Skocz do zawartości

Czy ten refraktor jest ok?


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W poniedziałek odebrałem kupione w niemieckim APM-ie APO 107/700. Zrezygnowałem z ED-ka SW ze względu na długość tuby i kolorek na Jowiszu widoczny w powiększeniu ponad 100 x.

Po wyjęciu APO z opakowania okazało się, że są plamki na optyce od środka. Zauważyłem też smugi (nie wiem od czego to jest), wygląda jak od niedokładnego czyszczenia szmatką. Zdjęcia zrobione na szybko w pochmurny dzień bez flasha.

Kontaktowałem się ze sprzedawcą, twierdzi, że wszystko jest ok (oglądał zdjęcia na jakimś smartfonie i nic nie widzi). Ja jestem innego zdania. Po powrocie z pracy obejrzałem go sobie dokładniej przy świetle diody led z komórki i ku mojemu zdziwieniu są nawet rysy. Na nowym APO z APM-u. Przed zakupem uprzedzałem, że nie toleruję rys i skaz. Teleskop kupiłem z rabatem, nic nie było mowy o jakichś skazach.

Zmartwił mnie też raport z wynikami:

strehl tylko 0,92

PV 1/3,75

RMS 1/18,18

lambda 532 nm

Spodziewałem się lepszych wartości.

A teraz zdjęcia z tym co mi się nie podoba (takie same wysłałem do sprzedawcy, bez zaznaczonych miejsc):

 

IMG_9722.JPGIMG_9732.JPGIMG_9733.JPG

 

Wieczorne zdjęcia przy dłuższych czasach naświetlania (10 s, ISO 100, EOS 450 z kitem 18-55 mm) ukazały mnóstwo pyłków w środku, smug i rysy, które też były widoczne wizualnie:

IMG_9741.JPG

 

Na czerwono zaznaczone rysy, ostrość ustawiona na wewnętrzną powierzchnię optyczną (chyba nawet ostatnią), rozmyte plamki to rozogniskowane pyłki na pierwszej powierzchni optycznej obiektywu od przodu teleskopu:

IMG_9747.JPG

 

Mam ustawowe 14 dni na zwrot. Właściciel jest teraz za granicą na urlopie i muszę czekać do poniedziałku. Rozumiem taki stan w optyce używanej, ale to jest nówka. Moim zdaniem nie jest ok. Jeszcze nie patrzyłem na gwiazdy, a nie chcę robić dziur w dovetailu, żeby nie było śladów użycia.

 

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są rysy to ja bym oddał. Nie ma co kombinować a tym bardziej używać teleskop, bo później powiedzą, że warunki gwarancji złamane, itp. Najważniejsze jest żeby być zadowolonym z zakupu. Co do plamek kurzu, to takie rzeczy są normalne, nawet przy nowym sprzęcie. Ale rys to nie powinno być, chyba, że sprzedawca o tym informuje i daje atrakcyjną zniżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rabat był, dostałem też kątówkę dielektryczną 2" w gratisie. Aczkolwiek sprzedawca zapewniał że jest ok. Pisałem zapytanie czy ma jakiś refraktor APO triplet 100-115 mm z kątówką w cenie do 1700 euro i zaoferował mi swój APO 107/700. Opinie na necie nie są złe, zdjęcia też robi przyzwoite. Pisałem, też że teleskopy sprzedawane w polskich sklepach potrafią mieć wady w postaci rys, defektów na powłokach i kurz w środku i jest to dla mnie nieakceptowalne. Rozbierać go nie mam zamiaru ani myć, tym bardziej że to jest wewnątrz i nie mam interferometru żeby skolimować 3 soczewki (12 punktów swobody do ustawiania). Na giełdzie astromaniaka się nauczyłem, że jak coś jest nie halo to odsyłać - sprzedający kazał zdjąć odrośnik i umyć obiektyw. Tak zrobiłem, a potem mi zarzucił nieostrożne mycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"i zaoferował mi swój APO 107/700" jak to rozumieć? sprzedał Tobie osobisty sprzęt nie ze sklepu. Jeżeli tak to kupiłeś używany w cenie nowego, czy o co chodzi? Ale jak Kolega wyżej napisał, wysyłać z powrotem do sklepu. Nie ma się co rozczulać ;).

 

Swój w sensie z oferty sklepu, może był już ze zwrotów, albo powystawowy - nie wiem. Z tego co wiem to teleskop pakował i wysyłał jeden z jego pracowników, właściciel już był na urlopie. Ale sporo jest domyśleń. W sumie mam prawo go zwrócić bez podania przyczyny. Rozumiem, że im szybciej go odeślę to tym lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"W sumie mam prawo go zwrócić bez podania przyczyny. Rozumiem, że im szybciej go odeślę to tym lepiej?" TAK ! Liczy się data zakupu na fakturze, ważne żeby jej nie przegapić

 

 

A nie przypadkiem data dostarczenia przez kuriera? Bo na fakturze mam 2.02, płaciłem w dwóch częściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn do kiedy, i czy liczy się data odebrania przez kuriera czy dostawy do puntu docelowego? Paczkę odebrałem 16.02. Zamówienie z dnia 2.02, a paczka pewnie będzie znowu dochodziła 5 dni.

Jest dokładnie taki zapis na fakturze:

Invoice date is the same date of delivery (unless otherwise specified)
All deliveries are subject to payment.
The delivered goods remain our property until full payment of the purchase price.

 

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje jest taki zapis

 

TERMIN NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY PRZEZ KONSUMENTA

 

"14 dniKonsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów wskazanych poniżej. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:

  • dla umowy, w wykonaniu której Sprzedawca wydaje Produkt, będąc zobowiązany do przeniesienia jego własności (np. umowa sprzedaży) – od objęcia Produktu w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która: (1) obejmuje wiele Produktów, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniego Produktu, partii lub części albo (2) polega na regularnym dostarczaniu Produktów przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszego z Produktów;
  • dla pozostałych umów – od dnia zawarcia umowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieg terminu rozwiązania umowy (14 dni tylko pod warunkiem, iż sprzedawca Cię o tym poinformował, o ile takiej wyraźnej informacji nie było to masz na to chyba rok.) rozpoczyna się w dniu fizycznej dostawy towaru.

"invoice date is the same date of delivery (unless otherwise specified)" - każdy sąd w Unii to wyśmieje. Po naszemu jest to "klauzula niedozwolona" w czystej postaci.

 

Termin ten to nie jest termin do fizycznego zwrotu towaru tylko do poinformowania sprzedawcy, że zmieniłeś zdanie. Na odesłanie towaru masz dużo więcej czasu - u nas jest to dodatkowe 2 tygodnie.

 

To są regulacje unijne, więc w zasadzie nie powinny się szczególnie różnić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chcę go wymienić na sprzęt bez wad montażowych..., przez coś w końcu trzeba oglądać te gwiazdy. Chiny Nikona EX 10x50 za 500 zł potrafią dobrze złożyć, to niech się i Niemcy wysilą, chociaż podzespoły są z tej samej stajni co TS-ki itp...czyli pachną chińszczyzną.

 

Informacji o odstąpieniu od umowy w e-mailach nie znalazłem, na fakturze też tego nie ma.

 

Aha, w walizce znalazłem długiego aluminiowego i ostrego wióra po obróbce. Taki wiór gdyby był przy optyce, to by ją zniszczył.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 107/700 Strehl było na poziomie około 0,96 prawie jak z ręcznej roboty. Teleskop do zwrotu.

Przykra sprawa, ja do TS już odesłałem kilka rzeczy których jakość była co najmniej dyskusyjna. Ostatnio

Oriona UK który wyglądał na nieco wystawowego....

Nigdy jednak problemów ze zwrotach nie miałem, myślę że z wymianą to już w ogóle bezstresowo powinno pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko, teleskop kupiłem bezpośrednio w APM-ie u Markusa, myślałem że to porządna firma.

Napisałem już wiadomość, że jutro odsyłam go z powrotem do wymiany / naprawy. W porównaniu z testami na tej stronie:

http://interferometrie.blogspot.com/search?q=107/700(raport 2014/10)

po poprawnej kolimacji i wymiany niektórych podzespołów, moja optyka wygląda marniutko, gościu chyba dostaje takie niedorobione egzemplarze i doprowadza je do stanu, a wyniki wrzuca na net.

Wysyłałem to już Markusowi, stwierdził że ta rozmyta Wega była robiona na wysokoczułej na światło niebieskie specjalnej kamerze, a pisze jak byk amatorska lustrzanka EOS 600D.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel zaproponował wymianę - ma jeszcze 7 sztuk, i mają przejrzeć wszystkie obiektywy czy są ok. Więc pewnie wyjdzie na to że będę 2 tygodnie bez teleskopu, o ile następny będzie już ok. Zależy mi na dobrym sprzęcie. I tak na niebie chmurwy...ale jak by się wyczyściło i było coś ciekawego to nie ma czym oglądać.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.