Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hym... pogody brak i jednocześnie nie można testować sprzętu ale i tak mam pytania :)

Rozumiem że pierwszym punktem przy stawianiu montażu jest jego wypoziomowanie a następnie ustawienie na gwiazdę polarną za pomocą lunetki.

Wiem też, że są programy do ustawiania na gwiazdę polarną np. PoleAlignMax (który posiadam ).

Rodzą mi się następujące pytania:

1. czy trzeba ustawiać montaż na GP za pomocą lunetki?

2. czy lepiej ustawiać montaż za pomocą programu?

3. jaki najlepszy program do ustawienia na gwiazdy biorąc pod uwagę astrofotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, polecam Bilobil Forte :)

Rozmawialiśmy i pisaliśmy już o tym.

1. Ustawiasz na lunetkę i sprawdzasz ( robisz sesję testową) na ile jest to dokładne- bo może być i masz problem z głowy.

2. Dopiero po stwierdzeniu że to jest do kitu szukasz dalszych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, polecam Bilobil Forte :)

Rozmawialiśmy i pisaliśmy już o tym.

1. Ustawiasz na lunetkę i sprawdzasz ( robisz sesję testową) na ile jest to dokładne- bo może być i masz problem z głowy.

2. Dopiero po stwierdzeniu że to jest do kitu szukasz dalszych rozwiązań.

ale ja już zakładam, że coś będzie nie tak :D. A teraz mam czas by w razie czego przewidzieć co może być nie tak i mieć podczas pogody gotowe rozwiązania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, jeśli lunetka jest wystarczająco precyzyjna to oczywiste że na lunetkę. Programik warto stosować jeśli jest to konieczne - przecież to jest kilka minut czasu cennego.

Czyli lunetka jest tak samo precyzyjna jak dedykowany program do ustawień na GP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka lunetka. Ja do swojej w Takahashi EM-200 nie mam zastrzeżeń i NIGDY nie stosowałem wspomagania softem. Widziałeś na moich fotkach pojechane gwiazdy lub ślady walki z guidingiem? NIE. Dlaczego? Bo astrofotografia w moim pojęciu nie musi kojarzyć się z walką ze sprzętem. Po prostu od jakiegoś momentu zacząłem słuchać kolegów i przy kolejnych wymianach sprzętu celować w pewniaki a nie dopasowywać zakupy do aktualnych możliwości finansowych. Czasem lepiej poczekać na okazję zakupu dobrego sprzętu, niekoniecznie nowego, ale kupić coś na lata a nie na chwilkę. Czy koszt HEQ5 Pro SynScan + tuning + przekładnia paskowa + kilka ( w najlepszym przypadku) wyjazdów w pole straconych na walkę z montażem tak wiele różni się od używki EM-11 czy EM-10? No nie bardzo, a jak się trafi okazje to jest porównywalny. Ja lubię bawić się elektroniką, automatyką itp ale jak wiem, że to ma sens, że wynik końcowy będzie wart zachodu. Nie zrobisz Mercedesa z Trabanta :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macku jak byś miał trochę czasu to sprawdź czy coś się z tego wyciśnie http://www.sendspace.pl/file/185707124b3c199a4f7d3cd/autosave oczywiście inni też mogą zobaczyć

 

Parametry w poście http://astropolis.pl/topic/43517-sprzt-zakupiony/?p=522628

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Darek, ale ten Twój plik wymaga instalacji downloadera lub płatnosci smsem. :)

 

że co??? od kiedy??? to skur..... z dobrobytu w dupach im się poprzewracało :D

 

PS a taka fajna stronka była :(

 

 

plik.jpg

 

Maćku sprawdziłem i tam jest napisane, że obecnie są zajęte wszystkie sloty i trzeba spróbować później by nie posiadasz konta premium lub je wykupić

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.