Skocz do zawartości

lorneta


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Marcinie , niejestem początkujący a po drugie mam teleskop :wink: ale tu masz racje nic nie da takiej satyswakcji jak tak duże pole widzenia :D  :D  :D  :mrgre

 

Ps do Marcina i Mc Arti, czy Wy musicie sie zawsze żreć :?  a raczej częściej Mc Arti wsiada na Marcina. panowie wyluzujcie, nielepiej umuwić sie na obserwacje przy browarku :mrgreen: niż sie szarpać :salu:

 

:Beer:  :mrgreen:

 

 

Chciał byś Mitku kupić małą lunetkę spodziewając się po opisach Pana Marcina roju księżyców Saturna i zobaczyć głownie Tytana oraz słabo 4 posostałe, albo liczyć na kolorki M27 a zobaczyć szarą mgiełkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty co znowusz mi coś odradzasz to chyba jóż nie pierwszy raz :? o co bym nie zapytał to w twoich oczach zawsze musi być coś nie tak :? zacznij myśleś optymistycznie chłopie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz sądze że jesteś wiecznie niezadowolonym cholernie problemowym człowiekiem :?

Twoja nazwa nicka skutecznie mówi jak można Cie nazwać :? odnosząc to do ostatniej opini na mój temat, i prosze Cie nie odpowiadaj więcej na moje pytania jak możesz, bo znowu będą jak zwykle na nie :evil: :evil:

 

Ps nielubie kłucić sie na forum ale teraz po prostu niewytrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek za żadko czytasz fotum :lol:

 

Po radach Marcinka nie chodź na zakupy bo mozesz potem osiwieć!!! :wink:

 

Z wątku obok wnet by wynikało, że masz sprzedać swoje 114/900 i kupić ZRT (70/457 ) :lol: bo jest lepsza do planet. Sczęście, że Marcinek to pod presją odszczekał.

 

MITEK lornetka bardzo dobrze się nadaje też do komet i gromad otwartych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie mów nieprawdy i nie tym obraźliwym tonem - jak mozna być tak niewychowanym ! Vide rzeczony wątek i jego zakończenie. Poza tym, sprawy dyskusyjne na pewno nigdy nie są tak czarno - białe.

 

To raczej Ciebie na poczatku tamtego wątku nieźle uspokojono jak plotłeś trzy po trzy McArti....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz sądze że jeste wiecznie niezadowolonym cholernie problemowym człowiekiem :?  

Twoja nazwa nicka skutecznie mówi jak można Cie nazwać :?  odnosząc to do ostatniej opini na mój temat, i prosze Cie nie odpowiadaj więcej na moje pytania jak możesz, bo znowu będą jak zwykle na nie :evil:  :evil:

 

Hamal to Staroarabska nazwa alfy Barana(znaczy Baran), taki mam znak zodiaku :mrgreen: uparty tez jestem :wink:

 

 

Ostatnio Twoja rada mogła doprowadzić do uszkodzenie optyki, nadal się upierasz że się Ciebie czepiam?

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ays=0&postorder

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co najwazniejsze jest wiele dosc jasnych gwiazd zmiennych (nawet w zasiegu takiej lornetki) , ktorych obserwacje sa stosunkowo wartosciowe, gdyz jest malo ich pomiarow jasnosci. 15x70 chyba nadala by sie tez do teleskopowych obserwacji meteorow (troche duze powiekszenie i przez to male pole widzenia, ale za to ma duza srednice).

Niestety nie moge sie z tym zgodzic, z doswiadczenia mojego i PKiM najlepiej by sprzet do obserwacji meteorow mial jak najwieksze pole widzenia.

Nie wykluczam przy tym takiego sprzetu jak 15x70 czy 20x60 itp ale one maja mniejsze pole widzenia i jestesmy w stanie mniej zaobserwowac meteorow.

Ja osobiscie do obserwacji meteorow uzywam 8x56 ktora ma pole widzenia ok 6,2 stopnia. ( http://lornetki.camk.edu.pl/l_Delta_Optica...nter_8x56.shtml )

Z reguly zjawiska majace powyzej 9-10 magitudo nie sa tak atrakcyjne by np inwestowac w sprzet ktory niewiele wiecej wniesie w prowadzone obserwacje.

 

Wiecej o obserwacjach teleskopowych meteorow mozna przeczytac tutaj:

http://www.pkim.org/ (i na stronie glownej obserwacje teleskopowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie do obserwacji meteorow uzywam 8x56 ktora ma pole widzenia ok 6,2 stopnia.

 

Andrzeju ta lornetka 8x56 ma "niestety" pryzmaty dachowe a nie klasyczne porro i choćby ze względu na to daje trochę gorszy obraz, ostrość, mniejsze pole etc. niż w klasycznym porro. Chyba mniej się ona nadaje do astronomii a może bardziej do turystyki (i na polowania etc!), w każdym razie nie widziałem w poważnych źródłach żeby polecano lornetkę z pryzmatami dachowymi do astro a nie klasyczne porro, i to klasy "low power" 8x56 do meteorów, komet etc. (nie mówimy tutaj np. o Miyauchi 100mm z układem dash/porro).

Dlaczego nie wybrałeś do swoich celów klasycznej lornetki porro - np. CZJ 10x50 jaką ma Janusz z większym polem >7* przy większym powerze 10x ?

 

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie do obserwacji meteorow uzywam 8x56 ktora ma pole widzenia ok 6,2 stopnia.

 

Andrzeju ta lornetka 8x56 ma "niestety" pryzmaty dachowe a nie klasyczne porro i choćby ze względu na to daje trochę gorszy obraz, ostrość, mniejsze pole etc. niż w klasycznym porro. Chyba mniej się ona nadaje do astronomii a może bardziej do turystyki (i na polowania etc!), w każdym razie nie widziałem w poważnych źródłach żeby polecano lornetkę z pryzmatami dachowymi do astro a nie klasyczne porro, i to klasy "low power" 8x56 do meteorów, komet etc. (nie mówimy tutaj np. o Miyauchi 100mm z układem dash/porro).

Dlaczego nie wybrałeś do swoich celów klasycznej lornetki porro - np. CZJ 10x50 jaką ma Janusz z większym polem >7* przy większym powerze 10x ? Marcin

 

Czlowieku widze ze sie z choinki urwales ... nie chce sie mi z Toba dyskutowac!!!

 

Po pierwsze 3 razy sobie poczytaj test lornetek w ktorym testowalismy ten sprzet, po drugie po co mi druga lornetka 10x50 a po 3cie kupilem sobei ta lornetke bo mialem taka ochote, a po 4rte na sprzecie astro znam sie na swoj sposob od blisko 20 lat....wiec nei bedziesz mi mowil co jest dla mnie lepsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju nie denerwuj się bo to nieładnie wygląda, wiem że się znasz bo widze po testach, ale dlaczego nie porro np. konkretnie zachwalany model Docter Nobilem z dużymi pryzmatami jaki był u Was w testach ?

 

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po 3cie kupilem sobie ta lornetke bo mialem taka ochote

 

Po prostu swietna jakosc do ceny i jestem z tej lornetki bardzo zadowolony.

Ma swoje wady (choc nie tak wielkie) ale akurat w tym do czego je potrzebuje nie przeszkadzaja.

Jakbym potrzebowal lepsza lornetke to bym sobie kupil Fujinona ze szklem ED i z srednica obiektywow 150mm niestety nie mam takich potrzeb. :mrgreen:

 

Choc pewnie wystarczylo by mi zrobienie lornetki z 2x super_ED.jpg :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym potrzebowal lepsza lornetke to bym sobie kupil Fujinona ze szklem ED i z srednica obiektywow 150mm niestety nie mam takich potrzeb. :mrgreen:

:

 

Mam nadzieję, że zamiast niestety miało być: na szczęście. Bo jeżeli nie, to ustawiam się do Ciebie w kolejce po sponsoring :D .

 

Mitek, nie obrażaj Ty Baranów :evil: . Tak mnie zastanawia jak piszesz, że nie jesteś początkującym, a zadajesz klasyczne pytanie początkującego. No ale niech będzie, skoro mój zodiakalny brat Ci wybaczył, to tym bardziej ja :wink: .

 

Hamal, a widziałeś na żywca mgiełkę przy którejś z córek Atlasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją BPC 20x60 bardzo lubię obserwować gromady kuliste. Co prawda nie rozdziela pojedyńczych gwiazd ale taka "plama" też wygląda fenomenalnie - zwłaszcza M13 w Herkulesie, którą widziałem ostatnio. Gromada w takiej lornecie ma jednak wyraźny kształt (z powodzeniem widać różnicę między M13 a M3 czy M5), co w pewnym sensie rekompensuje brak pojedyńczych gwiazadek. Niedługo chyba sobie kupię lornetę 25x100 i myślę, że obraz będzie wyglądał jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo chyba sobie kupię lornetę 25x100 i myślę, że obraz będzie wyglądał jeszcze lepiej.

 

Na pewno rożnica - jest kolosalna - wrażenia opisałem to m.in.w recenzji setki:

http://www.forum2.teleskopy.pl/read.php?f=...i=19985&t=19985

Masz żuraw ? - jest absolutnie konieczny do takiego olbrzyma. Jaki konkretnie model planujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie, to są to narazie zamiary, chociaż mam już środki finansowe. Zakup planuję dopiero na wczesną jesień, po zlocie w Jodłowie, na którym dowiem się "na żywo" jak wygląda niebo w oczach takiej lornety. Planuję kupić najnowszy egzemplarz Astrokraka, ze względu na możliwość regulacji ostrości na obydwu okularach i duże pole widzenia, chociaż wszystko jeszcze może się zmienić.

A statyw już mam, ale nie żuraw - tylko solidny drewniany z metalową głowicą, Janusz mówił, że z powodzeniem testował na nim lornetę 100mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto aby była zaimplementowana ręczna regulacja zbieżności dróg optycznych jak np. w Apollo 22x100, nie wyobrażam sobie takiego sporego poweru bez tej opcji. Ostatnio się dowiedziałem z DeltaOptical że nawet wszystkie Taigi to integralnie mają - widocznie mieli dosyć serwisowania i ciągłych odsyłań. Ta Astrokraka to jakaś inna od Leidory - która to miała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to trzeci wątek w dziale "Sprzęt", na który dzisiaj wchodzę i trzeci, na którym przeważają bluzgi. I subiektywnie stwierdzam, że nie jest to tylko wina osławionego MarcinaL...

Ale jeśli chodzi o lornetki, to mogę Mitkowi doradzić na początek lornetkę 8x56. Nie twierdzę, że taka jest najlepsza, ale sam taką mam i sobie cenię. Daje bardzo jasny obraz z dużym polem widzenia. Bardzo ładne są widoki na Drogę Mleczną, szczególnie obłok w Tarczy i okolice mgławic w Strzelcu. Pod bardzo ciemnym niebem widok M31 zwala z nóg. Widziałem też przez nią takie słabizny, jak M74 w Rybach, czyli zasięg jest niczego sobie mimo małego poweru.

Uważam, że powinno się wybierać lornetki o minimalnych użytecznych powiększeniach, z przyczyn o których wspomniałem, a poza tym, jak chesz zobaczyć więcej szczegółów, to od tego jest teleskop. No chyba, że planujesz jakieś specjalne zastosowania i potrzebujesz więcej poweru.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.