Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Do niezałamywania się?

 

Zobacz jaką drogę przeszedłem od początku 2011 roku (start: napęd nożycowy Astrowalker - polski odpowiednik Astrotraca- zasilany z akumulatorka żelowego, na statywie fotograficznym), przez CG5 (napęd w jednej osi! bez guidingu ofc) do zestawu który jest półeczkę niżej niż Twój.

http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=3488

 

Minął ponad ROK, zanim zacząłem wyciskać z siebie zdjęcia, których wstydziłem się już tylko trochę. Te pierwsze trzymam dla sentymentu i przypomnienia, żeby nie poddawać się przy byle drobiazgu typu nieosiowość toru optycznego (no to złączkę ciach) czy niepełna korekta pola (diafragmą załatwię) czy w końcu rejestrator niedowidzący w czerwieni (zmodyfikowałem Canona, akurat sam, i dołożyłem chłodzenie). Można, tylko krok po kroku.

Wiem Łukasz, że można :) i dlatego w nocy znów fociłem oczywiście gaiding znów nie poszedł :D więc fociłem bez niego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek zdjęcia z gaidingu - wszystkie ustawienia jak wcześniej poza zwiększeniem parametru w EQmod (ASCOM PulseGuide Settings RA RAte i DEC Rate na maxa).


EQ.jpg

 

Nie wiem czy to kwestia nieba czy zmiany ustawień ale ekspozycje do gaidingu były bardzo czytelne i obfite w gwiazdy. Widać nawet pojechanie gwiazd od przesunięcia montażu a nie widać prawie czerwonej linii L.

 

gaiding-20140225v1.jpg

gaiding-20140225v2.jpg

 

Standardowy komunikat że gwiazda nie przesunęła się o 5 pix.

 

Po kilku próbach pościłem focenie bez gaidingu a co wyszło to przedstawiam na fotce (jest jedna z 20 klatek) o czasie 200s i iso 2000

 

M82-001L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, wytłumacz mi proszę jedną rzecz - jak to jest mozliwe że przy 2 sekundowej ekspozycji guidera masz przesunięcie gwiazd ok. 200 pixeli a na 200 sekundowej ekspozycji aparatem masz punktowe gwiazdy? nie dziwi cię to?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek dlaczego nie ustawiłeś EQMOD tak jak Ci podesłałem, dlaczego zmieniłeś domyślna wartość Minimum Pulse Width

The Minimum Pulse Width slider specifies the minimum length of time a correction will be applied and
overrides any request by the autoguider for a shorter duration. EQASCOM always imposes a minimum pulse
width of 50ms as it is not practical to accurately measure shorter periods.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek dlaczego nie ustawiłeś EQMOD tak jak Ci podesłałem, dlaczego zmieniłeś domyślna wartość Minimum Pulse Width

The Minimum Pulse Width slider specifies the minimum length of time a correction will be applied and
overrides any request by the autoguider for a shorter duration. EQASCOM always imposes a minimum pulse
width of 50ms as it is not practical to accurately measure shorter periods.

Sorki zapomniałem (nie miałem wczoraj serca na walkę z gaiderem) Co napisane jest po angielsku?

 

w google przetłumaczyłem - chyba wiem o co chodzi

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, wytłumacz mi proszę jedną rzecz - jak to jest mozliwe że przy 2 sekundowej ekspozycji guidera masz przesunięcie gwiazd ok. 200 pixeli a na 200 sekundowej ekspozycji aparatem masz punktowe gwiazdy? nie dziwi cię to?

Maciek to przesunięcie jest widoczne podczas kalibracji (zrzuty robione podczas kalibracji). Expozycja robiona do gaidingu jako pierwsza nie ma tego przesunięcia bo montaż podąża z prędkością gwiazdową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy Maxim i PHD inaczej wykonują kalibrację, ale PHD działa to tak:

1. ekspozycja

2. lekkie przesuniecie w osi Ra

3. ekspozycja

4. przesunięcie

...

Później to samo się dzieje w DEC i tak, aż zostaną spełnione warunki. Poszczególne klatki podczas kalibracji nie są więc pojechane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij, bo nie kumam?

1 - Ekspozycja (montaż przesuwa się z prędkością gwiazdową) - brak pojechanych gwiazdek

2 - Kalibracja (montaż przesuwa się z prędkością gwiazdową a dodatkowo wprowadzane są odchyłki w pracy montażu by stworzyć literkę L) w tym czasie maxim wykonuje kilka zdjęć do kalibracji i na nich są pojechane gwiazdki

 

czy to teraz jasne?

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak :) Czyli teraz jest pytanie dlaczego Maxim wykonuje ekspozycję jak montaz jedzie do nowej pozycji wskazanej przez moduł kalibracji. Nie masz gdzies ustawionego ciągłego wykonywania fotek przez kamerę guidera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak :) Czyli teraz jest pytanie dlaczego Maxim wykonuje ekspozycję jak montaz jedzie do nowej pozycji wskazanej przez moduł kalibracji. Nie masz gdzies ustawionego ciągłego wykonywania fotek przez kamerę guidera?

Nie, w zakładce od gaidera nie ma takiej funkcji jak ciągłe wykonywanie expo.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A m oże masz właczoną funkcję simple calibration lub calibration kamery guidserra w Maximie? To dotyczy tylko kamer sbiga o ile pamietam, z mechaniczną migawką..

Takie mam ustawienia. Kto wie co to jest to co zakreśliłem???

 

kamera-ustawienia2.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.