Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nasuwa się pytanie: któremu wskazaniu wierzyć :)?

 

Widać musisz najpierw wypoziomować poziomicę :P

A tak swoją drogą, to wypoziomowanie nie jest konieczne. Bardzo ułatwia przy korzystaniu z PAM/dryfu, ale samo złe wypoziomowanie nie wpływa negatywnie na pracę montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać musisz najpierw wypoziomować poziomicę :P

A tak swoją drogą, to wypoziomowanie nie jest konieczne. Bardzo ułatwia przy korzystaniu z PAM/dryfu, ale samo złe wypoziomowanie nie wpływa negatywnie na pracę montażu.

 

Kuba ale ja już zastanawiam się by prowadzić za pomocą samego montażu. Jak do tej pory gwiazdki są nadal pojechane, wiec myślę, że jednak wypoziomowanie ma znaczenie.

 

Poziomica jest poziomicą wzorcową gdzie długość oczka ma 6cm - wiatr zmienia jej ustawienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ale ja już zastanawiam się by prowadzić za pomocą samego montażu. Jak do tej pory gwiazdki są nadal pojechane, wiec myślę, że jednak wypoziomowanie ma znaczenie.

 

No właśnie poziom nie ma znaczenia. Pomijam sytuację, gdzie montaż stoi pod kątem 30° i zaraz ma się przewrócić. Całość i tak kręci się dookoła osi wycelowanej w biegun. Nie mówię, że poziomowanie jest złe, ale nie ma sensu ustawiać poziomu co do setnych części stopnia.

A w kwestii poziomowania będę się zabierał powoli za pewne uproszczenie tej operacji, aczkolwiek robię to raczej z nudów i pewnej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie:

 

 

Dziś zapowiada się ładna pogoda a nie uda mi się naszykować nowego systemu na lapku więc szukam sposobu by porobić kilka zdjęć i by to nie były zdjęcia do wyrzucenia w błoto.

Montaż podobno jest tak dobry, że do 200s powinien prowadzić bez problemów. To czemu ja mam te problemy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, to jest dużo. Jakieś 1,5 arcsec na piksel. Twój montaż ma ze 30 arcsec periodic error (prawdopodobnie więcej). Moim zdaniem żadnych szans, żeby bez guidingu poprowadzić taką ogniskową przez 200 sekund. Aparat na barana i szkło do 200mm maks.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, to jest dużo. Jakieś 1,5 arcsec na piksel. Twój montaż ma ze 30 arcsec periodic error (prawdopodobnie więcej). Moim zdaniem żadnych szans, żeby bez guidingu poprowadzić taką ogniskową przez 200 sekund. Aparat na barana i szkło do 200mm maks.

Nie pocieszyłeś mnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie poziom nie ma znaczenia. Pomijam sytuację, gdzie montaż stoi pod kątem 30° i zaraz ma się przewrócić. Całość i tak kręci się dookoła osi wycelowanej w biegun. Nie mówię, że poziomowanie jest złe, ale nie ma sensu ustawiać poziomu co do setnych części stopnia.

A w kwestii poziomowania będę się zabierał powoli za pewne uproszczenie tej operacji, aczkolwiek robię to raczej z nudów i pewnej ciekawości.

A właśnie, że wypoziomowanie jest ważne :) Jeśli chodzi o poziom w osi północ południe, to tutaj ma to znaczenie tylko dla wygody (żeby w lunetce od razu była polarna), ale już dokładny poziom w kierunku wschód zachód jest bardzo ważny jeśli się korzysta z lunetki. Gdy poprawnie zorientujemy lunetkę i ustawimy na polarną, to przy złym wypoziomowaniu montaż nie będzie ustawiony dokładnie na biegun. Oczywiście super dokładne poziomowanie nie ma sensu, ale w miarę powinno być poziomo.

Jeszcze chciałem nadmienić na temat mojego ustawienia na GP.

Robię to w następujący sposób:

- rozstawiam statyw i poziomuję go za pomocą dokładnej poziomicy

- zakładam głowicę na statyw

- sprawdzam w EQMod gdzie powinna być gwiazda polarna uwzględniając oczywiście odbicie wynikające z właściwości optyki lunetki i tak ustawiam

-następnie wybieram prowadzenie gwiazdowe w Maximie

EQMod uwzględnia już odbicie obrazu i pokazuje tak, jak to ma wyglądać w lunetce.

Widzę, że dalej nie przekonałeś się do linkowanej tutaj już kilka razy metody z EQMod? Ta metoda służy do tego, aby to montaż sam się tak przekręcił, żeby lunetka była dokładnie zorientowana, on to zrobi 10x lepiej, niż Ty :) Nie zabierze Ci to ani jednej sekundy więcej.

Po prostu przekręcasz oś RA tak, żeby kółeczko było np na lewo od krzyża (w tej pozycji można kółeczko ustawić dużo dokładniej, niż w dowolnej, bo ustawienie weryfikujesz jeżdżąc w azymucie pokrętłami). Następnie wybierasz w tym okienku w EQMod, gdzie wyświetla położenie polarnej z prawej na liście rozwijanej, na której godzinie ustawiłeś polarną (w przykładzie jest to 9) i klikasz na przycisk ustawiający pozycję domową (domek z plusikiem). Teraz klikasz na przycisk z gwiazdką i strzałką i montaż sam przekręca oś RA, żeby kółeczko było poprawnie zorientowane. Banalnie proste, szybkie, a zwiększa dokładność. Błagam Cie, spróbuj :)

 

Jeśli chodzi o kamerę, to jedyne wytłumaczenie takiego zachowania, jakie wydaje mi się logiczne to albo HUB (używasz go do tej kamerki?) albo kiepski lub za długi kabel. Jeśli używasz HUBa, to spróbuj podłączyć kamerę bezpośrednio. Sterowniki i to połączenie możesz testować w dzień bez rozkładania teleskopu! Skieruj gołą kamerę w miejsce, gdzie nie ma za jasnego światła i testuj. Nie musisz mieć do tego gwiazd. Dopiero, gdy obraz będzie poprawny, czyli nie podzielony i nie przesunięty, to wtedy idź w pole.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

EQMod uwzględnia już odbicie obrazu i pokazuje tak, jak to ma wyglądać w lunetce.

Widzę, że dalej nie przekonałeś się do linkowanej tutaj już kilka razy metody z EQMod? Ta metoda służy do tego, aby to montaż sam się tak przekręcił, żeby lunetka była dokładnie zorientowana, on to zrobi 10x lepiej, niż Ty :) Nie zabierze Ci to ani jednej sekundy więcej.

Po prostu przekręcasz oś RA tak, żeby kółeczko było np na lewo od krzyża (w tej pozycji można kółeczko ustawić dużo dokładniej, niż w dowolnej, bo ustawienie weryfikujesz jeżdżąc w azymucie pokrętłami). Następnie wybierasz w tym okienku w EQMod, gdzie wyświetla położenie polarnej z prawej na liście rozwijanej, na której godzinie ustawiłeś polarną (w przykładzie jest to 9) i klikasz na przycisk ustawiający pozycję domową (domek z plusikiem). Teraz klikasz na przycisk z gwiazdką i strzałką i montaż sam przekręca oś RA, żeby kółeczko było poprawnie zorientowane. Banalnie proste, szybkie, a zwiększa dokładność. Błagam Cie, spróbuj :)

właśnie dane do polarnej biorę z EQModa

 

Jeśli chodzi o kamerę, to jedyne wytłumaczenie takiego zachowania, jakie wydaje mi się logiczne to albo HUB (używasz go do tej kamerki?) albo kiepski lub za długi kabel. Jeśli używasz HUBa, to spróbuj podłączyć kamerę bezpośrednio. Sterowniki i to połączenie możesz testować w dzień bez rozkładania teleskopu! Skieruj gołą kamerę w miejsce, gdzie nie ma za jasnego światła i testuj. Nie musisz mieć do tego gwiazd. Dopiero, gdy obraz będzie poprawny, czyli nie podzielony i nie przesunięty, to wtedy idź w pole.

Mateusz już wszystkie połączania sprawdziłem i nawet na krótkim kabelku USB (ekranowanym) nie chodzi i nie ma znaczenia czy jest HUB czy go nie ma. Możliwe, że obraz podzielony jest przez sterowniki ale pewności nie mam do momentu aż postawie nowy system na winXP zamiast mojego win8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że wypoziomowanie jest ważne :) Jeśli chodzi o poziom w osi północ południe, to tutaj ma to znaczenie tylko dla wygody (żeby w lunetce od razu była polarna), ale już dokładny poziom w kierunku wschód zachód jest bardzo ważny jeśli się korzysta z lunetki. Gdy poprawnie zorientujemy lunetkę i ustawimy na polarną, to przy złym wypoziomowaniu montaż nie będzie ustawiony dokładnie na biegun. Oczywiście super dokładne poziomowanie nie ma sensu, ale w miarę powinno być poziomo.(...)

 

Mateusz, kiedy oś RA skierowana jest dokładnie na biegun północny to jakie znaczenie ma czy montaż stoi na ziemi, czy jest podwieszony za nogi np do sufitu albo przymocowany do ściany? Obraca się wokół osi równoległej do osi obrotu Ziemi i to wystarcza - to jak jest podparty nie ma znaczenia. Tak jak pisał Iluvatar - wypoziomowanie wpływa łatwość ustawiania na biegun metodą dryftu czy podobnymi, oprócz tego nie ma znaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, kiedy oś RA skierowana jest dokładnie na biegun północny to jakie znaczenie ma czy montaż stoi na ziemi, czy jest podwieszony za nogi np do sufitu albo przymocowany do ściany? Obraca się wokół osi równoległej do osi obrotu Ziemi i to wystarcza - to jak jest podparty nie ma znaczenia. Tak jak pisał Iluvatar - wypoziomowanie wpływa łatwość ustawiania na biegun metodą dryftu czy podobnymi, oprócz tego nie ma znaczenia.

Jeśli montaż jest już poprawnie ustawiony na biegun, to masz rację - wypoziomowanie nie ma znaczenia. Ale jeśli używamy do ustawiania lunetki biegunowej, to ma to duże znaczenie. Ustawienie lunetką jest pośrednie - celując na polarną ustawiasz montaż na biegun. I własnie z tego powodu wypoziomowanie ma znaczenie, bo przy złym wypoziomowaniu pomimo dokładnego wycelowania na polarną można nie trafić w biegun. Ilustruje to ten obrazek, który niegdyś poczyniłem w paincie :) :

lunetka.jpg

Mam nadzieję, że jest zrozumiały.

 

Oczywiście przy ustawianiu innymi metodami, niż lunetką, wypoziomowanie nie ma znaczenia, bo tam celujemy w rzeczywisty biegun od razu (pomijając wspomniane przyśpieszenie ustawiania).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy roznym wypoziomowaniu zmieniles kat godzinny GP?

 

Wystukane z Tapatalka

Kąt godzinny został ten sam, bo nastawia się go względem korpusu montażu, który jest przechylony i tu jest gwóźdź do trumny. Przy ustawianiu orientacji lunetki to przecież korpus montażu stanowi punkt odniesienia.

 

Oczywiście przerywana niebieska kreska to "poziom" montażu, a ciągła niebieska to rzeczywisty poziom.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows XP Home na starym lapku już się instaluje. Jak to nie pomoże to się poddaję na amen.

 

PS. Wczoraj była tak piękna noc, że nie było nic widać na działce prócz gwiazd. Szkoda, że tak rzadko są takie noce i szkoda, że nie zrobiłem zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.