Skocz do zawartości

Astrofotografia DS bez napędu.


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie, czy możliwe jest robienie dobrych zdjęć wieloma klatkami po parę sekund naświetlania? Np. M 42. Mam Syntę 8" i aparat podłączany bezpośrednio do teleskopu dość już starego Nikona D70s. Możliwe jest zrobienie zdjęć np. 300 klatek po 5 sekund i zestackowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię zdjęcia z krótkimi czasami , ale nie aż tak , 10-15 sekund i duże ISO..

Przy ogniskowej powyżej 500 ( a pewnie masz dwa razy większą ) to dwie sekundy już mogą być poruszone (zależnie od deklinacji obiektu).

Zaopatrz się przynajmniej w napęd jednoosiowy.

Kolejna sprawa to stackowanie 300 zdjęć trwa i trwa..........

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zasada. To zależność matematyczna, uwzględniająca również deklinację obiektu. po1-e2.jpg

Im bliżej bieguna, tym czasy mogą być dłuższe. Niestety, M42 to nie dotyczy, leży bardzo blisko równika niebieskiego, gdzie cosinus deklinacji wyniesie 1. Z tego wynika, że fotografując Syntą musisz stosować czasy nieco poniżej pół sekundy dla obiektów położonych blisko równika.

Inna sprawa, że przy tej ogniskowej (1200mm) możesz sfotografować co najwyżej wycinek M42, bo cała się w kadrze nie zmieści, podobnie jak M31.

 

A odpowiadając na Twoje pytanie:

Nie da się zrobić dobrych zdjęć DS-ów bez napędu. Jeśli jednak wykreślić ze zdania przymiotnik "dobry" i jeśli zamiast Synty użyć obiektywu fotograficznego, który będzie zdecydowanie od Synty jaśniejszy, a krótsza ogniskowa pozwoli na zastosowanie dłuższych czasów, stwierdzić należy, że da się w ten sposób robić zdjęcia niektórych, co większych i jaśniejszych DS-ów.

 

 

 

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M42 mi się akurat zmieści. Ale może dziś lub jutro jak nie będzie mgły to spróbuje coś pofocić, M31 albo M42 albo nawet gromadę podwójną. Spróbuje zestackować chociaż z 50-100 klatek po 2 sekundy i wysokim ISO. Zobaczę co mi wyjdzie. Będe też naprowadzać na środek za każdym razem. A jeszcze pytanie, ile kosztuje taki montaż i czy będzie pasować tuba z synty 8"?

 

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda aparatu , zdjęcie zapewne wyjdzie takie sobie , a migawka po kilku takich akcjach wyzionie ducha.

 

Zdjęcie na pewno wyjdzie takie sobie, ale jest jeszcze problem obróbki. Mam zdjęcie M42 naświetlane przez 1,5 godziny. Załóżmy, że robimy sesję obiektywem 400mm i stosujemy czasy 1s. Do wykonania fotki o analogicznym czasie naświetlania potrzeba 4800 klatek. Który program stackujący to obrobi? 100 klatek z Canona 6D Maxim męczy około godziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.