Skocz do zawartości

Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dawna nie publikowałem niczego na forum, prawie rok czasu. A w międzyczasie korzystałem z każdej bezchmurnej nocy fotografując słabe komety. W czasie ostatnich nocy chciałem sprawdzić nowy nabytek (zakupiony w październiku ubiegłego roku), czyli filtr Baadera Ha 7nm, wcześniej korzystałem z 35nm. Wybrałem ten obiekt, ponieważ uważałem że jest adekwatny do mojego pola widzenia, ponadto chciałem jaki tym razem efekt osiągnę, ponieważ fotografowałem go też rok temu.

Czy jestem zadowolony z efektu? Nie do końca, wiele rzeczy można poprawić ale nie jestem pewien jak.

 

Sprzęt: HEQ5, TSAPO65Q, Atik 314e mono.

Czasy: 10x900s, 1x1200s, 2x1800s.

 

Jak myślicie, na czym mogę się skupić przy obróbce, co można jeszcze poprawić?

Wszelkie komentarze mile widziane :).

 

Pozdrawiam

Tomek

Group1kadr1b.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jest bardzo dobrze! Gwiazdki bardzo ładne, sygnału sporo.... No niestety też sporo szumu. I tu dwie rady: nie mieszaj różnych czasów klatek w jednym stacku. Algorytmy sumujące mają problemy w rozróżnieniu co jest sygnałem użytecznym a co nie i w rezultacie MOŻE to pogarszać stosunek sygnał/szum. Sprawdziłem to doświadczalnie. Druga rada : przy tej aperturze i filtrze 7 nm musisz mieć 5-6 godzin materiału w kawalkach po 1200 sekund.

Pozdawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszanie różnych czasów może wpłynąć negatywnie na to zdjęcie, to zbiorę nowy materiał, tak około 5 godzin po 1200s. A czy do tego zdjęcia dorobić kolor, w sensie HaRGBI? Przy tak słabej rozdzielczości mojej kamery zrobić RGB w bin2 czy pozostawić bin1? I po ile klatek na każdy kanał, aby to zdjęcie wyglądało porządnie? Tak z 6 klatek po 10 min na każdy, bądź 12 po 5min? Mam małą studnię (10,000e) i nawet jasne niebo, to czy to będzie miało sens?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postarałem się troszeczkę zredukować szum. Nie wiem czy robię to dobrze i czy też nie przesadziłem.

 

Czy jako luminację nie mogę potraktować materiału z Ha? Dotychczas nie miałem dobrych doświadczeń z tym obiektem w filtrze L. A jak już robiłbym LRGB to jak wykorzystać materiał Ha? (L+Ha)(R+Ha)GB?

 

Pozdrawiam

Tomek

Group1kadr1ba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, na bazie własnych doświadczeń dodam, że można też stackować stacki. Jeśli masz dwie sesje na różnych czasach, zrób stack dla jednej, stack dla drugiej i obydwa stacki... zestackuj :) Czasami da to dobry efekt, czasami nie - różnie bywa, ale próba nie szczelba jak mawiają :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za radę. Będę mógł na własnym sprzęcie przetestować, czy to zda egzamin. W końcu różnica między 5h a 9h powinna być zauważalna ;).

Czy lepiej zabawić się w HaRGB czy dorobić też L, aby powstało dobre zdjęcie LRGB i dopiero dołożyć Ha? Taka refleksja po pobieżnym przejrzeniu tematu wessela "Obróbka HaRGB - dylematy" :).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz stacki z Ha i OIII to powinieneś w Maximie mieć zakładkę Color, a tam Combine Color. W tej funkcji wybierasz Conversion Type na Two, wybierasz swoje stacki. Jak chcesz troszeczkę inny odcień czy coś to regulujesz to współczynnikami Input-Output.

Mniej więcej o to Tobie chodziło?

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz stacki z Ha i OIII to powinieneś w Maximie mieć zakładkę Color, a tam Combine Color. W tej funkcji wybierasz Conversion Type na Two, wybierasz swoje stacki. Jak chcesz troszeczkę inny odcień czy coś to regulujesz to współczynnikami Input-Output.

Mniej więcej o to Tobie chodziło?

 

Pozdrawiam

Tomek

Dzięki, o tym nie wiedziałem. Męczyłem się w PS i wychodził mi tylko różowy. Teraz coś z tego będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.