Skocz do zawartości

Guiding a zdjęcia planet


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym z problemów przy zdjęciach planet jest utrzymanie obiektu- planetu w centrum kadru. Czy ktoś próbował zatrudnić do tego guider? Jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FireCapture jest funkcja autoguide i pobiera informacje podczas nagrywania. Ostatnio patrzałem ciekawa sprawa choć miałem niedokładnie na biegun to Książęcy mi trzymało dobrze ze 20 minut. Nie patrzałem na planecie. Na pewno trza by dobrać odpowiednie ustawienie tego autoguidera w opcjach FC.

 

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby o się udało tą samą kamerą. Przy takich czasach naświetlania nic z tego nie będzie. To jest raczej opcja wykorzystania FC jako programu guidującego z czasami 3-5 sekund. Nie o to mi chodziło. Czy ktoś próbował takie wspomaganie drugą kamerą zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja jest właśnie do tego, stąd nazwa Autoguide. Sprawdzałem ostatnio na Marsie i u mnie wymagało włączenia Swap direction w osi RA i takiego dobrania Correction time żeby nie przekraczać w tym czasie Tolerance :)http://firecapture.wonderplanets.de/help/settings.html#Settings_AutoGuide

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jolo pisze właśnie po to ja stworzyli aby nam planeta nie uciekała. Druga kamera jest nie potrzebna wszystko jest w programie i Autoguide i połączenie z montażem.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, jak jest z orientacją kamery w tym autoguidingu? Czy program przyjmuje, że jest ona zorientowana i bazując na tym zleca korekty (z ewentualnym odwróceniem osi opcją "swap") ?

Czy przy wykonywaniu korekty kamera nie robi czasem jakiejś przerwy w nagrywaniu?

Ostatnio myślałem nad włączeniem tej funkcji, ale nie byłem pewny jak ona działa, a nie chciałem stracić fajnego seengu :)

 

Nie sądzę żeby o się udało tą samą kamerą. Przy takich czasach naświetlania nic z tego nie będzie. To jest raczej opcja wykorzystania FC jako programu guidującego z czasami 3-5 sekund. Nie o to mi chodziło. Czy ktoś próbował takie wspomaganie drugą kamerą zastosować?

Wessel, za bardzo DSowo myślisz o tym :) Autoguiding w firecapture bazuje na obrazie rejestrowanego obiektu, który jest przecież widoczny przy czasie naświetlania rzędu milisekund. A dzięki temu, ze kamera wiele razy na sekundę sczytuje matrycę można ten obraz wykorzystać w przeciwieństwie do DSowej, która naświetla DSa przez kilka minut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi to nie pasuje. Na punktowej gwiazdce to rozumiem, zbocze i tak dalej. A tutaj?

Mierzy odległość tarczy od krawędzi, czy od środka i koryguje. Minimalne ruchy planety będą, ale nie takie co by zaburzyły obraz.

 

Ja ostatnio stosuję to co zasugerował Astrokosmo - poprawiam pilotem na najwolniejszych prędkościach (0 lub 1) i to też się sprawdza ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy odległość tarczy od krawędzi, czy od środka i koryguje. Minimalne ruchy planety będą, ale nie takie co by zaburzyły obraz.Ja ostatnio stosuję to co zasugerował Astrokosmo - poprawiam pilotem na najwolniejszych prędkościach (0 lub 1) i to też się sprawdza ;)

Ale robiąc animację nie można iść po herbatę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na średnio ustawionym montażu z C14 wytrzymuje w małym kadrze co najmniej kilka minut, więc nie ma tragedii że ten guiding aż taki potrzebny. Może on być bardzo poręczny gdy chce się całość zautomatyzować i kazać FC samemu nagrywać sekwencję :)

Ja właśnie poczułem potrzebę guidingu, gdy chciałem nagrać animację :) Musiałem co 6 minut wychodzić z domu, żeby poprawiać kadr. A u mnie wszystko jedzie automatycznie, koło samo zmienia filtry i animacja robi się bezobsługowo :)

 

Jakoś mi to nie pasuje. Na punktowej gwiazdce to rozumiem, zbocze i tak dalej. A tutaj?

Wykrycie środka planety jest banalnie proste, bo jest ona zasadniczo kołem i można to zrobić w zasadzie podobnie, jak dla gwiazdy, także problemu nie ma. Przykładowo autostakkert zgrubnie centruje planetę w czasie otwierania avi. Z Księżycem i Słońcem jest gorzej i tutaj FC musi używać jakiegoś algorytmu używanego normalnie do alignacji (jakieś proste rozpoznawanie obrazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ustawiam montaż na biegun lunetką nie przykładając się specjalnie

używając ROI 600x400 mam Jowisza w centrum kadru przynajmniej przez 10 minut (ogniskowa 2700), a jak się przyłożę do ustawienia montażu to nawet 30 minut

gdybym używał całej powierzchni matrycy Chameleona to pewnie udałoby się utrzymać planetę nawet 2 godziny ... a to tylko stary rozklekotany EQ3-2 z napędem w jednej osi :)

czasem wchodzę do domu żeby się zagrzać na 5-10 minut, a Autorun robi kolejne avi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest metoda. Przy animacji powinno być widać np. zawsze księżyce Jowisza, a więc kadr powinien być w miarę szeroki i niezmienny. Ręczne popychanie nawet co pół godziny to nie jest dobre rozwiązanie. Moj Takahashi też nie odjeżdża od ustawionego kadru tak, ze gubi planetę, ale jednak przy 5400 mm ogniskowej zdrowo rzuca obrazem przy ROI 480x480 ASI 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Maćku ci chodzi , a przy okazji gratulacje pomysłu z tak wielogodzinną rejestracja.

 

Zastanawialem sie kiedys nad gajdingiem na jeden z ksiezyców Jowisza lub jakiejś bliskiej gwiazdy tła , oczywiście odzielną lunetką.

Zrobiłem 1 godzinną próbę i nie wygląda to źle - sam tak napisałeś :D Czas na poważne prace :). Warunek to idealny klir w czasie fotografowania, bo jednak zła jakościowo klatka zepsuje wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.