Skocz do zawartości

TS APO 80Q


kudi145

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niedawno kupiłem TS APO 80Q tuba jest oczywiście jeszcze na gwarancji. Nie daje mi spokoju jedna rzecz, chodzi o jasne gwiazdy na zdjęciach, hallo wokół nich nie jest równe, no może raczej obok nich :D , doskonale widać to na fotce M1 w lewym dolnym rogu, ale jak robiłem zdjęcie NGC6960 efekt takiego hallo był prawie na środku zdjęcia. Czym jest to spowodowane, co należy z tym zrobić? Może ktoś się już z tym spotkał wcześniej, a może to brak kolimacji ? Jak to wygląda przedstawiają zdjęcia poniżej.

 

Rafał

L_2015-01-14_00-16-17_M1_0029_ISO1600_150s__13C.JPG

L_2015-01-14_00-16-17_M1_0029_ISO1600_150s__13Cc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten TS nie ma prawa pokryć w całości matrycy Twojego Canona. Kiedyś już była dyskusja na ten temat, o ile dobrze pamiętam to płaskie pole ma średnicę 18 mm? Producent nawet się tym specjalnie nie chwali co jest o tyle dziwne że to jeden z podstawowych parametrów astrografów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten TS nie ma prawa pokryć w całości matrycy Twojego Canona. Kiedyś już była dyskusja na ten temat, o ile dobrze pamiętam to płaskie pole ma średnicę 18 mm? Producent nawet się tym specjalnie nie chwali co jest o tyle dziwne że to jeden z podstawowych parametrów astrografów.

 

Akurat producent miał napisane coś takiego: "integrated field flattener (2 lens) for a corrected fiels up to full-size sensors".

Czyli spokojnie powinien obsłużyć Canona, co zresztą widać po mniejszych gwiazdkach. Ja też miałem taki problem z moim 65Q i okazało się, że winnym jest brudny filtr przed matrycą po modyfikacji. Po czyszczeniu efekt ten się zmniejszył, ale nadal występuje, więc planuję w ogóle usunąć filtr Baadera i zostawić tylko pierwszy, ten od czyszczenia. Może gdzieś tam leży problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, ja nie znalazłem tej informacji. Kiedyś, ze dwa miesiące temu ktoś pytał o ten refraktor i wtedy szukałem. Natomiast na włoskim forum ktoś napisał właśnie o tych 18 mm. Tak czy inaczej to FF to chyba przesadzone. Pewnie raczej chodzi o APS-C.

FF wymaga pola min. 50 mm srednicy, a to panie tylko w Erze albo w Takahashi.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Adam podpinał 5D do 80Q i wynik jest bardzo dobry: http://astropolis.pl/topic/37557-live-test-ts-apo-80-quadruplet/?p=448898

Oczywiście nie jest idealnie (nie ta półka cenowa, co FSQ), ale w 18mm nie wierzę, APS-C bez problemu pokryje. A informację znalazłem na Telescope Express (wyszukiwanie przez web.archive.org, bo już w ofercie go nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku nie chodzi o "pojechane" gwiazdki w rogach, bo te jak dla mnie są akceptowalne, choć nie idealne, zdecydowanie gorzej wygląda to u Łukasza, to że akurat na tej klatce hallo jest na rogu nie zmienia faktu że na środku również występuje boczne hallo, niestety wszystkie klatki NGC6960 poszły w kosz, postaram się jutro jak będzie pogoda zrobić plejady i zobaczymy co wyjdzie, inna sprawa że nie mam jeszcze złączki gwintowej, ale to nadrobię w ciągu kilku dni. Miałem nadzieję że ktoś już miał coś podobnego i zna przyczynę :(

 

Łukasz masz może klatkę "miotły", lub końskiego łba z płomieniem? Jeśli u Ciebie coś takiego występuje znaczyło by to że ten typ tak ma :D

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku nie chodzi o "pojechane" gwiazdki w rogach, bo te jak dla mnie są akceptowalne, choć nie idealne, zdecydowanie gorzej wygląda to u Łukasza, to że akurat na tej klatce hallo jest na rogu nie zmienia faktu że na środku również występuje boczne hallo, niestety wszystkie klatki NGC6960 poszły w kosz, postaram się jutro jak będzie pogoda zrobić plejady i zobaczymy co wyjdzie, inna sprawa że nie mam jeszcze złączki gwintowej, ale to nadrobię w ciągu kilku dni. Miałem nadzieję że ktoś już miał coś podobnego i zna przyczynę :(

 

Łukasz masz może klatkę "miotły", lub końskiego łba z płomieniem? Jeśli u Ciebie coś takiego występuje znaczyło by to że ten typ tak ma :D

 

Rafał

 

Mówisz tj. piszesz i masz :).

RGB_IC434-1-600s-0-C0_3.jpg

RGB_NGC6990-4-480s-0-C0_3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kudi, ja bym stawiał na zaparowaną plamę na korektorze - zerknij świecąc w obiektyw czy nie masz tam jakiegoś palucha albo innego syfu.

Do tego warto sprawdzić (wykręcić korektor) czy nie obluzowała się jedna soczewka korektora (ta od wewnątrz, przy O-ringu dociskającym) - ja to miałem i masakrowało to gwiazdy, choć ja bym stawiał na jakiś syf w torze optycznym, bo to występuje tylko na jasnych gwiazdach.

 

Teoretycznie ten korektor da krążek 44mm choć ja w to nie wierzę. Przy odpowiednich zabiegach (usztywnienie, wyrównanie toru optycznego, wyjustowanie fabrycznego rotatora itp) na APS-C (QHY8L) da się uzyskać całe płaskie pole

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może problemi polega na kłopotachh z korektorem, jakie to i występowały w 65Q sam obecnie, zauważyłem, że z gwiazdek u mnie zrobiła sie fasolka mimo dobrego prowadzenia montażu, przeszukałem dysk i znalazłem klateczkę naświetlaną w wyższej temp. otoczenia i gwiazdki były ładnie okrągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kudi, ja bym stawiał na zaparowaną plamę na korektorze - zerknij świecąc w obiektyw czy nie masz tam jakiegoś palucha albo innego syfu.

 

To jest dosyć prawdopodobne. Ja miałem podobne gwiazdki po modyfikacji Canona i okazało się, że wyczyszczenie filtra pomogło. Tak więc tutaj też może siedzi gdzieś jakiś paluch albo para i rozwala gwiazdki.

 

yui1, spróbuj delikatnie poluzować mocowanie soczewki korektora. Różnica temperatur między latem i zimą to 20-30 stopni i przy niskiej temperaturze soczewka może już być zbyt mocno ściskana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł jutro poszperam w nim i zobaczymy co w trawie piszczy

Wyczyść dokładnie wszystkie strony soczewek - korektora na razie nie rozkręcaj :-)

 

Mogło też być tak, że obiektyw Ci zaparował, sąsiad palił jakimś @!)^% w kominku/piecu i jakieś @#^@)#87 osiadło Ci na soczewce a Ty nawet tego nie widzisz.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem 60D i wszystko jest OK, więc jednak będzie to problem z filtrami na matrycy, chyba ruszyłem przy próbach z ogrzewaniem szkła zabezpieczającego matrycę. Jutro wymienię filtr na drugi bez baadera i zobaczymy co wyjdzie.

Mam jeszcze jeden oryginalny filtr do 1100D więc tamten pomęczę :D

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.