Skocz do zawartości

janowet

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się wydaje że janowet próbował obrabiać sposobem Pana J-p Metsavainio ?

Tonemapping.jpg

 

Chociaż uważam ,że te pasy powstały przy jakimś błędzie w maximie przy składaniu ... nie wiem dlaczego czasami też tak miałem ... spróbowałbym to jeszcze raz złożyć , może inną funkcją ?...

jak się rozjaśni fotkę to bardziej widać ...

 

posttt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski to zmora Janka. Wiem, bo byłem u niego. Nie ma ich na BIASach, nie ma na DARKach, a na zdjęciach wychodzą. Zastanawiało mnie Janek, czy to czasem nie jest jakaś mała nieszczelność migawki, i w momencie, gdy ona się zamyka, a zdjęcie jest sczytywane z CCD, to miganie lamp w okolicy (co się wiąże z 50Hz częstotliwością) daje taki właśnie efekt, iż delikatnie naświetla kolejno sczytywane kolumny, ale właśnie w takie paski. Trzeba by to zweryfikować DARKIEM zrobionym w dzień, czy na pewno migawka jest szczelna. To tylko kolejna teoria. Ale rozwiązanie problemu gdzieś na pewno leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak w takim razie się tego Wessel pozbywasz? Na Twoich fotkach nie zauważyłem czegoś takiego.

Jeśli to jest coś w stylu nierównej czułości na kolejnych rzędach pikseli, to powinno to być widać chociaż na flacie. Też jest czysty?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie robię w czasie cirrusa...robię dużo klatek, żeby nie wyciągac za mocno. Co ciekawe, to występuje tylko w narrowbandzie i tylko na Ha

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie piękne zdjęcie, ale jeszcze bym nad nim popracował. Moim zdaniem potrzebna jest odrobina pracy na gwiazdach, żeby była ciut większa dynamika, bo teraz wszystkie jarają tak samo i jedyne co je wyróżnia to wielkość i spajki. IMHO słabsze winny słabiej jarać, mocniejsze, mocniej. Mi wyszło coś takiego:

 

jan.jpg

 

Oczywiście to rzecz gustu, więc być może autor tak chce i basta - chylę czoła wtedy i uwag nie mam, bo de gustibus non disputandum :)

 

Jest jeszcze drugi problem. Histogram jest ucięty z lewej strony. Gdzieś w trakcie obróbki coś się wydarzyło, że zniknęła informacja w czerniach. Dlatego uważam, że warto podejść drugi raz do materiału, bo to zajebiste zdjęcie.

 

Mam nadzieję, że za uwagi się nie pogniewasz. Nie mądrzę się, piszę co czuję.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski to zmora Janka. Wiem, bo byłem u niego. Nie ma ich na BIASach, nie ma na DARKach, a na zdjęciach wychodzą. Zastanawiało mnie Janek, czy to czasem nie jest jakaś mała nieszczelność migawki, i w momencie, gdy ona się zamyka, a zdjęcie jest sczytywane z CCD, to miganie lamp w okolicy (co się wiąże z 50Hz częstotliwością) daje taki właśnie efekt, iż delikatnie naświetla kolejno sczytywane kolumny, ale właśnie w takie paski. Trzeba by to zweryfikować DARKIEM zrobionym w dzień, czy na pewno migawka jest szczelna. To tylko kolejna teoria. Ale rozwiązanie problemu gdzieś na pewno leży.

Z tego co czytałem na forum użytkowników Sbiga takie pasy występują w niektórych egzemplarzach kamer z matrycą KAI 11000. Powstają one przy sczytywaniu kolumn i wynikają z niedokładnie wyregulowanej elektroniki kamery, gdyż każdy sensor wymaga indywidualnego podejścia. Gdyby tak robiono wówczas koszty kamer wzrosły by niewspółmiernie do konkurencyjnych. Jest program do naprawy pionowych pasów autorstwa znanego astro-fotografa Boba Franke, który z zawodu jest programistą. Trzeba wejść na stronę Boba Franke i wcześniej wpisać w google: bob franke astrophotography. Być może da się to naprawić, bo matryce są podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie piękne zdjęcie, ale jeszcze bym nad nim popracował. Moim zdaniem potrzebna jest odrobina pracy na gwiazdach, żeby była ciut większa dynamika, bo teraz wszystkie jarają tak samo i jedyne co je wyróżnia to wielkość i spajki. IMHO słabsze winny słabiej jarać, mocniejsze, mocniej. Mi wyszło coś takiego:

 

attachicon.gifjan.jpg

 

Oczywiście to rzecz gustu, więc być może autor tak chce i basta - chylę czoła wtedy i uwag nie mam, bo de gustibus non disputandum :)

 

Jest jeszcze drugi problem. Histogram jest ucięty z lewej strony. Gdzieś w trakcie obróbki coś się wydarzyło, że zniknęła informacja w czerniach. Dlatego uważam, że warto podejść drugi raz do materiału, bo to zajebiste zdjęcie.

 

Mam nadzieję, że za uwagi się nie pogniewasz. Nie mądrzę się, piszę co czuję.

Po to zamieszczam zdjęcia by na podstawie opinii innych polepszyć swoją pracę. Dzięki za wszelkie uwagi.

Pozdrawia Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie lepsza od programu Boba Franke jest akcja Noela Carboni dla PS pod nazwą " Vertical banding noise removal". Działa na wszystksich formatach plików akceptowanych przez PSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie lepsza od programu Boba Franke jest akcja Noela Carboni dla PS pod nazwą " Vertical banding noise removal". Działa na wszystksich formatach plików akceptowanych przez PSa.

 

Dzięki Wessel nawet nie wiedziałem a mam to. Różnica jest kolosalna Ale kamerka będzie i tak poprawiana.

Pozdrawia JanSH2-155.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.