Skocz do zawartości

Jakie sprzęgło do Robofocusa?


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Ostatnio rozbudowałem swój setup o Robofocusa, kupiłem go używanego i niestety sprzęgło pomiędzy przekładnią a wyciągiem ma wyrobione śruby (pojawiają się poślizgi) więc zastanawiam się nad zakupieniem sprzęgła. Nawet znalazłem sklep www.silniki.pl no i wyszła cała moja niewiedza. Które wybrać? Jedyne co wiem że otwory są o średnicy 5mm z jednej strony a 6mm z drugiej.

Pierwszy wybór sprzęgła zaciskane (śruba ściska fragmenty sprzęgła które zaciskają się na osi) czy sprzęgła dociskowe (śruby dokręcają się do osi)?

Jaki rodzaj sprzęgła byłby najlepszy do robofocusa?

- sprzęgła helikalne?

-sprzęgła nacinane?

-sprzęgła dyskowe?

Dla mnie są to obce pojęcia może ktoś się na tym zna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem sztywną, teraz mam przekładnie paskową pomiędzy silnikiem a focuserem...

 

Ja z tego wszystkiego brałbym helikalne (bo w pewnym zakresie elastyczne i można dopasować nim nierównoległość osi), zaciskowe, bo śróbki kontrujące nie dociskaja osi (nie maja jak się ślizgać, tylko wkręcają się w obudowe sprzęgła..

 

Tu masz takie jak potrzebujesz: http://www.silniki.pl/index.php?site=products&type=318&details=1460

 

Ale... zastanów sie czy nie lepiej sztywna tulejka, ze śróbkami robaczkowymi w 2 miejscach na obwodzie osi... Pewniej sztywniej i chyba też taniej :)

 

Tyle że przy tulejce musisz dość precyzyjnie ustawić obie osie względem siebie, żeby zniwelowac ewentualne bicie i naprężenia...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - jeśli juz o sprzęgłach...

Ja nie mam tego problemu, bo w moim serupie nie mam przekładni mechanicznej, tylko krokowca 0.9 stopnia z półkrokami i przekładnie paskową... Więc jeśli focuser/silnik jest wyłączony, moge drugim pokrętłem od wyciągu wciąż operować manualnie - jedyne co to kręci się silnik przy tym ale to nie problem...

Ale... używając przekładnię mechaniczną, tak jak RF, nawet na odłączonym silniku, nie ustawi się już ostrości łapką...

Trzeba stosować jakieś rozwiązania, pozwalające na 'rozłączenie' napędu... Macie jakieś doświadczenia/pomysły w tym względzie ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.