Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu.


newLEO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jest to mój pierwszy temat a jednocześnie pierwszy planowany zakup. Uprzedzam że wcześniej miałem atyczność z takim sprzętem.

Mam następujące wymagania:

-najlepiej żeby był to refraktor

-waga nie gra roli(zasze jest ktoś kto mi pomoże)

-cena ma sięgać max 2000zł

-chciałbym żeby dało się obaerwować mgławice, planety ew. Księżyc

-jeszcze jakby w tej cenie znajdowały się jakieś akcesoria np. filtri itp.

-astrografia:raczej nie

Jak potrzebujecie jakiś jeszcze info to pisać ;)

 

P. S. Czy jak się obserwuje bez żadnych filtrów to czy obraz będzie czarno-biały czy kolorowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

....... Uprzedzam że wcześniej miałem atyczność z takim sprzętem. .....

 

 

P. S. Czy jak się obserwuje bez żadnych filtrów to czy obraz będzie czarno-biały czy kolorowy?

 

Szanowny kolego po przeczytaniu Twojego postu, a szczególnie postscriptum twierdzę, że nie miałeś styczności ,,z takim sprzętem"

Powinieneś moim skromnym zdaniem zapoznać się z tematami tego działu :yes:

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego po przeczytaniu Twojego postu, a szczególnie postscriptum twierdzę, że nie miałeś styczności ,,z takim sprzętem"

Miałem :) Lecz nie dało sie nic się nie dało zabaczyć(szukacz był źle skalibrowany z tubą) Więc stąd się wzięło moje pytanie. Co do tematów to przeglądałem.

 

Szperając po sklepach znalazłem 2 interesujące mnie teleskopy:

 

http://www.astroshop.pl/bresser-teleskop-ac-90-900-messier-exos-1/p,21352

koszt nieco ponad 1500zł

i za resztę jakieś akcesoria

 

czy?

http://www.astroshop.pl/bresser-teleskop-ac-102-1000-messier-exos-1/p,21508#tab_bar_1_select

koszt:1920zł

Akcesoria natomiast by się kupiło później.

 

Więc pytanie który? Chyba że macie swoje jaeszcze lepsze propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz stosunkowo ciemne niebo (nic nie napisałeś), a jak napisałeś ,,waga nie gra roli"

Proponuję http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm-deluxe.html

ten http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-skladana-tuba.html albo ten http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-10-dobson-250-1250.html Refraktorami za tę cenę na obiektach DS nie poszalejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest apertura teleskopu im większa tym lepiej --> więcej zbieranego światła. Zabawa zaczyna się od 130-150mm, a potem dopada dwucalica złośliwa ;) 8" (200mm) lustro pod czarnym niebem pokaże piękno kosmosu i zaczynasz myśleć o 10" później o 16" 20" itd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

newLEO, witaj!

Mieszkasz na wsi, więc idealne warunki obserwacyjne masz najpewniej na podwórku pod domem. Tym samym najlepszym dla Ciebie teleskopem jest duży Newton na Dobsonie. Tanie toto jak barszcz w stosunku do możliwości, obsługa banalna. W Twojej sytuacji zakup refraktora to strzał we własną stopę, pod każdym względem. Nie zaczynaj od niczego mniejszego niż 200mm Newton, czyli 8" (8 cali).

Skąd Ci przyszło do głowy, że najlepszy będzie akurat refraktor? Będzie droższy i będzie miał znacznie mniejszą aperturę. 8" Newton zje go na kolację obrazami DS-ów (Deep Space -obiekty głębokiego nieba), a przy dobrych warunkach również na planetach więcej pokaże.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niecałe 2000 możesz mieć teleskop o średnicy 30-tu centymetrów, ja bym się nawet chwili nie zastanawiał.

Tym bardziej że jest akurat na giełdzie.

 

Ja wiem że refraktor świetnie się prezentuje ,ale nie o to w tym wszystkim chodzi.

No chyba że chcesz ładny mebel do salonu.

 

*12 cali zje na śniadanie ośmocalowca, nie mówiąc już o refraktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po diabła mu:

-mobilny refraktor 120mm? Nawet M13 na gwiazdy nie rozdzieli jak trzeba i większości galaktyk w ogóle nim nie zobaczy, a jemu wystarczy dużego Newtona na Dobsie za prób wystawić i całe niebo w zasięgu. W dodatku ten Newton pokaże ładnie i DS-y, i planety, a w krótkoogniskowym refraktorze achromatycznym te ostatnie to porażka

-Newton z rozsuwaną tubą? Po kiego składak, skoro nie trzeba tego do bagażnika małego auta ładować co noc. Do przydomowych obserwacji 100x lepszy będzie taki z pełna tubą: odpada problem składania i rozkładania, sprawdzania kolimacji, robienia "koszulki" przeciw odblaskom i rosie, główne lustro lepiej zabezpieczone przed kurzem, rosą itd.

NewLEO, kup sobie normalnego Dobsona, nie kombinuj...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.