Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maciek, guidowałeś tym samym zestawem co ja mam z tego co mi mówiłeś więc mam pytanie: czy pamiętasz jaką długą złączkę miałeś???

 

Lukthor twoja złączka ma 52mm plus gwinty. Pamiętasz jakie to są gwinty? Jeden to coś 1,25" a ten drugi to T2 - potrzebuję dokładne wymiary

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam długości. Powinna być taka, żeby wyciąg był minimalnie wysunięty - powiedzmy 7-10 mm. Nie jest to wysokiej klasy device i większe wysunięcie powoduje luzy i bujanie się kamery guidera. Ja używałem przedłużki T 2 /T 2 i jakoś to pasowało. Widocznie był gwint na wyciągu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam długości. Powinna być taka, żeby wyciąg był minimalnie wysunięty - powiedzmy 7-10 mm. Nie jest to wysokiej klasy device i większe wysunięcie powoduje luzy i bujanie się kamery guidera. Ja używałem przedłużki T 2 /T 2 i jakoś to pasowało. Widocznie był gwint na wyciągu..

Maćku na przedłużce Lukthora która ma 52mm wyciąg miałem tak wysunięty że już nie łapała go zębatka czyli na full. W takim układzie przedłużka powinna mieć około 100mm

 

Tu jest przedłużka, która ma 60mm http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/extender-t-2-sky-watcher,d1149.html jak dodam do nie j z drugiej strony gwint 1,25" to wyjdzie koło 52mm

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY, ALccd 5 i SSAG mają przetworniki 8 bitowe według danych producentów. Co jest dosyć ciekawe, bo datasheet chipów podaje, że są tam 10 bitowe ADC.

Czyli nie ma mowy o ustawianiu gwiazdki guidującej tak aby mieć pomiędzy 15000-45000 ADU. 8 bit da 0-256 zakres 10 bit da zakres 0-1024 Jesli soft pokazuje cokolwiek innego, to jest to wartosc sztuczna, wynikajaca albo z parametrow ustawionych/defaultowych w sofcie albo jakiejs magii sterownikow.

 

 

Po otwarciu RAWa z 350D w Maximie maksymalna wartość piksela to 4095.

(...)

I tu sie zgadza, 350tka jest 12-to bitowa :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, masz rację. Ja piszę o tym co pokazuje Maxim, a nie faktyczną wartość nasycenia. No ale jakiś miernik oprócz znajomości teorii by się przydał, czyż nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz pisałem, że jest inny kabel USB :D (mam 3 kable USB 2,0: 3m 2szt i 5m 1szt) na wszystkich ten sam efekt więc kable odpadają.

 

Ponieważ kamerka zasilanie bierze z USB, każde wydłużenie kabla powoduje spadek.

 

Ja np. miałem taki problem że kamera DMK nie chodziła tylko na wypasionych kablach.... Cienkie wypadały bo nawet kamery nie było widać po podłączeniu.

 

Jeśli podpinasz kamerę do HUBa, to zaopatrz się w takiego który ma zasilanie (tzw aktywny hub usb)

wówczas będziesz mógł resztę pociągnąć kablem 5m do komputera.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kamerka zasilanie bierze z USB, każde wydłużenie kabla powoduje spadek.

 

Ja np. miałem taki problem że kamera DMK nie chodziła tylko na wypasionych kablach.... Cienkie wypadały bo nawet kamery nie było widać po podłączeniu.

 

Jeśli podpinasz kamerę do HUBa, to zaopatrz się w takiego który ma zasilanie (tzw aktywny hub usb)

wówczas będziesz mógł resztę pociągnąć kablem 5m do komputera.

Do sprawdzenia gdyż mój HUB ma zasilanie wystarczy tylko podłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, masz rację. Ja piszę o tym co pokazuje Maxim, a nie faktyczną wartość nasycenia. No ale jakiś miernik oprócz znajomości teorii by się przydał, czyż nie tak?

 

Oczywiście :) Tak sie zastanawiam, czy nie najlepszą była by podpowiedź typu "celuj w środek zakresu swojej kamery" bo w sumie cholera wie jak taki maxim robi 16 bit z 8... pewnie biedak czyta to co mu nabredzi sterownik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, guidowałeś tym samym zestawem co ja mam z tego co mi mówiłeś więc mam pytanie: czy pamiętasz jaką długą złączkę miałeś???

 

Lukthor twoja złączka ma 52mm plus gwinty. Pamiętasz jakie to są gwinty? Jeden to coś 1,25" a ten drugi to T2 - potrzebuję dokładne wymiary

Niestety Darku, nie wiem, taka kupiłem, ale jak będziesz zamawiał u Mitka, to na pewno będzie wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, masz rację. Ja piszę o tym co pokazuje Maxim, a nie faktyczną wartość nasycenia. No ale jakiś miernik oprócz znajomości teorii by się przydał, czyż nie tak?

 

Strzeliłem z SSAG w Maximie i maksymalna wartość to 1020, więc nie masz szans wyciągnąć tych 20k. Także w tym wypadku, przeliczając podane przez ciebie wartości, Darek powinien dążyć do uzyskania poziomu 300 - 700.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzeliłem z SSAG w Maximie i maksymalna wartość to 1020, więc nie masz szans wyciągnąć tych 20k. Także w tym wypadku, przeliczając podane przez ciebie wartości, Darek powinien dążyć do uzyskania poziomu 300 - 700.

 

No I pełna jasność, anioły grają na harfach , kwiatki pachną, jelonek w tle :) SSAG to 10 bit i sterowniki nic w locie nie kłamią, tylko podają maximowi jak jest, a ten czyta to i tyle.

 

BTW, jeszcze wypadało by sparwdzić jaki to SSAG ma bias i inne szumy. Chodzi mi o to, że S/N (signal to noise ratio) też jest ważne dla algorytmów guide i może sie okazać, że przy lekkim zaświetleniu te 300 to już za mało.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzeliłem z SSAG w Maximie i maksymalna wartość to 1020, więc nie masz szans wyciągnąć tych 20k. Także w tym wypadku, przeliczając podane przez ciebie wartości, Darek powinien dążyć do uzyskania poziomu 300 - 700.

 

No tak mi się właśnie wydawało - wessel czy ty strzeliłeś bez sprawdzenia czy masz kamerę do guide 16 bit ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, jeszcze wypadało by sparwdzić jaki to SSAG ma bias i inne szumy.

 

ALccd 5T ma inną odmianę tej matrycy, ale SSAG na czasie 0 ma wartości poniżej 10 przy gainie 50%(przy włączonej opcji Smoothen (for guiding) wartość rośnie do 30). Najważniejsze, że przetwornik 10 bitowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak mi się właśnie wydawało - wessel czy ty strzeliłeś bez sprawdzenia czy masz kamerę do guide 16 bit ??

Nie mam w zwyczaju strzelać. Jak kiedyś używałem Allccd to po podłączeniu do Maxima pokazywała do 65500. Dlaczego?. Nie wiem. Według przedstawionej przez Was teorii tak być nie powinno ale było. Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w zwyczaju strzelać. Jak kiedyś używałem Allccd to po podłączeniu do Maxima pokazywała do 65500. Dlaczego?. Nie wiem. Według przedstawionej przez Was teorii tak być nie powinno ale było.

 

Mam dwie teorie. Albo starszy Maxim sam sobie mnożył te wartości, albo sterownik tej kamerki robił takie cuda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos krótkich czasów guidowania. Najlepszy efekt jaki ostatnio osiągnąłem to guidowanie przy 0,1 sekundy. Guidowałem (testy) Jowisza i żeby go nie przepalić, musiałem skrócić czas. Muszę Wam powiedzieć, że przy takim czasie miałem naprawdę przyzwoity wykres.

 

Zasadnicze moje pytanie brzmi: Co zrobić, jeśli montaż, w ciągu 5 sekund potrafi przeskoczyć o dwa piksele tak jak na poniższym wykresie:

Przechwytywanie2.JPG

 

To jest PEC zdejmowany w Maxim-ie co sekundę. Co jakiś czas jest spadek o dwa piksele. Przy czasie naświeltania rzędu 3-4 sekundy, montaż pojedzie o prawie dwa piksele. Co z tego, że seeing mi się uśredni, skoro w trakcie naświetlania nie koryguje błędu prowadzenia?
Jak sobie z tym poradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Co zrobić, jeśli montaż, w ciągu 5 sekund potrafi przeskoczyć o dwa piksele tak jak na poniższym wykresie:

attachicon.gifPrzechwytywanie2.JPG(...)

 

Mogę powiedzieć co ja zrobiłem. Najpierw pomimo oporu materii (miałem sporo mitów napakowanych do łba) pogodziłem się z tym, że guide na tak ekstremalnie krótkich czasach to gonienie za seeingiem. Potem rozebrałem swojego złoma i dotąd masowałem trybiki i łożyska aż przestał strzelać takimi pikami. Żaden algorym nie zdąży zareagować jak mu gwiazda skacze o 2 piksele na jednym kroku silnika :(

 

Tu jest wątek: http://astropolis.pl/topic/31074-rozpacz-szarego-usera-nierowna-walka-z-eq6/ a, ze to mega tasiemiec wyszedl, to jak ktoś chce zobaczyć same wyniki , to może od tego miejsca: http://astropolis.pl/topic/31074-rozpacz-szarego-usera-nierowna-walka-z-eq6/?p=383124

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki ma Takahashi. Ja bym nie wyrzucał :) moim skromnym zdaniem wieloletniego uzytkownika Taka wymaga przeglądu i regulacji co najwyżej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sprawą wątku http://astropolis.pl/topic/44052-lizgajcy-si-wycig-gso/ postanowiłem wyregulować swój wyciąg GSO :D. Sam mechanizm zacinał się na bliżej nieokreślonych pozycjach lub sam się wysuwał pod ciężarem Canona, dodatkowo pokrętło mikro ruchów sprężynowało co uniemożliwiało dokładne ustawienie ostrości. O zgrozo :D. Po rozkręceniu okazało się, że u mnie jest łożysko ślizgowe z około 40 kulek średnicy ok 0,5-1mm, które jakoś nie chciały się zbytnio trzymać w gnieździe i się z lekka rozsypały :D. No poskładać je do kupy to zajęcie dla wyjątkowo cierpliwych ludzi :D. Po kilku podejściach udało się :). Po nasmarowaniu łożyska ślizgowego oraz przekładni mikro ruchów. Wyregulowaniu wszystkiego wg. własnego widzi mi się wszystko zaczęło chodzić bardzo płynnie i na tyle ciężko, że canon nie ma prawa się wysuwać. Ogólnie polecam wszystkim taką regulację bo jest warta zachodu a efekty są więcej jak zadowalające. Jak ktoś jest zainteresowany jaki smar używałem to później podam gdyż obecnie nie pamiętam nazwy.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w domu po kilku dniach nieobecności. Wstawiam obiecywany stock m45 https://drive.google.com/file/d/0BwhZq2GUBxGRSHRybkN1RU1SQ0E/edit?usp=sharing jestem ciekaw co uda się z tego wyciągnąć i do czego muszę zmierzać.

Zaraz wstawię nowy link

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.