Skocz do zawartości

Przelot - tylko nie wiem czego...


kuba_527

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj wieczorem (4 lipca), godzina 23:08, miejsce - okolice Skierniewic (w połowie między Łodzią a Warszawą).

Podczas rozstawianiu teleskopu i kalibrowaniu montażu zauważyłem na niebie rozbłysk. W pierwszej sekundzie pomyślałem że to duży meteor (meteoroid) lecz takie przeloty z reguły trwają co najwyżej kilka sekund. Ten obiekt po prostu "przeleciał" przez 2/3 nieba jednostajnym ruchem. Zauważyłem go gdy nadleciał od strony południowej na wysokości około 60 stopni. Górował około 10-15 stopni na wschód od zenitu i kierował się na północ. Prędkość w zenicie oceniam na około 5 stopni na sekundę. Barwa mieniąca się, falująca: żółto - pomarańczowa. Jasność szacunkowo 5 razy jaśniejsza niż ISS. Przelot obserwowałem do wysokości około 15 stopni nad północnym horyzontem. Smugi nie zauważyłem. Czas obserwowanego przelotu około minuty.

 

Ogólnie: nie byłem pod wpływem środków poprawiających wyobraźnię. Oczywiście nie przyszło mi nawet do głowy by próbować zrobić zdjęcie - najpierw oczekiwałem szybkiego zakończenia (przez myśl przeleciało mi słowo "Czelabińsk") a później stałem z rozdziawioną buzią, a później było za późno.

 

Jeśli miałbym obstawiać to najbardziej realnym dla mnie wytłumaczeniem jest startująca/rozpędzająca się rakieta, ale z południa na północ?! Ostatnio Rosja miała startować swoją "Angarę" ale miała awarię chyba dalej czeka (awaria).

 

Nie był to samolot, nie było migających kolorowych świateł, panowała cisza w trakcie jak i po przelocie.

 

Jeśli ktoś coś wie co to było to proszę o informację, nie daje mi to spokoju.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem wczoraj coś takiego.

Nie pamiętam dokładnie godziny, ale to również było kilka minut po 23. Miejsce: Polska Centralna ( okolice Opoczna).

Wyszedłem na balkon popatrzyć czy warto wystawić sprzęt aby na Saturna zerknąć. ;)

Obiekt świecił bardzo jasno, na pewno jaśniej niż ISS, był właśnie taki żółto-pomarańczowy. Przemieszczał się z południa na północ, na wysokości moim zdaniem jakiś 30-40 stopni. Po kilku sekundach przygasł ale nadal był widoczny , coraz bardziej pomarańczowo-czerwony. Po kilkunastu sekundach stał się już niewidoczny gołym okiem. Było trochę chmur, więc może one ostatecznie go przygasiły. Nie było żadnych odgłosów, smugi itp. Wyglądało to praktycznie jak przelot ISS .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start rakiety to nie był. Te pozostawiają duuuużą smugę, widać gdy silniki pomocniczne odpadną, a żeby przelot był tak wysoko (nad horyzontem) musiałbyś być blisko startu. I wtedy wszystko byś słyszał :P

Tu smuga po starcie i silniki pomocnicze, które pulsują swoją jasnością bo się obracają

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

W razie czego moge wrzucić w większej rozdzielczości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to co widziałem zupełnie na lampion nie wyglądało, a lampiony już nieraz widziałem :)

Popieram :)

 

Wczoraj po prostu uznałem że to flara od jakiegoś satelity

Tylko że u mnie światło było widoczne jeszcze dość nisko nad horyzontem, takiej flary to nie widziałem.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej miejscówce mam w kierunku zachodnim Balice - tak ze 250 km w linii prostej. Już dwa razy podniósł się stamtąd samolot z włączonymi światłami lądowania. Z tej odległości wygląda to tak, jakby coś jaśniejszego od Wenus wisiało w miejscu, nisko nad horyzontem. Ruch samolotu w takim skrócie jest praktycznie niewidoczny. Światło wisi stabilnie nisko nad horyzontem. Dopiero ze dwie minuty później ruch zaczyna być zauważalny, aż w końcu widać, że to samolot.

 

Jeśli to był samolot, trzeba zajrzeć na http://www.flightradar24.com, przewinąć się do tyłu i sprawdzić, czy o tej godzinie leciało coś na kierunku południe - północ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.