Skocz do zawartości

SCT - wady i zalety


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam sobie tak i dumam nad następcą mojego 6" newtona i przyszła pora na rozważenie SCT. Chyba niewielu jest użytkowników tego typu instrumentów w naszym kraju, ale prosiłbym o jakieś opinie na ich temat. Biorąc na tapetę np SCT 9.25 albo 11" to widzę takie zady i walety:

- niewielkie rozmiary i waga w porównaniu do innych instrumentów o podobnej aperturze

- bardzo dobry do obserwacji planetarnych i Księżyca

- dobry do DSów

- wygodne obserwacje na paralaktytku

- będzie się nadawał do astrofoto (w moim przypadku - ponieważ jednak nastawiam się na niewielkie obiekty). Z chipem 8300 i reduktorem 6.3 otrzymam (dla modelu 11") skalę 0.63 i 1.26"/px przy bin1 i bin2 przy zadowalającym polu widzenia 35x26'

- brak spajków (efekt APO :D )

- mniejsze wymagania co do okularów (w porównaniu ze światłosilnymi instrumentami)

 

Ale:

- wolno się chłodzi (Damian Peach pisze że modele 14" w ogóle nie dają się schłodzić w sensownym czasie)

- wrażliwy na rosę - trzeba dorobić odrośnik, nie wiem czy opaski grzejne się sprawdzają

- chybotliwe LG przy ustawianiu ostrości (głównie przy zmianie kierunku) choć podobno jest już lepiej w nowych Celestronach)

- średnia sprawność optyczna (dwa lustra + płyta)

- wysoka cena

 

A jak Wy to widzicie?

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1006_Celestron-C11-SC-XLT---280-2800mm-Schmidt-Cassegrain-OTA.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- będzie się nadawał do astrofoto (w moim przypadku - ponieważ jednak nastawiam się na niewielkie obiekty). Z chipem 8300 i reduktorem 6.3 otrzymam (dla modelu 11") skalę 0.63 i 1.26"/px przy bin1 i bin2 przy zadowalającym polu widzenia 35x26'

Rozumiem, że ASA DDM też kupujesz :-)))) bo skala 0,63"/px jest, że tak to ujmę - niebywale wymagająca :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale:

- wolno się chłodzi (Damian Peach pisze że modele 14" w ogóle nie dają się schłodzić w sensownym czasie)

- wrażliwy na rosę - trzeba dorobić odrośnik, nie wiem czy opaski grzejne się sprawdzają

- chybotliwe LG przy ustawianiu ostrości (głównie przy zmianie kierunku) choć podobno jest już lepiej w nowych Celestronach)

- średnia sprawność optyczna (dwa lustra + płyta)

- wysoka cena

 

ad 1. Przesada

ad 2. Nieprawda miałem do ubiegłego miesiąca 3 lata C11 w 90 % wystarczał odrosnik - kilka razy użyłem grzałki na płycie

ad 3 Zależy na jaki egzemplarz trafisz. najlepszym rozwiązaniem jest wyciąg z gwintem SCT np GSO - piekne kadrowanie i idealna precyzja ostrzenia. (osobiście polecam do ostrzenia LG IMI motofocus na pilot lub USB) i poczciwy motorek Synty na wyciągu.

ad 4. Ne wydaje mi się, moim skromnym zdaniem (troszkę się w życiu napatrzyłem) oceniam na 4+

ad 5. Można trafić ,,dobrą cenę" - wysoka ale zainwestowane pieniążki nie są wywalone, super niemal uniwersalna maszynka i do obserwacji US i DSO o avikowaniu US nie wspomnę, choć wprawni astro-fotograficy potrafią ,,zrobić" piękne DSO.

Wszystko to napisałem z autopsji, miałem 6, 8, i 11" :icon_smile:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a waracając do meritum - nie zapominaj o FASTSTAR'ze

Też myślałem o tym - ale jest to dość drogie i nie znalazłem jakiś jednoznacznie pozytywnych opinii. Może dlatego że drogie to niepopularne... jeszcze poszukam

 

Rozumiem, że ASA DDM też kupujesz :-)))) bo skala 0,63"/px jest, że tak to ujmę - niebywale wymagająca :-)

Nastawiam się raczej na bin2 (18mag w 30 sekund przy 11" :) ), a nasz krajowy seeing stabilizuje takie wymagania na dużo niższym poziomie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 5. Można trafić ,,dobrą cenę" - wysoka ale zainwestowane pieniążki nie są wywalone, super niemal uniwersalna maszynka i do obserwacji US i DSO o avikowaniu US nie wspomnę, choć wprawni astro-fotograficy potrafią ,,zrobić" piękne DSO.

Wszystko to napisałem z autopsji, miałem 6, 8, i 11" :icon_smile:

 

No właśnie, nie chciałem tego pisać w pierwszym poście od razu, ale też zaczynam myśleć o SCT jako uniwersalnym sprzęcie, choć mało popularnym po tej stronie Atlantyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2. Nieprawda miałem do ubiegłego miesiąca 3 lata C11 w 90 % wystarczał odrosnik - kilka razy użyłem grzałki na płycie

Chyba też nie do końca prawda :icon_smile: Być może C11, jako że ma większą masę, dłużej wytrzymuje bez zaroszenia. Z C6 miałem często kłopoty, mimo że miał porządny odrośnik. Ale też wpływ na to mają warunki lokalne: wilgotność powietrza, szybkość wypromieniowywania ciepła itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem SCT 8 Meade i już go sprzedałem. Za dużo było kłopotów.

problemy:

-bez odraszacza i grzałki nie mogłem go używać ( w pobliżu wilgotna łąka)

-problem z ustawieniem na Polarną (miałem widły)

-bardzo wrażliwy na turbulencje powietrza. W zimie obserwacje z balkonu to duży problem. Ciepłe powietrze płynące z okien sąsiadów niżej mieszkających wręcz uniemożliwiają obserwacje.

-za ciemny do DS'ów

-długi czas chłodzenia (w zimie kilka godzin) ale jest na to sposób, trzymanie cały czas teleskopu np w skrzyni za oknem.

zalety:

-wspaniały do obserwacji Księżyca, szczególnie przez bino

-dobry do planet pod warunkiem doskonałej kolimacji

-wspaniałe widoki gromad kulistych

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. Ja planuję raczej go (albo cokolwiek innego :) ) powiesić na paralaktyku i obserwować z ogródka i trzymać go w chłodzie cały czas, więc część z tych rzeczy odpadnie, zostanie jedynie roszenie...

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś przeszkadza czas chłodzenia (dla mnie jest to dziwne - zobaczcie przy okazji z Maczkiem ile to trwa ) to tu są sposoby na przyspieszenie http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/amatorski-wentylator-teleskopow-sct/ http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/miniaturowy-wenylator-do-chlodzenia-tuby-sct/

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wad można dodać jeszcze:

- trudną kolimację. Jednak nie trzeba jej robić tak często jak w Newtonie.

- koma poza osią (bez dodatkowego reduktora/korektora). Korektor Schmidta redukuje aberrację sferyczną. Przed zakupem rozejrzałbym się za odpowiednim, bo piszą na necie, że ten standardowy nie jest najlepszy.

Co do parowania korektora, w moim teleskopie z korektorem Maksutova sam odrośnik w wilgotne noce wytrzymuje 30-40 min. Grzałka jest niezbędna, ale łatwo ją samemu zrobić. Jako regulator mocy grzałki najprościej wykorzystać ściemniacz oświetlenia LED.

Zalety to jak wymieniono małe gabaryty, waga, uniwersalność, brak wielkich spajków - ale minimalne pewnie i tak będą od mikrosoczewek na matrycy KAF8300.

 

Odnośnie hiperstar itp. "przyspieszczacze" do f2 to moim zdaniem ma sporo wad, ciężko zmieniać filtry bo koło filtrowe jest za duże - odpada automatyzacja, kable do kamerki to dodatkowa dyfrakcja, trudna kolimacja. Może do kamerki kolor lepiej się nadaje takie rozwiązanie.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem, ze rosa, turbulencje atmosferyczne i otwarte okna u sasiadow to wady sct.

Hehe, muszę to jeszcze przemyśleć :)

 

koma poza osią (bez dodatkowego reduktora/korektora). Korektor Schmidta redukuje aberrację sferyczną. Przed zakupem rozejrzałbym się za odpowiednim, bo piszą na necie, że ten standardowy nie jest najlepszy.(...)

Widziałem w necie kilka modeli, jest np Antaresa f/6.3 również. Czy ta koma jest na tyle dokuczliwa że warto też zakładać korektor do obserwacji wizualnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wad można dodać jeszcze:

- trudną kolimację. Jednak nie trzeba jej robić tak często jak w Newtonie.

 

Jest bardzo prosta dla dwóch osób lub dla jednej z podłączoną kamerką.

Najważniejsze to - śrubami kolimacyjnymi wykonujemy mikroskopijne ruchy. Przez 3 lata posiadania C11 kolimowałem 1 raz.

A tu proszę wzór do kolimacji na gwiazdce.

Kolimacja SCT.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta koma jest na tyle dokuczliwa że warto też zakładać korektor do obserwacji wizualnych?

 

Najlepiej jakby wypowiedział się posiadacz takiego SCT. Myślę, że, że głównie z długoogniskowymi okularami typu Nagler 31mm, który ma średnicę diafragmy pola 42mm może być zauważalne.

 

Odnośnie reduktorów jest test na angielskim forum:

http://stargazerslounge.com/topic/128928-sct-reducercorrector-test/

 

Zobacz jeszcze strony tych producentów:

 

http://starizona.com/acb/Starizona-SCT-Corrector-P3230C0.aspx

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3291_Image-Corrector---0-8x-Focal-Reducer-for-Schmidt-Cassegrains.html

 

http://www.astrosysteme.at/eng/correctors_sc.html

http://www.astrosysteme.at/images/Corr_2Zoll_Schmidt-Cassegrain-Red.pdf

Edytowane przez amber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat bardzo lubię swojego C-11. To jest starszy model bez HD. Moim zdaniem najbardziej uniwersalny sprzęt jaki można sobie wyobrazić. Mam do wyboru f-10, f7,5 z korektorem Starizona, f-6,3 z korektorem Celestron i mój ulubiony f-2 Hyperstar też Starizona. Czasy skrócone 30krotnie w stosunku do f-10. Wady tak skorygowane ,że nie widzę różnicy z HD i płaskie pole i gwiazdki punktowe do krawędzi nawet przy matrycy 25mmx16mm. Faktycznie kolo filtrowe by zabrało sporo światła. Można by spróbowac z szyną filtrowa. Do tego suszarka za 15 zł kupiona w Biedronce :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SCT 9.25 i teraz już mogę go śmiało polecać. Wykonanie jak na made in china bardzo dobre (choć może się trafić zakurzone LG). Wszelkie opowiastki o kiwającym się lustrze, długości chłodzenia, itp. to bzdury. Specjalnie na małej klatce szybko kręciłem pokrętłem ostrości i sprawdzałem co dzieje się z Jowiszem na monitorze laptopa. Nawet nie drgnął !!! Kolimacja jest banalna i o wiele prostsza niż w Newtonie i refraktorze i trzyma się bardzo długo, nawet podczas transportu. Jedynie co warto, to wyczernić welurem. Jednak trzeba wymontować korektor, żeby dostać się do środka. Jak na razie wad w nim nie znalazłem, ale to są moje początki z tym teleskopem. Czas pokarze jak będzie dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu nabylem C8 Orange z lat 80tych na lekkich widlach z silniczkami w jdnej osi (opisywalem http://astropolis.pl/topic/42060-c8-orange-czyli-moje-pierwsze-spotkanie-z-sct/)

 

- bardzo lekki mozna powiedziec balkonowiec

- obrazy bardzo dobre pomino wielu lat uzytkowania i widocznych zabrudzen na plycie

- wzorowa kolimacja - poprzedni wlasciciel musial byc idealista w tym wzgledzie i po przywiezieniu do domu trzyma kolimacje

- zaraszania nie wypowiem sie bo kupilem dopiero odrosnik za 105 zl i bede go probowal, bez odrosnika na 10 sesyjek ksiezycowych raz mi sie zarosil caly

- jako zalete nalezy podac duza ilosc dodatkow, na gwiazdke kupuje wyciag GSO (ten maly), bo ustawianie ostrosci do Astrofoto pokretlem w moim przypadku daje ie we znaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również posiadam tego SCT - C14 .Jest to dość stary model (już kilka razy pytałem się o wagę i inne parametry , ale niestety odp nigdzie nie dostałem) Starbricht Coating - widnieje taka dodatkowa nazwa z boku tego celestrona.

Tak wisi on sobie z moim AP i w sumie na razie nie wiem co z nim zrobić ?

Robiłem kilka testów .... z ostatnich to z reduktorem celestrona F/6,3. - Z nim jeszcze jakoś idzie złapać fokus , bo bez to masakra --- przy 4 metrach wszystko pływa .

Tylko jak sobie porównałem ap155 1m do 2,5metra i zastosowany BINN - to przy większych powiększeniach , ap wygrywa --- po co się męczyć z celestronem ???

porownanie.jpg

 

Tylko tu jest pewne ale ... to było spartańskie skręcenie reduktora (bez zachowania jakichkolwiek dystansów zalecanych do matrycy itp)... I tak się zastanawiam, czy czasem nie zrobić do niego normalnego toru optycznego , z jakimś fokuserem ?!... wy polecacie GSO - (można wiedzieć jaki konkretny model), ja myślałem żeby gdzieś tu wcisnąć fokuser atlas. Wtedy może dałoby się to pojechać w binn1x1 ?

 

Muszę jeszcze policzyć odległości i rozeznać się ile to będzie kosztowało --- czy gra jest warta świeczki !?

P1040853.JPG

 

Co do rosy ... to operuje w warunkach bardziej suchych niż mokrych , ale zdarzają się noce wilgotne i C14 dużo szybciej zachodzi rosą niż ap , obydwa mają odrośniki .

Do planet C14 nie używałem , przez seeing i brak nieręcznego ustawiania ostrości i ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tylko jak sobie porównałem ap155 1m do 2,5metra i zastosowany BINN - to przy większych powiększeniach , ap wygrywa --- po co się męczyć z celestronem ???

(...)

Raczej kwestia dopracowania setupu - odległości, ostrość, etc. Nie wiem jak kiepskie musiałyby być te powłoki, żebyś nie zauważył 500% większej powierzchni zbierającej światło :) Przy tym co sam planuję fotografować każdy cal na wagę złota :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.