Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj to jakoś przeorganizować, bo nie pociągniesz długo. Na jesieni nawet głupie 2 stopnie, po paru godzinach są dokuczliwe. Jeśli masz pod bokiem dom, to w ogóle bym się nie wahał, tylko tak wszystko poukładał, żebym ja był w domu, a sprzęt marzł. Ponieważ domu pod bokiem niet, jest samochód. Ja z laptopem kisimy się w aucie, a sprzęt foci. Jak mi się robi zimno, odpalam silnik i się grzeje, a przy okazji laptop ładuje bakterie. Na mrozie pewnie i tak bym zmarzł, jak dotąd nieba przy solidnym minusie nie miałem, ale nie wyobrażam sobie bez dogrzewania.

 

A co do wskazywania, coś sknociłeś. U mnie działa - u Ciebie też musi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj to jakoś przeorganizować, bo nie pociągniesz długo. Na jesieni nawet głupie 2 stopnie, po paru godzinach są dokuczliwe. Jeśli masz pod bokiem dom, to w ogóle bym się nie wahał, tylko tak wszystko poukładał, żebym ja był w domu, a sprzęt marzł. Ponieważ domu pod bokiem niet, jest samochód. Ja z laptopem kisimy się w aucie, a sprzęt foci. Jak mi się robi zimno, odpalam silnik i się grzeje, a przy okazji laptop ładuje bakterie. Na mrozie pewnie i tak bym zmarzł, jak dotąd nieba przy solidnym minusie nie miałem, ale nie wyobrażam sobie bez dogrzewania.

2 stopnie to ukrop :D -16 to już nie jest ukrop :D. Loki mam domek na działce ale po prostu szkoda mi było czasu na to by się grzać dlatego spędziłem tak długo czasu na mrozie. Było tak zimno, że jak rozmawiałem z Maćkiem przez tel. to myślałem, że ręka mi odpadnie :D. Teraz jest trudny okres dla mnie bo muszę się nauczyć a pogoda jest taka jaka jest. Ale co najważniejsze i tak się jeszcze nie poddałem i mimo, że w czwartek w nocy oraz wczoraj w nocy spędziłem kilkanaście godzin na siarczystym mrozie to jak by dzisiaj dopisała pogoda to bym dalej siedział i się uczył. Samemu jest ciężko do wszystkiego dojść ale i tak się nie poddam. :)

 

 

PS. Każdy nowy dzień rodzi pytania i każdy nowy dzień rodzi odpowiedzi :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki wielki problem jest znaleźć katalog gwiazd USNO czy tylko ja mam takiego pecha, że nie działają mi linki, które znajduję??? Byłem na stronie U.S. Naval Observatory i nie mogę znaleźć ale to pewnie brak znajomości angielskiego. Jak by ktoś miał działający link to proszę o podanie. Podobno wersja z 2013 roku ma oznaczenie USNO CCD Astrograph Catalog (UCAC) ale nie wiem czy będzie się to nadawać do PinPointa i PoleAlignMaxa.

 

 

 

PS. Chyba znalazłem http://cdsarc.u-strasbg.fr/ftp/pub/cats/I/315/UCAC3/

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wybrane katalog GSC 1.1 (corrected), a w ścieżce podany folder, w którym znajdują się podfoldery gsc i tables oraz 2 pliki do odinstalowania katalogu. Masz też taką hierarchię?

Mam katalog GSC na dysku C a w tym katalogu tak jak widać na zrzucie

katalogi.jpg

 

W maxim i PAM są podane te same ścieżki dostępu czyli:

C:\GSC

 

Czyli hierarchię mamy podobną

 

Na wcześniejszym zrzucie jest widoczny katalog GSC-1.1 ale to tylko dlatego że zmieniałem bo może zadziała ale to nie pomogło więc wróciłem do nazwy takiej jak po instalacji czyli "GSC"

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. I PinPoint nie działa? Może spróbuj przeinstalować katalog.

PinPoint działa, natomiast nie działa PoleAlignMax (PAM) a mają te same ustawienia. Po prostu nie kapuję :D przecież to musi działać :D

 

Przeinstaluję ale teraz ściągam UCAC3 (a sporo waży :D)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, czyli wszystko jasne, po prostu nie przeczytałeś loga z PAMa. Z błędów, które tam są wypisane wynika, że Maxim nie był otwarty i co oczywiste, bo wynika z poprzedniego, nie można zainicjować kamery.

był otwarty bo PAM otwiera go automatycznie a kamery są ustawione na symulację. Wczoraj było wszystko podłączone i działo się to samo. Dziś pokazałem komunikaty jakie wyskakują

 

temp.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to w takim razie nie jest wina katalogu, skoro PinPoint działa. Skoro działo się to przy podłączonym montażu i aparacie, to nie wiem już dlaczego. Może osoby używające PAMa się wypowiedzą.

Ewentualnie użyj nowszej wersji: http://www.thewilmslowobservatory.org/zip%20files/PAM%20V2.0.55.zip To jest mój ostatni pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to w takim razie nie jest wina katalogu, skoro PinPoint działa. Skoro działo się to przy podłączonym montażu i aparacie, to nie wiem już dlaczego. Może osoby używające PAMa się wypowiedzą.

Ewentualnie użyj nowszej wersji: http://www.thewilmslowobservatory.org/zip%20files/PAM%20V2.0.55.zip To jest mój ostatni pomysł.

KUBA :D:thmbup::brawo:

temp1.jpg

 

zaraz dopiszę co zrobiłem

 

W nowej wersji jest zakładka gdzie powinny znajdować się fity i trzeba było zmienić ścieżkę dostępu do nich :D. Kuba naprowadziłeś mnie na odpowiedz. Troszkę inna zakładka w setup jest. dla porównania wstawiam zrzut ekranu

temp2.jpg

oczywiście wszystko było napisane w logu (jak ja na to nie wpadłem :D) - zaćmienie jakieś czy coś :D

 

Nadal jest problem z wielkimi plikami ale z tym problemem będę walczył jutro

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym badziewnego? Proste i skuteczne- tak jak lubię

Wolę jakąś blokadę by przez przypadek nie przestawić tym bardziej, że to nie często się ustawia.

Poza tym smar który tam zalega będzie wiecznie zabrudzony od drobin kurzu

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha :D zaczynam rozumieć tą cholerna lunetkę :D

Ale jeszcze pytanie: chodzi mi o znacznik szerokości geograficznej, czy na nim się ustawia w moim przypadku (51° 51' 4,01" i 19° 30' 40,69") wartość 19? bo więcej jak 20 się nie da :(

 

 

Dla mojej miejscówki szerokość to 51° 51' 4,01

a długość 19° 30' 40,69

 

A może ma być to jakaś różnica?

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Nie miałem nigdy takiego montażu, ale czuję, że gdybym miał, wolałbym odpalić w komórce polar-findera, zobaczyć gdzie względem bieguna jest polarna i ustawić ją w lunetce, na okręgu, pi razy drzwi w tym samym miejscu.

Ważne, by ustawieniach polar-findera ustawić "telescopic view", żeby obraz na ekranie komórki był tak samo obrócony jak obraz w lunetce. Jeśli polar finder pokazuje, że np. polarna jest na godzinie 9-tej, ustawiasz ją na okręgu lunetki, na godzinie 9-tej. To wystarczająco dobre przybliżenie, by potem wespół w zespół z PAM-em zrobić dokładne ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Nie miałem nigdy takiego montażu, ale czuję, że gdybym miał, wolałbym odpalić w komórce polar-findera, zobaczyć gdzie względem bieguna jest polarna i ustawić ją w lunetce, na okręgu, pi razy drzwi w tym samym miejscu.

Ważne, by ustawieniach polar-findera ustawić "telescopic view", żeby obraz na ekranie komórki był tak samo obrócony jak obraz w lunetce. Jeśli polar finder pokazuje, że np. polarna jest na godzinie 9-tej, ustawiasz ją na okręgu lunetki, na godzinie 9-tej. To wystarczająco dobre przybliżenie, by potem wespół w zespół z PAM-em zrobić dokładne ustawienie.

Loki to też jest jakieś rozwiązanie ale już się tak zawziąłem na tą cholerna lunetkę, że muszę sie tego nauczyć (zaczynam to rozumieć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki opis:

Krok 1: orientacja siatki lunetki biegunej
1. Odblokuj oś RA i obróć do momentu, aż rysunek na siatce celowniczej lunetki biegunowej wskazujący położenie Gwiazdy Polarnej znajduje się na samym dole (pozycja godz. 6 – patrz rys H-2). Zablokuj oś RA.
2. Poluzuj koło nastawcze osi RA odkręcając wkręt blokujący i obróć skale ustawiając wobec wskaźnika na zero. Nie obracaj osi RA, po prostu poluzuj koło nastawcze osi RA i odpowiednio obróć je. Po ustawieniu zablokuj koło nastawcze osi RA dokręcając śrubkę.
3. Odblokuj teraz oś RA i obróć montażem nastawiając na wartość 10h 0m. Użyj górnej skali, jeśli znajdujesz się na półkuli północnej lub dolnej, jeśli znajdujesz się na półkuli południowej. Zablokuj oś RA.
4. Obróć skalę daty/szerokości geograficznej ustawiając ją na 10 października.
5. Odblokuj oś RA i obróć ją nastawiając z powrotem na zero.
6. Użyj małego płaskiego śrubokręta do poluzowania śrubki blokującej na pierścieniu ze znacznikiem. Obróć pierścień nastawiając go na 10 października. Zablokuj pierścień dokręcając śrubkę.

 

 

 

Moje pytania: skąd tam się wziął 10 października??? Czy to tak trzeba ustawić??? czemu nie dzisiejsza data???

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.