Skocz do zawartości

Ustawianie ostrości w zdjęciach planetarnych


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są jakieś wypróbowane metody DOBREGO ustawienia ostrości i jej oceny astrofoto planet?sprawia mi to sporo problemów i za cholerę nie wiem gdzie szukać błędu z którego wynika brak szczegółu na moich fotkach Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami mam podobny problem. Najgorzej kiedy seeing jest bardzo zmienny. Wtedy mi najtrudniej znaleźć odpowiedni punkt. Wtedy kręcę wyciągiem, kilka razy do przodu i do tyłu i widzę jak zmienia się obraz. Wybieram najbardziej odpowiedni. Najlepiej to robić z napędem do wyciągu, wtedy tubus nie skacze.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kręcicie używając laptopów, jak ja. Jakość obrazu na nich jest taka sobie. Zauważyłem, że najlepiej ocenić mi ostrość Jowisza, gdy patrzę z nieco większej odległości (80-100 cm) i z pozycji niższej niż normalnie, żeby obraz był ciemniejszy (na panelu typu TN mamy efekt jak mocne zmniejszenie gammy). Riklaunim też wspominał o takiej metodzie.

 

Ze Słońcem nie ma takich problemów, bo zajmuje większość ekranu i szczegóły ma bardziej kontrastowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby jakiś człowiek dobrej woli ( i do tego planeciarz) ściągnąć tego zipa i popatrzeć na materiał? Bardzo mi zależy na znalezieniu błędu - ostrość czy obróbka? Wiem że jest duży...

https://www.dropbox.com/s/mah0hl2u67fgpel/21.zip

 

Mnie wyszło coś takiego:

Final.jpg

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są parametry tego nagrania? Jaki czas naświetlania klatki, jaki łączny czas nagrania?

 

Mi wyszło tak: jupWessel.jpg

 

Najlepsza metoda jaką znam to tak jak pisze Wojtek: kręcenie wyciągiem w przód i tył i łapanie ostrości na oko..

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kręcicie używając laptopów, jak ja. Jakość obrazu na nich jest taka sobie. Zauważyłem, że najlepiej ocenić mi ostrość Jowisza, gdy patrzę z nieco większej odległości (80-100 cm) i z pozycji niższej niż normalnie, żeby obraz był ciemniejszy (na panelu typu TN mamy efekt jak mocne zmniejszenie gammy). Riklaunim też wspominał o takiej metodzie.

 

Ze Słońcem nie ma takich problemów, bo zajmuje większość ekranu i szczegóły ma bardziej kontrastowe.

 

Robię tak samo ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również ostrość ustawiam na oko. Ostatnią fazę ostrzę mikrofokuserem. Jak wiadomo dotykając wyciąg obraz zaczyna skakać, dlatego tą ostatnią fazę robię na wdechu. By maksymalnie usztywnić cały korpus a by tylko palce były w ruchu. Obraz dalej drży, ale ja zauważyłem znaczną poprawę stabilności obrazu niż przy ustawianiu ostrości "na luzaka". Przynajmniej w moim przypadku;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avi 900 klatek, 30 klatek na sekundę, czas naświetlania jednej klatki o ile pamiętam 1/120 sekundy. Kamerka DBK 21 .

No ja ostrzę ostatnią fazę Atlasem, drgania są minimalne. Ale i tak ostrości nie ma ! Czyli g... chłopu nie zegarek!

 

Czasy są wzorcowe, przez ten czas rotacja Jowisza nie mogła niczego rozmyć więc problem nie leży tutaj. Jaka optyka to rejestrowała? Bo będąc szczerym wygląda to trochę jakby było nagrywane z mojego syncianego newtona 6 z barlowem gso.. Kamerka jest kolorowa to ma duże znaczenie przy tej skali obrazu jak na aviku, próbował Pan czarno-białą?

 

Edycja:

Ostrzy Pan atlasem, więc pewnie Veloce, no to strzelam że stosunkowo krótka ogniskowa + maska bayera i w efekcie zgubiony szczegół. Ktoś to musi jednak potwierdzić to tylko moje domysły.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jaka optyka to rejestrowała? Bo będąc szczerym wygląda to trochę jakby było nagrywane z mojego syncianego newtona 6 z barlowem gso.. (...)

 

:szczerbaty:

 

Wessel, oszczędź go bo nie wie co czyni :D

 

Krzychoo226 stopka prawdę Ci powie ;)

 

 

Officina Stellare Veloce RH 200, Takahashi FSQ-106 N, STL-11000 M, Takahashi EM-200, MAK 182/2700, Ioptron SkyTracker v.2

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzycho jak jeszcze raz napiszesz Pan to dostaniesz bana :D

Optyka Veloce 200/600 z barlowem TV Powermate X5.

I teraz pytanie - czy moźe to być efekt złego połoźenia barlowa względem ostatniego korektora Veloce lub kamery względem barlowa? Takie jaja z odleglością korektora to znam, ale z barlowem?Kurde z Makiem 182/2700 nie miałem aż takich problemów!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.