Skocz do zawartości

Ustawianie ostrości w zdjęciach planetarnych


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To jest myśl ! To jakoś mi wychodzi .... :D obiekt większy , lepiej widać efekty na szczegółach

Dzięki!

 

Czasami zmieniam z Księzyca na planety i odwrotnie i rzeczywiście ostrość jest podobna.

 

Inna sprawa że kamerą kolorową trudniej sie ostrzy niż b/w - zwłaszcza gdy mogę uzyc kanału R lub jeszcze lepiej Ir-Pass.

 

Dodam jeszcze wczorajszy materiał z SCT8" + Power Mate 5x TV.

Kamerka kolorowa i b/w .

Na kolorowej księzyce Jowisza wyglądają niczym placki w b/w jest juz lepiej , nie ostrzone.

 

Capture 2014-02-05 19_11_25.jpg

Capture 2014-02-05 19_43_58_g3_b3_ap2.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kręcicie używając laptopów, jak ja. Jakość obrazu na nich jest taka sobie. Zauważyłem, że najlepiej ocenić mi ostrość Jowisza, gdy patrzę z nieco większej odległości (80-100 cm) i z pozycji niższej niż normalnie, żeby obraz był ciemniejszy (na panelu typu TN mamy efekt jak mocne zmniejszenie gammy). Riklaunim też wspominał o takiej metodzie.

 

Ze Słońcem nie ma takich problemów, bo zajmuje większość ekranu i szczegóły ma bardziej kontrastowe.

 

a do tego dłuższa obserwacja chwilowych pojawień się drobnych detali już z bliska też utwierdza nas w przekonaniu że warto zacząć nagrywać zanim ucieknie seeing.

 

Pytanie do Pana Wessela :) czy to co wychodzi bardzo odstaje od tego co widać wizualnie? Bo od tego powinieneś zacząć. Wsadzić tam dobry okular i popatrzeć co widać, jak pływa, czego się można doszukać na tarczy. Bo jeśli niewiele to kamerka dużo więcej nie wydusi, Często wręcz więcej wyłapie oko w ułamkach sekund na fragmentach dobrego obrazu niż kamerka po zestackowaniu wielu pływających klatek.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś wypróbowane metody DOBREGO ustawienia ostrości i jej oceny astrofoto planet?sprawia mi to sporo problemów i za cholerę nie wiem gdzie szukać błędu z którego wynika brak szczegółu na moich fotkach Jowisza.

Już widać sporą degradację na pojedynczej surowej klatce. Bardzo mocno szumi i jest prześwietlona . Dla porównania zobaczysz swoją oraz moją surową klatkę z okresu co miałem dobry seeing. Przy takiej wyjściowej nie masz punktu odniesienia w ostrzeniu. Ja kiedy ostrzę avik przed kęcenim klipu skrzydło matrycy ustawiam tak żeby obraz był jak najbardziej korzystny kiedy moja głowa jest podczas regulacji wyciągiem . Wówczas nie patrzę na 2 główne pasy lecz szukam ostrości na tych cieniutkich pasach lub szukam różnicy kontrastu w chmurach równikowych.

surowa klatkapolis.jpg

tt.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mieszkamy w tej samej wsi ;) to mamy taki sam seeing .

 

A ten był z tych co to nic nie pływa , ale za to jest rozmyty.

 

Tak mniej więcej było widać wizualnie , a to oznaczało że kamerka więcej nie wydusi.

 

 

 

2014-02-04-2103_6.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie mam podobny problem - nie mam ostrości - ta fotka jest bez barlowa.

 

Czy ktoś mi powie dlaczego jak zakladam barlowa 2x to kamerka w ogole nie widzi wcale jowisza????

 

Mój sprzęt to kamerka nextimage 5, telep skywatcher 102/1000, działam bez napędu.

post-21647-0-19237500-1393452265_thumb.jpg

Edytowane przez honorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodajesz Barlowa to mniejsza się jasność tarczy a dodatkowo zmienia sie punkt ogniskowania. Zwiększ na maksa exposure i poszukaj rozmytej planety. Jak to nie pomoże, to poczekaj na dzień, kiedy będziesz miał na niebie Jowisza i Księżyc. Na Księżycu ustawisz bez problemu wszystko, a potem wyceluj w Jowisza. Przydaje się też dobrze zjustowany szukacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska Bahtinova działa dobrze na nieruchomym obrazie, inaczej jej stosowanie jest bez sensu. Maska Hartmanna pozwala ustawić ostrość na skaczącym obrazie punktu przy długich ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.