Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Darek, ja radzę odpuścić sobie podziałki. Te montaże nie mają na tyle dobrych lunetek i wzoru w nich, żeby ustawić to idealnie. U mnie ustawienie wygląda tak:

1. Sprawdzam, jak jest zorientowana Polarna w stosunku do bieguna. Włącz sobie Stellarium, ustaw widok na Polarną, włącz siatkę równikową i zobacz, po jakim kątem ona jest. Np. ok. godziny 18 Polarna jest dokładnie nad biegunem. Najlepiej sprawdź sobie to jeszcze w domu, żeby potem nie marznąć.

pol.jpg

 

2. Ustaw w lunetce Polarną tak, aby była po przeciwnej stronie. Czyli jeśli będziesz to robił o 18, to powinna się znajdować na dole tego okręgu. Nie przejmuj się tym małym kółeczkiem, na okręgu, nie jest do niczego potrzebne.

3. Jeśli lunetka jest zjustowana, to przy kręceniu osią rektascensji Polarna powinna poruszać się po okręgu wokół krzyża.

 

Cała operacja zajmuje mi średnio ok. 1-2 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba to rozumiem doskonale i nawet mi się zgadza z kolumną "ower alt. transit" w tabeli, gdzie jest pokazany czas dla szerokości 51H

 

Lunetka jest zjustowana bo jak obracałem montażem to gwiazda szła po idealnym okręgu

stellarium-GP.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie było, że nie zadaję pytań :D to mam coś takiego: jak ostatnio robiłem zdjęcia na 16 stopniowym mrozie to zauważyłem, że przewody USB i nie tylko one są strasznie sztywne (wręcz mogły by się złamać). Czy stosujecie jakieś specjalne przewody (np. silikonowe) a jeśli tak to jakie i w jakich cenach są.

 

Informacja dla Maćka :D i nie tylko: HUB USB który kupiłem świeci w nocy aż widno jest (nie można na niego patrzeć :D) i to samo komputer :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla Maćka :D i nie tylko: HUB USB który kupiłem świeci w nocy aż widno jest (nie można na niego patrzeć :D) i to samo komputer :D

 

Polecam zaklejenie diod taśmą izolacyjną. Co do komputera, to albo wyłącz monitor/podświetlenie, jak masz taką możliwość. Jak nie, to gdzieś w panelu sterowania, podejrzewam, że w opcjach zasilania, można ustawić akcję zamknięcia klapy laptopa. Ustawiasz, żeby nic nie robił, zamykasz klapę i nie świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zaklejenie diod taśmą izolacyjną. Co do komputera, to albo wyłącz monitor/podświetlenie, jak masz taką możliwość. Jak nie, to gdzieś w panelu sterowania, podejrzewam, że w opcjach zasilania, można ustawić akcję zamknięcia klapy laptopa. Ustawiasz, żeby nic nie robił, zamykasz klapę i nie świeci.

HUBa już obkleiłem a w lapku zmniejszę jasność i włączę czerwony kolorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie było, że nie zadaję pytań :D to mam coś takiego: jak ostatnio robiłem zdjęcia na 16 stopniowym mrozie to zauważyłem, że przewody USB i nie tylko one są strasznie sztywne (wręcz mogły by się złamać). Czy stosujecie jakieś specjalne przewody (np. silikonowe) a jeśli tak to jakie i w jakich cenach są.
Niestety to normalne.

Trzeba zminimalizować ilość kabli poruszających się wraz z montażem. Z kablem silikonowym spotkałem się przy okazji organizowania zasilania - będzie u mnie jedynym doprowadzającym prąd kablem. Można coś takiego dostać na allegro czy w sklepach internetowych.

Przykład zastosowania takiego kabla masz tutaj: http://astropolis.pl/topic/41153-astro-pudeko-czyli-renowacja-w-okablowaniu/?hl=+astro++pude³ko

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HUBa już obkleiłem a w lapku zmniejszę jasność i włączę czerwony kolorek
No właśnie to jest ciekawe :) Kiedyś też tak myślałem - ale to sprawdza się najbardziej przy obserwacjach, nie psując akomodacji oka. Bo jak łapiesz fotony matrycą, to wodór świeci przecież kolorem... właśnie czerwonym :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy odkrywcę w naszym gronie! No popatrz, dioda świeci-ciekawe zjawisko no nie?

Maciek :) no świeci i to na niebiesko :D - jak dla mnie ładny kolorek :D

 

 

PS. Jestem już w domu i patrzę na lunetkę jak się zachowuje w dzień. Ustawiłem sobie na okręgu punkt w oddali i obróciłem osią RA i co się okazało???, że niestety punkt nie idzie idealnie po okręgu :(

 

 

Dziki bardziej mnie zastanawia czy są silikonowe kable USB bo one dostają najwięcej w dupę. Do zasilania to wiem że na pewno są.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem co ten test miął wykazać :( wystarczy żeby statyw był nie wypoziomowany, albo pion ustalony na oko i już test wg. Twojego pomysłu sie nie uda.

Zapomniałem o wypoziomowaniu - q-a jeszcze raz

 

PS. do tego nie jest potrzebne wypoziomowanie. Przecież obracam montażem w osi lunetki więc środek lunetki musi stać nieruchomo jeśli jest inaczej to albo lunetka albo obrazek jest przesunięty względem osi RA

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzji lunetki raczej w ten sposób nie sprawdzisz. To znaczy - precyzja wymagana do astrofoto jest dużo większa niż taki test jest w stanie wykazać. Jeśli chcesz cokolwiek sprawdzić - ale podkreślam - mało precyzyjnie- to ustaw krzyż w centrum lunetki na punkt i kręć osią. Wtedy wypoziomowanie nie ma znaczenia. Punkt ma pozostać pod krzyżem przez cały czas obrotu. To pozwoli ocenić osiowość lunetki względem osi RA

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzji lunetki raczej w ten sposób nie sprawdzisz. To znaczy - precyzja wymagana do astrofoto jest dużo większa niż taki test jest w stanie wykazać. Jeśli chcesz cokolwiek sprawdzić - ale podkreślam - mało precyzyjnie- to ustaw krzyż w centrum lunetki na punkt i kręć osią. Wtesy wypoziomowanie nie ma znaczenia. Punkt ma pozostać pod krzyżem przez cały czas obrotu. To pozwoli ocenić osiowość lunetki względem osi RA

Maćku dokładnie to robiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka wycentrowana do osi montażu (oś RA) :D

 

PS. Aby ustawić wartość na skali "E 20 10 0 10 20 W" należy obliczyć różnicę miedzy naszym zerowym południkiem (środek naszej strefy czasowej - dla Polski jest to wartość 15) a naszym miejscem pobytu (dla Łodzi jest to 19). W moim przypadku jest to wartość 4E (E dodaję ze względu na to, że Łódź leży na wschód od południka zerowego naszej strefy czasowej) którą się ustawia na skali "E 20 10 0 10 20 W"

 

Dodatkowo mała pomoc wizualna

podzial_strefowy.jpg

GIS_KP_rys3-popr.jpg

 

 

Wbrew pozorom jest to bardzo proste szkoda, że nikt nie umiał mi odpowiedzieć na to pytanie (może komuś się to przyda.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś taki uparty ( :) ), to spróbuję Ci opisać w miarę zwięźle, ale dokładnie, jak ustawić lunetkę podziałkami.

Generalnie w ustawianiu lunetką wyróżniamy 2 rodzaje czynności: wstępne, które jak nam się uda, to wykonujemy tylko 1 raz, oraz rutynowe, które robimy przy każdym użyciu lunetki.

 

1)wstępne (wykonywane w dzień i jednorazowo):

 

a)Wycentrowanie lunetki. Zdaje się, że z tym sobie już poradziłeś, ale krótko opiszę. Generalnie do sprawdzenia centryczności lunetki robimy taki test, jak opisałeś, czyli ustawiamy lunetkę na jakoś odległy, nieruchomy obiekt, najlepiej na jakiś kant lub coś, co ma wyraźnie wyróżniony jakiś punkt. Ustawiamy ten obiekt na przecięciu centralnego krzyża. Obracamy osią RA dookoła i patrzymy na obraz. Jeśli obiekt nie porusza się względem krzyża, to znaczy, że mamy wycentrowaną lunetkę. Uwaga: sam krzyż ma prawo zataczać okrąg, ale względem nastawionego punktu ma się nie ruszać. Jeśli obiekt rozjeżdża się względem krzyża, to przesuwamy minimalnie szkiełko z rysunkami w środku lunetki za pomocą 3 maleńkich imbusów na zewnątrz lunetki. Minimalnie luzujemy jeden z nich i dokręcamy 2 pozostałe. Szukamy takiego położenia szkiełka, żeby centralny krzyż nie poruszał się względem nacelowanego punktu przy kręceniu osią RA. Zmiana położenia szkiełka ma na celu spowodowanie tego, aby centralny krzyż przestał być w osi lunetki (która jest praktycznie zawsze przekoszona w stosunku do osi RA i tego przekoszenia nie da się w lunetce SW regulować), a znalazł się w takim miejscu, aby rekompensował przekoszenie i pozostawał w osi RA (czyli w spoczynku w stosunku do obrazu z lunetki). Po regulacji trzeba się upewnić, czy imbusy są dokręcone, żeby się to nam nie rozregulowało.

 

b)Orientowanie podziałek względem lunetki. Można to zrobić na kilka sposobów, ale opiszę ten najprostszy, a za razem wystarczający. W tej metodzie orientacja głowicy względem podziałek będzie losowa, ale to co nas inetersuej, czyli orientacja lunetki względem podziałek będzie dobra. Niestety nie mam AZ-EQ6, a w HEQ5 podziałki są rozmieszczone nieco inaczej, ale mam nadzieję, że się dogadamy. Generalnie są 2 pierścienie - godziny (ten z numerami 1-24) i daty (ten z numerami 1-12). Na początku musisz uzyskać efekt, aby podziałka godziny nie poruszała się razem z głowicą przy kręceniu osią, a równocześnie było na niej ustawione 0 względem nieruchomego znacznika (takiego, który też się nie porusza przy kręceniu). Prawdopodobnie musisz do tego zablokować małe śrubki na podziałce. W takiej pozycji ta podziałka będzie już zawsze - nie ma potrzeby kręcenia nią przy używaniu lunetki. Teraz musisz ustawić datę 03.11 i godzinę 00:00, kiedy to polarna jest dokładnie nad biegunem na południku centralnym naszej strefy (czyli 15 st). Z uwagi, że używamy tego południka, to nie interesuje cię teraz ta mała skala z długością geograficzną, o której pisałeś wyżej. W podanej chwili polarna jest dokładnie nad biegunem, a więc w lunetce powinna być pod krzyżem (bo jest odwrócony obraz). Odblokuj oś RA i ustaw ją tak, aby małe kółko na obwodzie dużego było dokładnie pod krzyżem (to jest najmniej dokładna czynność w ustawianiu lunetki za pomocą podziałek i dlatego zalecam EQMod, ale o tym później). Teraz zablokuj oś RA. Teraz masz już ustawione dobre położenie polarnej dla podanej chwili, ale trzeba jeszcze zgrać z tym momentem podziałki. W tym celu kręcąc podziałką daty (tą na lunetce) ustaw ją tak, aby data 03.11 pokryła się z godziną 00:00 na podziałce godziny. W HEQ5 to pokrycie jest jakby bezpośrednie, bo podziałki są obok siebie, ale u Ciebie są one oddalone, więc pokrycie się oznacza to, aby jakieś znaczniki wskazywały równocześnie na wspomnianą datę i godzinę (czyli ma się to pokryć "pośrednio"). W tej pozycji podziałek biały znacznik na lunetce (taka kreseczka) powinien wskazywać na 0 na skali długości geograficznej (tej małej). Jeśli tak nie jest, to odblokuj małą śrubkę na pierścieniu z znacznikiem i obróć go tak, aby był w dobrej pozycji i zablokuj śrubkę. Uważaj, żeby podziałka daty się nie obróciła. Teraz powinieneś mieć poprawnie ustawione podziałki. Aby teraz ustawiać lunetkę poprawnie dla Twojego miejsca zamieszkania, to w tym momencie przekręć lekko podziałką daty, tak, aby ustawić na małej skali długości geograficznej względem znacznika na lunetce tą równicę w położeniu Twoim i południka centralnego strefy czasowej +1, tak jak to pisałeś w poście wyżej.

 

2) rutynowe (czyli na sesji):

a) Orientowanie lunetki. Sprawdzasz na zegarku, jaką masz godzinę i datę. Upewnij się, że na skali długości geograficznej jest ustawiona poprawna korekta, a skala godziny jest na 0 względem nieruchomego znacznika na korpusie. Odblokuj oś RA i przekręć ją tak, aby aktualna data na skali daty i godzina na skali godziny (używając górnej skali, bo dolna jest dla półkuli południowej) się ze sobą "zgrały". Nie ruszaj przy tym podziałek. Jeśli wszystko jest ok, to powinieneś mieć poprawnie zorientowaną lunetkę. Możesz się upewnić zerkając do stellarium.

b ) Ustawienie polarnej. Teraz śrubami wysokości i azymutu ustaw polarną w małe kółeczko. Oczywiście przed tym montaż musisz wypoziomować.

 

Dalej gorąco zachęcam metodę z EQMod. Daje ona dokładniejszy efekt, a jest równie szybka. Gdy jej używasz, to z pkt 1 robisz tylko czynność "a" (czyli centrujesz lunetkę). W pkt 2 zamiast podpunktu "a" orientujesz lunetkę za pomocą linkowanego tutaj tutoriala bamusa. Po zorientowaniu normalnie ustawiasz na polarną tak jak w 2b.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę się za studiowanie :)

 

I tu jest problem cyt: "Teraz masz już ustawione dobre położenie polarnej dla podanej chwili, ale trzeba jeszcze zgrać z tym momentem podziałki. W tym celu kręcąc podziałką daty (tą na lunetce) ustaw ją tak, aby data 03.11 pokryła się z godziną 00:00 na podziałce godziny "

 

Montaż-podziałki1.jpg

 

Mateusz, podziałka godziny która jest zablokowana jest daleko od podziałki daty i nie da się tego dokładnie ustawić

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez takie opisy jak wyżej ludzie odpuszczają sobie ustawianie na pierścienie - dargeo postaraj się najpierw zrozumieć w jakim celu wykonujesz kolejne operacje a nie staraj się wykonać je machinalnie według opisu - chętnie wytłumaczę poco robisz kolejne kroki, musisz tylko zapytać. Pierścienie to taki kalendarz który umożliwia sprawdzenie kiedy w jakim miejscu znajduje się polarna !

To co trzeba zrobić to na początku umieścić polarną w lunetce w odpowiednim miejscu tak aby zgadzała się z pierścieniami - to tak jak ustawienie wskazówek na zegarze - jeżeli są dobrze zorientowane to zegar pokazuje odpowiednią godzinę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym tylko nie do końca wiem jak to ugryźć. Przecież to nie może być aż tak zawiłe

 

Na osi RA mam 3 znaczniki i na jednym z nich się gubię

Jeden znacznik wskazuje godzinę i widać go na górze montażu (czarny trójkąt) przy pierścieniu czasu.

Drugi znacznik jest koło lunetki i na zdjęciu go nie widać (wskazuje datę)

Trzeci znacznik jest na pierścieniu lunetki i jego nie kapuję :D

Zaraz wstawię zdjęcia

znacznik1.jpg

Znacznik można przesunąć względem lunetki po odkręceniu wkręta. Całość obraca się z osią RA. Tarczka z datą jest luźna i obraca się w koło a opór jest tylko dzięki smarowi. Znacznik ten znajduje się na pierścieniu, który do niczego nie służy chyba , że do usztywnienia tarczki daty. Nie rozumie zasadności tego pierścienia wraz ze znacznikiem na nim.

 

znacznik2.jpg

Nacznik nieruchomy

 

znacznik3.jpg

Znacznik obraca się zgodnie z osią RA natomiast sama skala jest zablokowana wkrętami i nie obraca się z osią RA

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tyle na początek wystarczy ! Teraz należy tak je ustawić aby położenie polarnej w lunetce zgadzało się z datą i godziną - to jest właśnie kalibracja - i zapomnij o strefach czasowych i położeniu geograficznym - uprośmy to ! Jak złapiesz zasadę działania to będziemy wprowadzać kolejne rzeczy.

 

Masz pomysł jak to zrobić - zastanów się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tyle na początek wystarczy ! Teraz należy tak je ustawić aby położenie polarnej w lunetce zgadzało się z datą i godziną - to jest właśnie kalibracja - i zapomnij o strefach czasowych i położeniu geograficznym - uprośmy to ! Jak złapiesz zasadę działania to będziemy wprowadzać kolejne rzeczy.

 

Masz pomysł jak to zrobić - zastanów się ?

myślę, że wiem zaraz napiszę tylko coś zjem bym nie padł z głodu bo tak się zaoferowałem tym ustawieniem :D

 

Oki jestem :D

Ustawił bym na dzień w którym GP jest dokładnie na biegunem a następnie obrócił montaż tak by w lunetce GP znalazła się na godzinie 18.

Następnie ustawił bym odpowiedni czas na skali daty i na skali godziny.

Tylko, że przy takim ustawieniu montaż ma dziwne położenie jeśli chodzi o teleskop

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem można tak zrobić przekręcając lunetkę mechanicznie w osi RA no ale po co ?

 

Jeżeli chodzi o te znaczniki to dla mnie to nowość ja mam HEQ5 - gdzie data jest obok godziny i kalibracja polega na przekręceniu daty aby się w danym położeniu zgrało z godziną.

 

Czy ten znacznik kręci się razem z osią RA ? rozumiem że pierścień godzinowy się nie kręci w czasie kręcenia RA ? W instrukcji rysunki wyglądają jak z EQ6 - metoda kopiuj/wklej !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.