Skocz do zawartości

eM 66


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Szczegół super, ale jedna rzecz mi nie daje spokoju na Twoich fotkach. Czemu nie dajesz "odetchnąć" tym obiektom, tylko je tak wciskasz w maleńkie pole widzenia? Tutaj może strata jest minimalna, ale np na M51 mogłeś jednak zostawić nieco więcej pola widzenia, żeby nie obcinać krańców galaktyk. Chodzi mi tylko o to, że mając taki super szczegół po prosu żal tych straconych obszarów na peryferiach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale barlowa, to nieraz lubisz tam wcisnąć :)

No bo niestety aby był detal trzeba skali, jeden piksel 3 detali obok siebie nie obsłuży ^_^

 

Ja nie robię ładnych fotek, mnie interesuje jedynie skala i detal, a tu Panowie gwiazdeczek jak szpileczki nigdy nie będzie :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jarzma ? ;)

 

Oś polarna RA przyjmuje formę ramy (jarzma) obejmującej oś deklinacji :)

 

Cyba mam za słabą wyobraźnię, bo dla mnie jarzmo działa tak:

Jak to zaadaptować do naszych zastosowań ? Daj jakieś zdjęcie.

 

 

 

ps. chyba znalazłem:

 

montaz_paralaktyczny_jarzmowy.jpg

 

 

 

Sprytne :) bardzo sprytne ale to jest kołowrót, a nie jarzmo :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hehe to widzę, że nazwę nadał Ktoś kto kierował się tylko wyobraźnią. Bo do mechanizmu jarzmowego, który podobnie jak korbowy zmienia ruch obrotowy na posuwisto zwrotny nie ma nic wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się akurat z Tobą zgodzę, bo mi też trochę takie naciągane to określenie, ale lepszego widocznie nie mieli :)

Moim idolem jeśli chodzi o galaktyki jest ta strona
http://www.caelumobservatory.com/gallery/galaxies.shtml
a M66, przy pomocy

•Optics 32-inch Schulman Telescope (RC Optical Systems), Acquired remotely
•Camera SBIG STX 16803 CCD Camera
•Filters AstroDon Gen II
•Dates February 2012
•Location Mount Lemmon SkyCenter
•Exposure LRGB = 410:90:90:90 minutes
•Acquisition ACP Observatory Control Software (DC-3 Dreams),TheSky (Software Bisque), Maxim DL/CCD (Cyanogen)

wyszła im taka

http://www.caelumobservatory.com/gallery/m66.shtml

ale jeśli ją obrócić i zabrać kolor, to mojej do niej już tak dużo nie brakuje, a różnica w sprzęcie przepaść. Oczywiście można kupić ASA DDM160 a na to powiesić RC 20", ale ani mnie na to nie stać, ani to żadne wyzwanie. Liczę teraz na dobrą pogodę i dorobienie materiału aby wygładzić bardziej zdjęcie.

M66b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licząc sprzętu, to dużą rolę ma też seeing. W Polsce jak wiadomo jest on zazwyczaj słaby, a takie obserwatoria stoją w miejscach, gdzie często jest rewelacyjny, nieosiągalny dla nas. Więc choćbyś z nie wiem jakim sprzętem wyskoczył, to i tak ich nie dogonisz. A z tym, co masz, robisz rewelacyjną robotę. Pewnie dałoby się jeszcze wydobyć trochę szczegółu obróbką (może dokonwolucja albo jakieś moduły w Pixie), ale to już przyjdzie z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.