Skocz do zawartości

Ciemne niebo nad Botswaną.


Rekomendowane odpowiedzi

:) A jak z nocnymi owadami?

 

Pozdrawiam.

 

Tak jak napisałem, komary cięły na północy, tam gdzie była woda, ale braliśmy tabletki na malarię i ofkors repelent (Mugga - polecam!). A jeżeli miałeś na myśli świetliki, to widziałem tylko kilka. Jak ktoś chce zostać otoczonym przez rój świetlików, to niech pojedzie wiosną na Sri Lankę. Tam na wzgórzach herbacianych latają ich tysiące i wyglądają jak deszcz pijanych meteorów ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa relacja gdybyś tylko nie zapomniał głowicy, szkoda.

 

A na ile oceniasz sensownośc wyjazdu po samo astrofoto i ile minimalnie kosztowałaby taka wyprawa? załóżmy że na 7-10 dni?

 

Gdybym pojechał głównie po astrofoto i zapomniał głowicy, to bym się pochlastał. Pierwszy raz nastawiłem się na poważniejsze astro na południowej półkuli, miałem lornetkę o rozsądnych gabarytach, chciałem też focić z astrotraka nikkorem 70-200/2.8. A jest tam na co patrzeć! (i focić).

 

Jeśli chodzi o sensowność wyjazdu po samo astro, to widzę to pozytywnie. Nie jest wcale tak dużo krajów południa, które są idealne do astronomii. Ameryka Pdn - Chile, Argentyna, Boliwia. Oczywiście Australia. No i południowa Afryka - Zambia, Namibia, Botswana, RPA. Bardzo trudno znaleźć lot do Argentyny/Chile poniżej 4000zł. Australia podobnie. My za bilet na trasie Praga-Dubaj-Johanesbug-Gaborone zapłacliśmy 3500zł, a gdybyśmy wcześniej szukali to pewnie udałoby się taniej. Na miejscu wynajęcie toyoty corolli 1.3 kosztowało ok. 200zł na dobę, czyli bez tragedii. Benzyna jest wyraźnie tańsza niż w Polsce, więc pokonując nawet duże dystanse samochodem który pali 5.5l/100km nie czuje się drenażu portfela. Za domki w lodge'ach (oczywiście nie tych super-komfortowych) płaciliśmy 600-800 Pula/dobę, czyli jakieś 250-300zł.

 

Podsumowując, wyjazd na 8 nocy na miejscu kosztowałby: bilet ~3500zł + domek ~2000zł + koszty wypożyczenia samochodu i benzyny ~2000zł + jedzenie i używki ;) W sumie pewnie ok. 9000zł. Koszt oczywiście spada jeżeli dzielisz koszty wynajmu samochodu, domku itp iz innymi, a także ofkors jeżeli trafisz na super promocję np. Emirates do Johanesburga itp.

 

Pozdrawiam.

 

PS Najlepszy czas na wyjazd to moim zdaniem maj-czerwiec. Powietrze jest bardzo przejrzyste i można podziwiać niemal w zenicie najciekawsze partie południowej Drogi Mlecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście też jestem pod wrażeniem wycieczki. Mam pytanie do zdjęcia ze światłem zodiakalnym: blisko prawego górnego rogu zdjęcia widać przelot jakiegoś obiektu. To meteor, czy satelita?

 

Nie jestem pewien, nie widziałem ani jednego, ani drugiego, ale sądząc po śladzie stawiałbym na satelitę zmieniającego jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.