Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co do dziwnych fotek z guidera - jak jesteś podłączony do teleskopu? Przez hub? Długi masz kabel? Brzmi tak jakby szwankowała komunikacja.

kabel nowy ma 3m wcześniej było przez Hub i 5m kabla

 

 

Jeszcze jedno: Czemu raz gaiding robi linie L na 3-4pix a innym razem na 100pix?

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: Czemu raz gaiding robi linie L na 3-4pix a innym razem na 100pix?

 

A przestawiałeś Cal Time w zakładce settings? Tam jest domyślnie po 10 sekund, ale możesz ten czas zmieniać dla osi X i Y. To determinuje jak długo montaż ma podawaną komendę "move" i może zrobić owe 100px.

Montaż musi przejechać co najmniej 5 pikseli, bo inaczej kalibracja wywali błąd. Jak na standardowych wartościach masz za małe przesunięcie, zwiększ Cal Time dla tej osi, która jedzie krócej niż 5 px.

Generalnie, im dłuższa noga "elki" tym dokładniej określi wartości przesunięcia w trakcie kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby wynikiem takiego wykresu było złe przeważenie - montaż AZ-EQ ma spory udźwig a Darek nie ma jakiegoś ciężkiego setupu więc wyważenie (aczkolwiek ważne) - nie jest tak bardzo kluczowe.

 

Co do wykresu - guiding Ci ewidentnie przestrzeliwuje korekty, może to być za duża agresywność korekt (parametr aggressiveness) albo błędnie przeprowadzona kalibracja. Zwróć uwagę, żeby literka "L" podczas kalibracji miała zbliżonej długości linie (w AZ-EQ nie ma backlasha na reduktorze bo są paski więc tym bardziej powinny być zbliżone), następnie wejdź do CAMERA CONTROL -> zakładka GUIDING i Settings. W "okienku" Manual Calibration masz wpisane cyfry jakie Maxim zmierzył w trakcie kalibracji. Angle określa kąt pod jakim jest położony kadr kamery guidującej, natomiast X i Y speed określają parametry ruchu korekt - te wartości muszą być zbliżone (znak nieważny).

 

Oś X to rektascensja czyli kontrowanie ruchu obrotowego ziemi przez montaż, Y to Deklinacja - przy idealnie ustawionym biegunie nie powinno być korekt w tej osi (i idealnym seeingu). Patrząc się na Twój wykres (oś Y) to jego strzały nie są spowodowane na pewno błędem ustawienia na biegun (w takim przypadku gwiazda odjeżdżała by ewidentnie w jedną stronę /góra bądź dół/) - u Ciebie jest to albo guidowany seeing, albo masz za bardzo rozostrzony obraz guidera i ciężko wyznaczyć centroid gwiazdy, która dodatkowo pływa od złego seeingu. Z tego co widzę to robiłeś zdjęcie na południe, czyli dokładnie nad Łodzią jeśli się nie mylę - nie dziw się zatem, że guiding (nie do końca ogarnięty) napierdziela jak dzika kaczka :-)

Patrząc się na oś X utwierdzam się w przekonaniu, że nie wybrałeś za dobrej gwiazdy do guidingu, która w połączeniu ze złym seeingiem i złą ostrością dała taki efekt.

 

Podpowiem Ci jedną rzecz - w Maximie masz taki przycisk w menu na górze - wygląda jak celownik a nazywa się Toggle Information, otwiera się przy tym małe okienko. Wybierz w rzeczonym okienku Mode "Aperature" i kursorem z kółeczkami wskaż gwiazdę na klatce z kamery guidującej. Odczytaj dane w okienku przy tekście "Maximum". Jeśli będzie tam wartość poniżej 6-7k to możesz mieć problem z guidowaniem gdyż najnormalniej gwiazda jest za słaba (choć na klatce może być biała, ale nie nasyca wystarczająco pixeli kamery). Staraj się wybierać gwiazdy ok 20k-40k, unikaj słabszych niż 10k i wysyconych (65k).

 

Darek - to, że Ci raz schodzi cała klatka z kamery guidującej a raz jej część lub brak to zdecydowanie przyczyna huba. Miałem IDENTYCZNY przypadek z Atikiem Titanem - musiałem go łączyć bezpośrednio do kompa. Podłączenie zasilania do huba rozwiązało problem. Teraz mam takie długości kabli USB - 3m od huba do komputera i 1m od kamery do huba.

 

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady - przy następnej sesji je uwzględnię. Paweł jeszcze odnośnie tego HUBa po odpięciu kamerki na osobne wejście w kompie i ominięciu HUBa efekt jest ten sam.

Tu moje ustawienia ustawienia (Agresiw włączone)

gaiding2.jpg

 

Loki Cal Time w zakładce settings ustawiłem na 16

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że sprzęt mam ogarnięty - przynajmniej tak mi się wydaje :D, należy wybrać jakiś obiekt do focenia. Co polecicie na początek co nie sprawi mi problemu na Canonie i powiedzmy jest w zenicie lub blisko zenitu wszak od czegoś muszę zacząć. Sprzęt oczywiście ten który mam w posiadaniu :). Uzasadnijcie proszę dlaczego ten a nie inny obiekt .
Ja tu, przyznam się, czegos nie kumam... Powyższe napisałeś 24 stycznia i całe szczęście że jest tam fraza " przynajmniej tak mi się wydaje" . Darek, takie rzeczy jak żle pracująca kamera guidera to można spokojnie zwalczyć w domu a nie zimą na polu pod ciemnym niebem! Mnie to normalnie szkoda czasu na takie pierdoły z kablami, przelotkami itp ....

Sugeruję delikatnie, żebyś zrobił to porządnie i bez improwizacji w domu. Nie sprawdzisz JAKOŚCI prowadzenia montażu przez guider, wszystkie pozostałe elementy procesu łącznie z GoTo na żyrandol w roli symulatora można zrobić " na sucho" w domu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu, przyznam się, czegos nie kumam... Powyższe napisałeś 24 stycznia i całe szczęście że jest tam fraza " przynajmniej tak mi się wydaje" . Darek, takie rzeczy jak żle pracująca kamera guidera to można spokojnie zwalczyć w domu a nie zimą na polu pod ciemnym niebem! Mnie to normalnie szkoda czasu na takie pierdoły z kablami, przelotkami itp ....

Sugeruję delikatnie, żebyś zrobił to porządnie i bez improwizacji w domu. Nie sprawdzisz JAKOŚCI prowadzenia montażu przez guider, wszystkie pozostałe elementy procesu łącznie z GoTo na żyrandol w roli symulatora można zrobić " na sucho" w domu!

Macku i to było robione poza prowadzeniem. Sam nie wiem jak to mi wyostrzyło. Zresztą zdjęcia z prób są we wcześniejszych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję, żebyś zrobił porządek z tym połączeniem kamery guidera w pierwszej kolejności. Jeśli coś raz działa a raz nie działa to.... NIE DZIAŁA! To jest elektronika i cuda się nie zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję, żebyś zrobił porządek z tym połączeniem kamery guidera w pierwszej kolejności. Jeśli coś raz działa a raz nie działa to.... NIE DZIAŁA! To jest elektronika i cuda się nie zdarzają.

Napewno to sprawdzę bo zaczynam się zastanawiać czy to może nie kamera jest uwalona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł ma racje, zle zinterprrtowalem wykresy. Tez mi sie wydaje ze guidowales seeing, ale nie mialem pewności, przez parametr ra/dec rate. Sprobuj podlaczyc kamerke innym kablem usb - mialem kiedys przypadek uwalonego kabla. Raz na milion ale sie zdarza.

Łukasz pisałem, że jest inny kabel USB :D (mam 3 kable USB 2,0: 3m 2szt i 5m 1szt) na wszystkich ten sam efekt więc kable odpadają.

Oprogramowanie wraz ze sterownikami zainstalowane kolejny raz więc też powinno być ok.

Ostrość kamerki ok mimo, że na wysuniętym wyciągu (i to może mieć duży wpływ na wykres) haha a raczej na pewno :D (do sprawdzenia na nowej łączce (przy okazji skąd wziąć tak długą łączkę???)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł ale jak ustawię 3-4s to później mi guiduje co 3-4s

Darek, nie rozumiem o co Ci chodzi - MA TAK GUIDOWAĆ - chyba, że chcesz oczywiście prowadzić seeing - to proszę uprzejmie :-) Ustawiaj na 1 sek ale proponuję wtedy nie pisać, że "mi guiding źle prowadzi".

Po jaką cholerę ma Ci wykonywać korekty co 1 sek - wykres nie dał Ci do myślenia, że coś jest nie tak?

 

Guider naświetla klatkę 3-5sek (uśredniając seeing) i następnie wykonuje korektę jeśli jest taka potrzebna - cała filozofia. Myślisz, że sam montaż nie uciągnie Twojego setupu przez parę sekund bez korekt - to muszę Ci powiedzieć, że sporo jeszcze musisz poczytać i na prawdę ogarnąć setup (jak już wcześniej pisałeś, że ogarnąłeś).

 

Co do huba to po prostu masz marnego huba i tyle - ja sprawdziłem 3 huby i dopiero na 3 wszystko chodzi mi jak należy :-)

P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie tam wartość poniżej 6-7k to możesz mieć problem z guidowaniem gdyż najnormalniej gwiazda jest za słaba (choć na klatce może być biała, ale nie nasyca wystarczająco pixeli kamery). Staraj się wybierać gwiazdy ok 20k-40k, unikaj słabszych niż 10k i wysyconych (65k).

 

Pawle ale te wartości chyba zależą od detektora ? ALccd 5T - to ma chyba 8 albo 10 bit ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wysycenia pixela wg mnie będzie zawsze w tym samym zakresie (np przy 14 bitowym canonie też jest poziom maksymalny 65k) - można tylko przeliczyć sobie jaki to poziom wypełnienia studni - ale jak? nie wiem :-) W Ostatniej Astronomii (byłej Amatorskiej) jolo przy opisie Atika 383L+ pisał coś o przeliczeniach poziomu wypełnienia studni :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, nie rozumiem o co Ci chodzi - MA TAK GUIDOWAĆ - chyba, że chcesz oczywiście prowadzić seeing - to proszę uprzejmie :-) Ustawiaj na 1 sek ale proponuję wtedy nie pisać, że "mi guiding źle prowadzi".

Po jaką cholerę ma Ci wykonywać korekty co 1 sek - wykres nie dał Ci do myślenia, że coś jest nie tak?

 

Guider naświetla klatkę 3-5sek (uśredniając seeing) i następnie wykonuje korektę jeśli jest taka potrzebna - cała filozofia. Myślisz, że sam montaż nie uciągnie Twojego setupu przez parę sekund bez korekt - to muszę Ci powiedzieć, że sporo jeszcze musisz poczytać i na prawdę ogarnąć setup (jak już wcześniej pisałeś, że ogarnąłeś).

 

Co do huba to po prostu masz marnego huba i tyle - ja sprawdziłem 3 huby i dopiero na 3 wszystko chodzi mi jak należy :-)

P

Gdzieś wyczytałem, że trzeba ustawić na 0,5s na gaidingu i tak zastosowałem a nawet więcej bo 1s.Ale skoro trzeba ustawiać 3s to ok dla mnie to lepiej.

 

Pawle :) wiem,że uciągnie kilkanaście sekund

 

Kwestie HUBa jeszcze sprawdzę a na dzień dzisiejszy kamerka będzie połączona osobnym kablem bezpośrednio do laptopa na osobne wej USB

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wysycenia pixela wg mnie będzie zawsze w tym samym zakresie (np przy 14 bitowym canonie też jest poziom maksymalny 65k) - można tylko przeliczyć sobie jaki to poziom wypełnienia studni - ale jak? (...)

 

Chwilka, nie mieszajmy.

 

Są dwie sprawy (albo coś sie zmieniło w tej kwestii I zostałem z wiedza w tyle).

 

Pierwsza sprawa to realna dynamika sensora. Druga to konwerter.

 

Podeprę się przykładem. Najłatwiej będzie mi na Atiku 314E bo już to kiedyś userowi astroccd klarowałem.

 

No to jazda, jak krowie na miedzy ;)

 

Atik 314E to kamera 16 bit. Siedzi w niej ICX205 AL Którego realna dynamika (głębokość studni) wedle Sonego osiąga okolice18000 ADU (Wedle innych żródeł 20K).

 

No ale jakoś trzeba z tych 18K ADU (czy 20K jak kto tam woli) osiągnąć 16 bit. A ile to jest te 16 bit? 216 = 65536. Czyli konwerter 314E musiał jakoś te 18K rozciągnąć do 65K. świetnie. Kamerka osiąga to mnożąc realną dynamike jaką daje mu 18K studnia przez jakąś stałą, co kończy się tymi 65K 16-to bitowej dynamiki końcowej. Ten tajemniczy factor to ni mniej ni więcej tylko zany nam gain. Dla naszego bohaterskiego ATIKa 314E widać, że wynosi on w okolicach 0.28. Już nie będę wnikał w liniowośc tego sensora bo to inne buty, warto jednak pamiętać, że dynamika realna ICX205 AL nie jest liniowa. Gdzieś po drodze bramki ABG dają jej po łbie aby uniknąć nieakceptowalnych przez fotografersów "wycieków" z przepalonych pikseli (dla ciekawskich, AGB w 314E odpala się w okolicach 10200 ADU). Te ~18K ADU to jest realna dynamika sensora pociągnięta sztucznie do 16 bit.

 

No ale Paveł powiedział nam, że "przy 14 bitowym canonie też jest poziom maksymalny 65k". No więc po mojemu to nie jest. Nie wnikając już jak Canon sztucznie ciągnie z realnej dynamiki swojego sensora do 14bit ( o ile musi, bo nie musi jak jego matryca ma realną dynamike na tym poziomie), to ciągnie do 14 bit. czyli do nieco ponad 16K. Jeśli wasz program do obróbki pokazuje 65K z kamery / aparatu 14 bit, to znaczy że gdzieś w parametrach macie ustawione by konwertował to w locie I rozciągał jeszcze dalej.

 

Jak bredzę, to prosze mnie naprostować, może już pamięć nie ta I mnie siem pomerdało.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz pisałem, że jest inny kabel USB :D (mam 3 kable USB 2,0: 3m 2szt i 5m 1szt) na wszystkich ten sam efekt więc kable odpadają.
Ale przy podłączeniu bezpośrednio do kompa czy przez huba? Bo jeśli różnymi kablami łączyłeś kamerkę do tego samego huba, to hub jest problemem. Jeśli bezpośrednio do kompa - to nie wiem :(

Ostrość kamerki ok mimo, że na wysuniętym wyciągu (i to może mieć duży wpływ na wykres) haha a raczej na pewno :D (do sprawdzenia na nowej łączce (przy okazji skąd wziąć tak długą łączkę???)
Pisałem - mitek robi takie cuda. Wyślę namiar do Niego na PW.

Gdzieś wyczytałem, że trzeba ustawić na 0,5s na gaidingu i tak zastosowałem a nawet więcej bo 1s.Ale skoro trzeba ustawiać 3s to ok dla mnie to lepiej.
Hm, nie znamy parametrów setupu tego śmiałka od 0,5 sek :)

 

Dobrze wcześniej napisałeś: jeśli ustawisz na 3-4 sek to będzie wprowadzał korekty co 3-4 sek - i tak ma być!

Kamerka naświetla gwiazdę przez 3 sek, jej obraz (falujący na pewno od atmosfery) uśrednia się - i od tego obrazu liczą się wszystkie centroidy, inne szmery-bajery - i od tego robione są korekty.

 

Jeśli ustawisz na 0,5-1 sek, to zobacz co się dzieje: gwiazda skoczy nie dlatego że montaż źle prowadzi, ale przez drgania atmosfery. Guiding zinterpretuje to jako konieczność wykonania korekty (bo nie wie, że to atmosfera) i skoryguje dobrze prowadzący montaż. Kolejna sekunda to: błąd spowodowany niepotrzebną korektą montażu + dalej skacząca gwiazdka przez falowanie atmosfery. Kolejna błędna korekta wysłana do montażu - i masz wykres jak na ostatnim obrazku który załączyłeś.

 

Widziałeś mój wykres? Balkonówka, korekta co 3 sek (i tak mogłem zrobić 4), ale parametry pulse guiding: 0.9, 0.9.

Kwestie HUBa jeszcze sprawdzę a na dzień dzisiejszy kamerka będzie połączona osobnym kablem bezpośrednio do laptopa na osobne wej USB
I to jest słuszna koncepcja. Jeśli wywalisz huba z połączenia i zadziała, to pewnie znalazłeś sabotażystę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY, ALccd 5 i SSAG mają przetworniki 8 bitowe według danych producentów. Co jest dosyć ciekawe, bo datasheet chipów podaje, że są tam 10 bitowe ADC.

Po otwarciu RAWa z 350D w Maximie maksymalna wartość piksela to 4095.

Darek, sprawdzałeś, czy w innych programach kamerka też takie dziwne rzeczy robi? Próbowałeś, jak kamerka działa np. w PHD, ewentualnie na driverze z QHY5/Orion StarShot Autoguider?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY, ALccd 5 i SSAG mają przetworniki 8 bitowe według danych producentów. Co jest dosyć ciekawe, bo datasheet chipów podaje, że są tam 10 bitowe ADC.

Po otwarciu RAWa z 350D w Maximie maksymalna wartość piksela to 4095.

Darek, sprawdzałeś, czy w innych programach kamerka też takie dziwne rzeczy robi? Próbowałeś, jak kamerka działa np. w PHD, ewentualnie na driverze z QHY5/Orion StarShot Autoguider?

Sprawdzałem na PHD i wydaję mi się że szybciej łapał kalibrację i startował bez problemów (przy czym zaznaczałem autostar select)

 

Mam jeszcze program do podglądu dedykowany dla tej kamerki QGVideo5T i na nim szału nie ma jeśli chodzi o widoki. Ale po ustawieniu kilku suwaków zaczyna działać - szału nie ma :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.