Skocz do zawartości

Uczę się ciemnego nieba RODOS - NGC3628


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że materiał zebrany ostatniej nocy, tj. w dniu kiedy czekaliśmy aż przejdzie burza?

Ja wczoraj zrobiłem wymianę zębatek w montażu na paseczki, teraz dźwięk mi się podoba, szkoda tylko, że przez dłuższy czas nie będę miał okazji wypróbować jak działa.

 

Twoje zdjęcie, no cóż, dla mnie to marzenie póki co.

 

Łukasz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ładnie, w sumie, to myślałem żeby się odezwać do Ciebie, bo zostałem na majówkę ale jakoś tak grilowaliśmy sobie w gronie rodzinnym i czas zleciał do późnego wieczora. Ciekawe czy dzisiaj będzie pogodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Czytam ten wątek i swędziły mnie palce, aby TO napisać i pokazać pierwsze wypociny z nowego setupu.

Było to 3 podejście do zebrania jakiegokolwiek materiału po nabyciu nowego sprzętu. Za pierwszym razem zanim przyszły chmury udało mi się skonfigurować (Michał dzięki za pomoc) guider z Atikiem Titan (czytaj znaleźć ostrość :) ). Za drugim razem uruchomiłem całość tzn. wspomniany guider oraz Quatro 8" z Atikiem 314 L+ . Nie lada wyzwanie.

Za trzecim razem coś się udało :) Do trzech razy sztuka.

Kadr może beznadziejny, ale pogoda naciskała na szybkie działanie. Czekan również na Arduino, bo ustawianie ostrości ręką to masakra.

EQ6, Quattro 8", Atik 314L+, L 9x200sek, -15 stopni; guiding via SW 105/500 z Atik Titan.

Bez dark (starałem się je zrobić, ale nie wiem czy dobrze odjąłem), bez flat, bez bias. Po prostu walka. Dwie wersje.

Pozdrawiam,

Bartosz

integration_ABE 20140407.jpg

NGC3628 20140407 abe.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

No i dobrze źe napisałeś. Nie ma się czego wstydzić. Popraw kalibrację, bo widać gradienty. No i więcej materiały, dużo więcej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pogodę i będę zbierał klatki po 10 minut każda, minimum. Chyba, że studnia się szybko wypełni, bo zbyt głęboka nie jest :( Kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi a full well capacity.

No i obróbka, a w zasadzie brak umiejętności to jest ograniczenie. Jakieś warsztaty? :g:

Pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tidal to z nieco większą aperturą. Nie odkryję Ameryki jak napiszę- jest dobrze !

 

Dzięki Maciek.

 

 

Dorobię 2gie tyle materiału + RGB zobaczę czy się da się wyeksponować tidala....

Jak nie, to będzie Hamburger z obciętym ogonem....

 

trochę mnie nie było a widzę że wątek żyje :D

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytam ten wątek i swędziły mnie palce, aby TO napisać i pokazać pierwsze wypociny z nowego setupu.

Było to 3 podejście do zebrania jakiegokolwiek materiału po nabyciu nowego sprzętu. Za pierwszym razem zanim przyszły chmury udało mi się skonfigurować (Michał dzięki za pomoc) guider z Atikiem Titan (czytaj znaleźć ostrość :) ). Za drugim razem uruchomiłem całość tzn. wspomniany guider oraz Quatro 8" z Atikiem 314 L+ . Nie lada wyzwanie.

Za trzecim razem coś się udało :) Do trzech razy sztuka.

Kadr może beznadziejny, ale pogoda naciskała na szybkie działanie. Czekan również na Arduino, bo ustawianie ostrości ręką to masakra.

EQ6, Quattro 8", Atik 314L+, L 9x200sek, -15 stopni; guiding via SW 105/500 z Atik Titan.

Bez dark (starałem się je zrobić, ale nie wiem czy dobrze odjąłem), bez flat, bez bias. Po prostu walka. Dwie wersje.

Pozdrawiam,

Bartosz

 

Bartosz,

 

Powiem szczerze, że jak na moje oko, to jest dobrze.

 

Jedyne czego potrzebujesz to na prawdę dobrego nieba. Guiding masz opanowany (co nie jest łatwe przy tej wielkości pixela)

 

Te gradienty na zdjęciu to bardzo dobrze mi znany efekt fotografowania z zaświetleniem. (Patrzę na Twoje zdjęcie i jakbym widział swój materiał robiony z centrum Wawy)

Flaty tu niewiele pomogą, ale trzeba je mieć. Darki i biasy również.

 

Faktycznie ostrość można by lepiej zrobić, i przy tej wielkości pixela wyszło bardzo dobrze, ale można lepiej.

Jak będziesz miał dobry materiał, to na prawdę - obrobienie tego będzie wielką przyjemnością.

 

Czystego i ciemnego nieba życzę!

 

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

 

Fotki z przedmieść Leszna (tego w Wielkopolsce :) ), niebo ciemne mam w Belęcinie 20 km w kierunku wschodnim (miedzy innymi moja miejscówka).

Ostrość - zdecydowanie do poprawienia.

Guiding - nie dalej jak wczoraj "pokreciłem"trochę przy montażu, mam nadzieję, że będzie lepiej, bo nie było to proste z 800 mm ogniskową.

 

 

Powiem szczerze zamiana Canona na kamerkę mono to duży postęp jeśli chodzi o akwizycję materiału, ale wyzwanie co do guidingu to szaleństwo :facepalm:

 

Na pewno pobawię się z czasem w wąskie pasma.

 

Dzięki za słowa wsparcia.

Pogodnego nieba.

 

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci polecę coś, co sam kiedyś zrobiłem mając Newtona. Zainwestuj w OAGa... nie będziesz żałował. Odpadną ci problemy z którymi zapewne teraz się borykasz. Po tonie Twoich wypowiedzi widzę, że porządnie jesteś przygotowany do astrofoto. Powodzenia czekamy na więcej :)

 

P.S. Moja "testowa" fotka 14x600s.

ngc3628_stack.jpg

Edytowane przez Szymek_O
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przyszedł czas na kolor :D

 

LRGB 23:5:5:5 Sub:600s i 300 dla RGB

300 s dla RGB to mój błąd bo galaktyka z szumu słabo wychodzi - szkoda że koloru nie poprawię w tym roku...

 

NGC3628_RGB_DBE.jpg

 

 

Wszelkie opinie miło widziane.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

PS.

Już widzę parę byków :D

np. słabe maskowanie....

 

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr jak dla mnie gwiazdki mają świetne zróżnicowane kolory i tło super gładziudkie, a nie przeostrzone. Dla mnie bomba.

 

To co widzę na swoim monitorze to jakby galaktyka była "napylona" na tło. Poza tym można by trochę poznęcać się nad jej strukturą, albo dekonwulsja w PI albo warstwa i maska w PSP z filtru high-pass w blendzie na overlay, o ile pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie początki w RGB i szukam własnego stylu.

 

Dzięki Panowie za pochwały i oszczędną krytykę :D

 

Zastosowałem się do Waszych sugestii,

Maćku - miałeś rację. Pewne elementy widać dopiero gdy ktoś na nie zwróci uwagę.

 

Łukasz, trochę podciągnąłem struktury.

 

Myślę że jest lepiej.

Podniosłem również poziom tła, dla mnie jakoś lepiej na takim wygląda.

 

Oto nowa wersja.

NGC3628_RGB_DBE_v2.jpg

 

A kolor gwiazdek? Nie mogę z nim dojść do ładu.

 

Wszystkie kolory tęczy.

Nawet łososiowy i turkusowy....

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struktury są mńiej więcej. Pracuj nad gwiazdkami, tylko mgławicy już lepiej nie ruszaj :D

 

Ty o tej mgławicy tak na serio ;) czy po "staropolsku" :)

 

 

@piotr_a

Mnie tam raczej wszsytko pasuje (na ostatnim zdjęciu) za wyjątkiem tego potwornego maźnięcia pędzlem :) przeleć go bluren na masce.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.