Skocz do zawartości

Plejady z zaświetlonego Bemowa


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

POnizej fotka. EQ6 synscan + ed80 + 40d unmod. Guiding setup: szukaczoguider + QHY5 mono

2 klatki po 600 sek. bez darków i flatów...z lenistwa :) Dziś domiksuje darki to może będzie lepiej. Obróbka leży wiem. Surowy kadr to był poprostu różowo pomarańczowy twór z ledwo widocznymi gwiazdkami. Wiec robilem kolejno:

Krzywe - rozjasnienie

Poziomy - lewy kwadracik dociągany do początku sygnału

Taka kombinacja kilka razy dała taki efekt:

 

m45new.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne, aż się dziwie, robiłem po 180sec z Białołęki to było po prostu całe żółte a tu 600s z jeszcze bardziej zaświetlonego miejsca i fajny efekt. Zainspirowałeś mnie tymi plejadami 😊 akurat mam podobny setup oprócz montażu więc przy najbliższej okazji poćwiczę plejadki.

Używałeś rozumiem flattenera do tego?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leży w pierwszej kolejności ilość materiału a nie obróbka :)

Bo te CHMURWY zafajdane przyszły i już sie nie dało. Co do flatów - tak zrobie :) te 600 sek to bardziej z ambicji czy sprzęt uciągnie i czy dobrze na polarną sie nauczyłem ustawiać w końcu niż dla efektu :) nastepne beda po 5 minut max. Zapomnialem napisać że używam filtra sky glow baader'a ale nie wiem szczerze czy on usuwa cokolwiek z widma lamp sodowych. Na opakowaniu widac ze przepuszcza troche pomarańczowego...i by sie zgadzało bo zdjecia cale jasno różowo- pomarańczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POnizej fotka. EQ6 synscan + ed80 + 40d unmod. Guiding setup: szukaczoguider + QHY5 mono

2 klatki po 600 sek. bez darków i flatów...z lenistwa :) Dziś domiksuje darki to może będzie lepiej. Obróbka leży wiem. Surowy kadr to był poprostu różowo pomarańczowy twór z ledwo widocznymi gwiazdkami. Wiec robilem kolejno:

Krzywe - rozjasnienie

Poziomy - lewy kwadracik dociągany do początku sygnału

Taka kombinacja kilka razy dała taki efekt:

 

 

Pomijając udaną próbę uciągnięcia 600s., dla zdjęcia lustrzanką lepiej zrobić 10x60s. niż 1x600s. - ilość usuwa przynajmniej szum.

Obróbką też można coś jeszcze poprawić. Poniżej zrobiłem następujące "ewolucje":

 

W Fitsworku:

- usunąłem gradienty (variable flatten),

- zmiękczyłem tło (wavelet noise filter - suwaki na 0,77),

- ustawiłem kolor białej gwiazdy na biały i tła na czarny,

 

W Gimpie:

- zwiększyłem nasycenie koloru na gwiazdach.

 

Może wygląda trochę lepiej.

Pozdrawiam!

plejady_4.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ładniej, mniej szumy widać. Popracuje nad tym materiałem w wolnej chwili jeszcze. Ostatnio próbowałem jeszcze pstryknąć mgławicę saturn ale powiększenie x20 jakie daje ed80 z moim canonem 40d to za mało i widać taki jasny orzeszek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pomijając udaną próbę uciągnięcia 600s., dla zdjęcia lustrzanką lepiej zrobić 10x60s. niż 1x600s. - ilość usuwa przynajmniej szum.

 

Nie tylko poziom szumu jest ważny na zdjęciu ale chyba i sam sygnał więc moim zdaniem na stacku 10x60s będzie mniej detalu niż na 1x600 (przy tym samym ISO).

Czy się mylę? Lustrzanki pracują na 12 lub 14 bitach, program stackujący chyba na 32 bitach więc jest w stanie sobie te subtelne gradienty wyliczyć, ale czy da się sygnał aż tak wyciągnąć niż z pojedynczej długiej klatki?

Jeśli tak to zmieni to trochę moją filozofię - dzięki temu gwiazdki nie będą przepalone "na dzień dobry" i coś będzie widać.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sygnał nie oddzieli się wystarczająco od szumu odczytu, to ciężko go będzie wydobyć. Inaczej nie byłoby sensu robić długich naświetlań i każdy by trzaskał kilka tysięcy króciutkich klatek. Czasy trzeba zawsze dobrać do obiektu, najlepiej możliwie długie, dopóki gwiazdki się nie przepalają. A jak obiekt jest bardzo ciemny, to warto wydłużyć czas i zmniejszyć ISO. Sumarycznie otrzymamy podobną jasność jak z krótszym czasem i wyższym ISO, ale szum i dynamika będą lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem wykres obrazujący ilość klatek vs poziom redukcji szumu na stacku i z tego co pamiętam do około 30 przyrost jakości zdjęcia był znaczny, powyżej 30 klatek już niewielki. Wniosek był taki że sumowanie (statystyka) sprawdza się dobrze dopiero przy około 30 zdjęciach na stack. Porównywanie 5 klatek do 10 chyba nie ma sensu. Moim zdaniem trzeba by (wiedząc ile mamy czasu na sesję) z założenia chcieć zrobić 20-30 klatek na takim iso na jakim coś nam się pojawia na matrycy. Większa liczba klatek to dodatkowe plusy - mniejszy procentowo odpad materiału od przelatujących "śmieci", błędów guide, podmuchów wiatru itp.

 

P.S. To moje zdanie i też mam z tym dylemat.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.