Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna wspaniała noc. Niebo było tak czyste, że pierwszy raz widziałem pasy na Jowiszu - rewelacja - i to na okularze 5mm. Wstawiłem kątówkę do SW80/400 i było troszkę lepiej z wyszukiwaniem gwiazd do gaidowania.

Gaiding20140220.jpg

Gaiding20140220v2.jpg

Ustawiłem czas kalibracji na 30 tak jak pisał Maciek i widać że kreską jest wyraźniejsza ale i tak raz było że gwiazda ma mniej przesunięcia jak 5px. Po przejściu kalibracji i zaznaczeniu gwiazdy do gaidingu wywalało kilka błędów , że brak gwiazd aż wreszcie wskoczyło. Efekt ten sam co wcześniej, czyli zamiast gwaizdy kreska i błędy er. pow. 30

I to by było tyle dobrych wiadomości bo kolejna noc stracona. W pi....du z takim ustrojstwem. Znów PAM nie chciał robić zdjęć (mimo, że przeszedłem wszystkie wersję odpalania Maxim kontra PAM) i znów nie dałem rady ustawić na GP. Zmontowałem sprzęt i schowałem do chałupy po czym wziąłem szukacz od SW80/400 i poszedłem oglądać przez niego gwiazdy.

 

Taka uwaga: jak Maxim jest uruchomiony i ma połączenie z montażem to PAM nie może uzyskać połączenia z tym samym montażem.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy, jak łączenie sie PAMa z Maximem powinieneś przetestować w domu na sucho! Gdy tylko mam jakies podejzenia o tego typu problemach, to dlugo testuje w domu zanim zaufam sprzetowi i go wezme pod gwiazdy. Szkoda czasu na takie walki pod niebem (:

Dziwne z tym laczeniem z montazem. Jesli uzywasz sterownika EQMod, to powinno sie dac polaczyc z kilku programow na raz. Tak jest u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na forum, że w przypadku PAM powinno się go instalować w katalogu na dysku systemowym i tak też zrobiłem (c:\PoleAlginMax\). Wyczytałem tez, że w systemie powinna być wyłączona kontrola konta (ja miałem ją wyłączoną). Doszedłem też do tego że jeśli PAM jest uruchamiany jako administrator to wywala błąd jak na zrzucie:


pam20140221v1.jpg

 

Wszystkie ścieżki dostępu przeniosłem do katalogu c:\PoleAlginMax\ i po tych zabiegach okazało się, że PAM odpala Maxima oraz próbuje nawiązać połączenia z nim. Oto log:

 

08:38:13 PoleAlignMax Version 2.0.55
08:38:13 PinPoint is connected
08:38:17 MaxIm DL/CCD V 5,15 is the Imaging Software
08:38:21 MaxIm DL 5 Error 65535: Could Not Initialize Camera
Module modComponents Property Let camLinkEnabled
08:38:27 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:27 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:27 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:31 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:35 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:38 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
08:38:42 Telescope Site: Latitude = 51,8508, Longitude = 19,5111
08:39:01 Telescope link failed: Sub DisconnectTelescope

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto dalsze boje z PAM.

Podłączyłem canona i i zmieniłem montaż na symulator. Oto co się pojawiło :D:D:D:D

pam20140221v2.jpg

pam20140221v3.jpg

Okazuje się, że PAM wykonuje ekspozycję :D:D:D:D:D:D:D nareszcie jakiś sukces

 

Jeszcze Log bo są jakieś niejasności:

09:02:01 PoleAlignMax Version 2.0.55
09:02:01 PinPoint is connected
09:02:01 MaxIm DL/CCD V 5,15 is the Imaging Software
09:02:06 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:06 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:06 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:10 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:13 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:17 EQMOD ASCOM EQ5/6 is not connected
09:02:20 Telescope Site: Latitude = 51,8508, Longitude = 19,5111
09:02:29 Telescope EQMOD ASCOM Simulator is connected
09:04:20 PoleAlignMax Error 9: Subscript out of range
Module modComponents Sub CrossHair

09:04:31
09:04:31 Start Alignment Run
09:04:31 Plate solve method is PinPoint
09:04:31 Selected catalog is GSC-1.1
09:04:31 Telescope Slew is 5 degrees
09:04:31 Exposure is 4 sec
09:04:31 Telescope at RA = 01:27:15 Dec = 90° 00' 00"
09:04:31 ***** Exposing Image 1 *****
09:04:48 Start Solving Plate 1
09:04:48 AttachFITS Failed
09:04:48 Failed to Solve Plate!!
09:04:48 Polar Align Aborted !!
09:05:35 Align Aborted
09:05:57
09:05:57 EQMOD ASCOM Simulator is disconnected

Co znaczy tekst, który zaznaczyłem na czerwono?

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Pryzmat_Amiciego

Masz NA PEWNO kątówkę z takim pryzmatem, no chyba że producent kłamie...ostatecznie zawsze możesz wsadzić paluch do środka i zobaczyć czy się oprze o coś czy przejdzie na wylot :)

 

Sprawdziłem wczoraj kolejny raz PALEC PRZECHODZI NA WYLOT przez kątówkę. Czy to aby na pewno jest pryzmat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zainstalowane masz poprawnie. Co zmieniles, ze polaczyl sie z Canonem?

Przeniosłem do katalogu C:\

Drugi i trzeci blad jest jasny - PAM nie moze dostac sie do zdjecia, ale dlaczego to nie wiem.

tez nie wiem , może chodzi o to że brak zdjęć? a może maxim powinien zapisywać w katalogu PAM

Dziwna sprawa z montazem. Jak masz skonfigurowana zakladke setup dla montazu w PAM?

tam nic się nie konfiguruje

 

pam20140221v4.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł w innym wątku napisał:

 

cyt: "Pamiętaj jedną zasadniczą rzecz jeśli chodzi o PAM'a :-) On pokazuje pozycje bieguna na J2000 a nie JNow :-)

Co prawda jest to małe przesunięcie, ale jak ustawiasz na piera (do obserwatorium) to warto poprawić inną metodą, na wyjazdy w pole sam PAM sprawdza się wyśmienicie :-)"

 

Mam więc pytanie: o co tu chodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł w innym wątku napisał:

 

cyt: "Pamiętaj jedną zasadniczą rzecz jeśli chodzi o PAM'a :-) On pokazuje pozycje bieguna na J2000 a nie JNow :-)

Co prawda jest to małe przesunięcie, ale jak ustawiasz na piera (do obserwatorium) to warto poprawić inną metodą, na wyjazdy w pole sam PAM sprawdza się wyśmienicie :-)"

 

Mam więc pytanie: o co tu chodzi???

 

Biegun się stale przesuwa, więc jest pewna różnica w jego położeniu pomiędzy tymi dwoma układami. Ale nie zwracaj na to uwagi, bo różnica nie jest znacząca. Po prostu ustaw na biegun, ewentualnie wspomóż się PAMem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-pryzmat-sky-watcher-90-st-125,d1666.html "404 Not Found" - Delta się przestraszyła i usunęła z oferty ;)

Zauważyłem :D ale i tak zadzwoniłem. Oczywiście Przemka z Wa-wy, który to sprzedawał nie zastałem. Ale wyjaśniło się, że jednak mam lustrzaną kątówkę a nie pryzmatyczną. Zaproponowano mi bym jej nie wymieniał bo różnica w cenie jest niewielka a lustro ma większą efektywność i o wiele lepiej nadaje się do obserwacji jak pryzmat, który to wprowadza aberracje i ble ble ble :D. Oczywiście jak będę chciał wymienić to jak najbardziej jest na to 10 dni od zakupu :D. Nadmieniam, że kupiłem 19 grudnia 2013r. Wszystkie informacje udzielił mi pan Krzysztof z salonu Delty w Gdańsku (bardzo miła rozmowa).

 

HYM "Pełen profesjonalizm salonu Delty w Wa-wie".

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, jeszcze a propos przedłużki na T2. Delta ma teraz w promocji Extender T-2 Sky-Watcher 60 mm za 29 zł. Chyba bardziej się opłaca, niż robić na zamówienie. Zostawisz tą czarną część na końcu wyciągu i nie powinno być problemu z ogniskowaniem. A te 2-3 centymetry wysuwu nie przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, jeszcze a propos przedłużki na T2. Delta ma teraz w promocji Extender T-2 Sky-Watcher 60 mm za 29 zł. Chyba bardziej się opłaca, niż robić na zamówienie. Zostawisz tą czarną część na końcu wyciągu i nie powinno być problemu z ogniskowaniem. A te 2-3 centymetry wysuwu nie przeszkadzają.

 

Już dawno zamówiłem więc dupa. Ale mam być w Wawie więc wpadnę do delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka zrzutów z soboty bo w piątek nawet mi się nie chciało ich robić. Sprzęt ustawiony od początku czyli od justowania lunetki itd.Czas ustawiany od 0,5s do 4s z darkami i bez darków i dupa. Jak tak dalej pójdzie to sprzedam sprzęt i swój motor i kupię coś lepszego czyli zajebisty motorek.

 

sobota1.jpgsobota2.jpgsobota3.jpgsobota4.jpgsobota5.jpgsobota6.jpg

 

Nadal gwiazdy uciekają a gaiding nie chodzi tak jak powinien na różnych ustawieniach. Dodatkowo po kalibracji nim wskoczy gwiazda w małym okienku (czytaj pasek) to mija kilkadziesiąt sekund lub kilka minut a do tego czasu ekran jest czarny i komunikat że nie wykryto gwiazd (star faded) - widać to na zrzutach.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj PHD, kliknij na 2 przyciski i foć :) W Twoim przypadku męczenie tego guidowania w maximie nie ma sensu. Jak ogarniesz cały sprzęt, to wtedy się pobawisz w guidowanie maximem. A najlepiej by było, żeby na jakimś zlocie ktoś Ci to na żywo wytłumaczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj PHD, kliknij na 2 przyciski i foć :) W Twoim przypadku męczenie tego guidowania w maximie nie ma sensu. Jak ogarniesz cały sprzęt, to wtedy się pobawisz w guidowanie maximem. A najlepiej by było, żeby na jakimś zlocie ktoś Ci to na żywo wytłumaczył.

 

Mateusz mam PHD i to 1 i 2 ale nie wiem jak on ma się łączyć z moim montażem jak oprzewodować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.