to parametr indywidualny dla modelu, wtedy bardzo byłbym ciekaw jaki jest ekwiwalent dla kamerki użytej przy tym zdjęciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pytam, bo tło tego zdjęcia jest faktycznie przeurocze. Sporo malutkich galaktyk wskoczyło w kadr i zastanawiałem się jak długo trzeba przy aperturze 106 naświetlać, żeby je wydobyć.

 

A propos parametrów. Przy kamerkach nigdy nie podaje się ekwiwalentu ISO. Rozumiem, że w przeciwieństwie do aparatów pewnie jest to parametr niezmienny, ale czy potraficie powiedzieć jakiej "aparatowej" czułości ISO odpowiada typowa dla kamer astrofoto czułość matrycy? A może jest to parametr indywidualny dla modelu, wtedy bardzo byłbym ciekaw jaki jest ekwiwalent dla kamerki użytej przy tym zdjęciu.

W kwestii jak przełożyć iso na CCD chyba nie pomogę zresztą to pewnie jakaś matematyka a ja nigdy nie byłem jej miłośnikiem przy astrofotografii.

 

Tło jest kombinacją L i koloru. Wiadomo że w taki czy inny sposób je jednak wygładziłem.

Zobaczę czy mam wersje samego L powiedzmy bez specjalnego wygładzania.

To będzie ukłon w kierunku "jasnych tajemnic astrofotografii" i dzieci zobaczą że w szkole astrofotografii nie czai się mrok ! :)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie prezentuje się ta gromadka.Ponad trzy lata temu próbowałem ją zrobić Canonem przez teleskop i muszę powiedzieć, że bardzo fajnie ten aparat robił gromady otwarte. Chyba nie będziesz miał za złe jak zaprezentuję tą fotkę. Jest to 18 ujęć po 3 min.

M34.jpg

Edytowane przez Antoni
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.