Skocz do zawartości

Ktora "rurka" ?


Bart77

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry Wszystkim...

Jezeli obrazam czyJs profesjonalizm...to z gory przepraszam :D

Ze wzgledu na mocne nasycenie zieleni, w sensie wiedza mizerna, na temat sprzetu chcialbym poprosic o pomoc w wyborze teleskopu. Mieszkam w sredniej wielkosci miasteczku ze swobodnym dostepem do terenow dalekich od dobr cywilizacji...obserwacje mam wiec zamiar prowadzic i z balkonu na srednio, mozna powiedziec, oswietlonym podworzu jak rowniez w terenie niezasmieconym swiatlem sztucznym.Transport nawet w najmniej dostepne tereny nie stanowi problemu, jak rowniez wielkosc i ciezar teleskopu. Interesuje mnie zarowno nasz uklad planetarny jak i daleki kosmos. Z astrofotografi juz zrezygnowalem (ceny sprzetu nie mieszcza sie w moich zalozeniach)...na calosc nie chcialbym wydac wiecej niz 3500.Na chwile obecna mam dwa typy:

1. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 10" PYREX

2. Teleskop Delta Optical-GSO Dobson 10" F/5 M-CRF

Dodatkowo, czy do ktoregos z tych teleskopow mozna podlaczyc lustrzanke i roboc proste strzaly obiektow w naszym ukladzie slonecznym? Nie pytam tu o rasowa astrofotografie, a raczej o zabawe...

Czy przyszlosciowo mozna zdjac te tybusy z dobsonow i zalozyc na montaz z mozliwoscia sledzenia i goto?

Czy warto cos takiego robic?

Czy, do porownania, ktos zaproponuje jakas inna rurke w podobnej cenie i z dobra jakoscia?

Czy zamiast tych 10" warto jednak pomyslec 12" bo rozmiar 12" troszke jednak zastanawia :) a lenistwo moze wtedy zwyciezyc..

 

pozdrawiam i dziekuje za Wasz czas...

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transport nawet w najmniej dostepne tereny nie stanowi problemu, jak rowniez wielkosc i ciezar teleskopu.

 

 

 

Czy zamiast tych 10" warto jednak pomyslec 12" bo rozmiar 12" troszke jednak zastanawia :) a lenistwo moze wtedy zwyciezyc..

 

Bart

 

To się zdecyduj, czy jest problemem, czy nie. Jeśli nie, i masz duży balkon, to poluj na giełdach na 12"/14" z nastawieniem na obserwacje pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy kolejnego maniaka :) Mamy nadzieję, że zagościsz tutaj na stałe.

 

Jak na pierwszy teleskop to ładny budżet. Można nieźle "zaszaleć" :).

 

Oba teleskopy jak na pierwszy są niezłe. Pierwszy jest ciut bardziej światłosilny (nadaje się do DS) i ma lustro PYREX (nie wiem jak w przypadku drugiego) natomiast drugi ma wyciąg Crayforda. Generalnie reszta jest podobna. Ale co do szczegółw niech ktoś się wypowie kto ma.

Pytasz również o 12". Też mieścisz się w budżecie (jeśli chodzi o nowy z DO). Jeśli na początek nie zamierzasz odrazu kupować okularów to raczej fajniejszą opcją byłaby właśnie 12". Czy lenistwo wygra? Po tym co możesz przez to zobaczyć myślę, że nie. No chyba, że naprawdę jesteś leniem :P. Można jeszcze trafić na giełdzie w dobrej cenie, poszukaj.

 

Tak, można zrobić upgrade aby miał GOTO.

Czy warto upgadować? Jedni powiedzą, że tak inni, że nie. To zależy od preferencji i upodobań. Ja raczej bym nie upgradował do GOTO a bardziej zainwestował w okulary. 12-stka z fajnymi okularami da o wiele więcej wrażeń niż niż GOTO z okularami z zestawu. Natomiast jak trafisz na giełdzie 14", bierz :)

 

Jeśli chodzi o fotki to z Księżycem nie będzie problemu. Gorzej będzie z obektami dalszymi. Ja nastawiłbym się na Księżyc i wizual jesli nie ma się GOTO.

 

Mam nadzieję, że nic nie przekręciłem ale w razie czego koledzy poprawią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice są subtelne. Oba mają wyciąg Crayforda. Z takim budżetem jak Twój możesz kupić 12' lub nawet większy. Większe lustro więcej możliwości. Moja 10" spokojnie mieści się w peugocie 307 ale mogę zabrać tylko jednego pasażera. Mont w bagażniku a tuba na tylnej kanapie. Musisz przyswoić trochę wiedzy aby potrafić wykorzystać sprzęt w 100%. Musisz nauczyć się kolimować teleskop bo to podstawa. Szybkie Newtony są wymagające co do okularów i tu nie można raczej oszczędzać. W zestawie dostajesz dwa okulary które na kilka obserwacji wystarczą ale na pewno będziesz chciał więcej wiec warto zostawić margines na dokupienie choćby jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziekuje Panowie...

Wnioskuje, ze niezaleznie ktory z tych teleskopow wybiore to zakup bedzie dobry...a Sir Lysy pisze, ze 12" nadaje sie na dluzsze lata zabawy, to moze poszukac urzywanej 12" i kupic nowe dobre okulary?

Tylko jakie?

Jezeli goto nie jest finalnie dobrym pomyslem, to sledzenie wydaje mi sie byc, co chyba jednak w przyszlosci zmusi mnie do zmiany montazu, a montaz do takiej 12" to kolejne 3000 moze nawet 4000.

Czy sie myle??

Echh...wiedzy mi trza :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze koledzy radzą. Ja bym kupił 12" i zainwestował w okulary. Jest faktycznie długa inwestycja ponieważ zanim nauczysz się wykorzystywać w 100% możliwości teleskopu oraz czas jaki trzeba na zwiedzenie wielu obektów to minie sporo czasu. Ja wiem, że na moim sprzęcie długo będę pracował a nie jest "okazały" :)

Okulary kupisz również na giełdzie. Większośc z nich to prawie "nówki" czasami naprawdę w promocji. Proponowałbym najpierw zapoznanie się tymi z zestawu. Fakt szału nie robią ale z biegiem czasu i obserwacji wyrobisz sobie zdanie co dokładnie chcesz oglądać a co idzie za tym nastawić się na konkretne okulary. Jednakże podejrzewam, że przy takiej "rurce" przyatakujesz DS'y :). Czyli potrzebny będzie okular szerokokątny. O jakiej ogniskowej? Nie wypowiedzą się Dobsonowcy :)

 

Co do samego GOTO to wydaje mi się, że potrzeba czegoś takiego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2221&lunety=Upgrade_Kit_GoTo_do_Dobson_12''_Sky-Watcher
ale niech wypowiedzą się koledzy co siedzą w Dobson'ach.

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż także jest docelowy. Dobson jest wyjątkowo efektywny do obserwacji wizualnych, do śledzenia gwiazd czy nawet szybko poruszających się samolotó na wysokościach przelotowych nie ma potrzeby wymieniać go na inny ( paralaktyk, azymutalny ) dodatkowym problemem byłaby sama tuba która w teleskopach o takim montażu jest cienka i po powieszeniu na innym trwale odkształca się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli goto nie jest finalnie dobrym pomyslem, to sledzenie wydaje mi sie byc, co chyba jednak w przyszlosci zmusi mnie do zmiany montazu, a montaz do takiej 12" to kolejne 3000 moze nawet 4000.

Czy sie myle??

Echh...wiedzy mi trza :)

Napęd przydaje się głównie w dużych powiększeniach, jak choćby przy planetach gdzie w nieruchomym obrazie można doszukać się dużo więcej szczegółu niż gdy co chwilę się dotyka tubę by podążyć nią za planetą.

Nie musisz kupować jakiegoś super hiper montażu do prowadzenia, wystarczy że dokupisz platformę paralaktyczną na której to postawisz cały teleskop i już masz napęd wystarczający do wygodnego prowadzenia obserwacji.

A koszt takiej platformy to : używana 600-800zł a nowa 1200zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już koledzy powiedzieli wszystko na temat wyboru (12"!). Wypowiem się w temacie podłączenia lustrzanki i prostych strzałów - można. Tak robię właśnie z Syntą 10", efekty są takie:

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8366

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8625

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8989

- http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=9027

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij odłożyć sobie kasy na okulary! Na giełdzie możesz poszukać czegoś klasy ES, Celestron Luminos/Axiom, WO UWAN. Są w przyzwoitych cenach, ale mimo wszystko potrzeba będzie na dwie sztuki z 800zł. Tak chociaż dwa, żeby można było obserwować na małych i średnich powiększeniach. 10 - 12" lustro i kitowce, to wyjątkowe marnotrawstwo sprzętu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Na twoim miejscu polowałbym na Columbusa 12-14" jest bardzo mobilny i jego waga bije wszystkie inne teleskopy na głowę. :)

Np.: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=29221

Możesz też kupić używaną 10-tkę i kilka lepszych okularów :)

http://tablica.pl/oferta/teleskop-synta-sky-watcher-10-CID767-ID4WxRt.html#5d67ccc328;promoted

A i jest opcja kupienia Meade LB :)http://allegro.pl/teleskop-meade-lightbridge-12-newton-i3968317071.html

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pulsar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super...jeszcze raz dziekuje Wszystkim za pomoc, warto bylo zapytac :)

Zaryzykuje jednak 12" i bede walczyl z wlasnym lenistwem,a za jakis czas zaopatrze sie w lepsze okulary i platworme paralaktyczna...

GSO czy Sky-Watcher...to juz chyba rzuce moneta :)

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.