Skocz do zawartości

Kilka pytań dotyczących astrofotografii.


TinandeR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie mam jeszcze swojego pierwszego teleskopu, lecz na 100% chciałbym spróbować porobić kilka zdjęć. Mam co do tego kilka pytań.

1. Czy teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 nada się do robienia zdjęć i jak one mniej więcej będą wyglądały?
2. Czy aparat z telefonu Samsung galaxy s3 Neo nada się nada się na początek? Mam jeszcze Nikon Coolpix L28, ale aparat z telefonu jest lepszej jakości.
3. Jak wygląda edycja zdjęcia i jakiego programu się do tego używa? Widziałem wiele pięknych zdjęć mgławic, które ktoś nazwał "brzydkimi", lecz dla mnie były one bardzo ładne. Co brać pod uwagę oglądając zdjęcia?
4. Jak rozróżnić edytowane zdjęcie od zdjęcia z jego brakiem? Ja osobiście oglądając zdjęcia przed i po edycji, nie widzę żadnej różnicy.

Możecie pisać również inne porady i wskazówki. Na pewno wezmę je pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będziesz miałem prowadzenia, więc raczej nie nada się.

2. Można spróbować projekcji okularowej, ale nie ma się co spodziewać rewelacyjnych rezultatów. Możesz próbować złapać Księżyc albo planety.

3. Najpopularniejszy jest Photoshop. Co do oglądania zdjęć: http://astropolis.pl/topic/40729-jak-ogldam-zdjcia-obiektw-nieba-gbokiego-dso/oraz http://astropolis.pl/topic/40797-jak-ogldam-zdjcia-obiektw-nieba-gbokiego-cz-ii/

4. Możesz rozwinąć, co masz na myśli? Tu jest tak, jak przy każdym ocenianiu czegokolwiek. Jak zaczynasz, to wielu rzeczy nie dostrzegasz, z czasem wyrabiasz sobie technikę i zaczynasz zauważać pewne szczegóły, zazwyczaj tym lepiej, im bardziej się zagłębiasz w daną dziedzinę. To zresztą widać po komentarzach różnych astrofotografii, które zazwyczaj pochodzą od innych astrofotografów.

 

Zresztą, jak poszukasz, to znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, bo tematy są przewałkowane chyba na wszystkie sposoby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 nada się do robienia zdjęć i jak one mniej więcej będą wyglądały?

Nic wiekopomnego z tego zrobić się nie da (nie licz na piękne zdjęcia z galerii). Montaż z napędem ogarnie Księżyc i jako tako planety. Na takim montażu z napędem można też powiesić samą lustrzankę lub ew. kompakt z opcją dłuższych ekspozycji i fotografować bez teleskopu - wtedy jest szansa na pierwsze zdjęcia obiektów DS.

 

2. Czy aparat z telefonu Samsung galaxy s3 Neo nada się nada się na początek? Mam jeszcze Nikon Coolpix L28, ale aparat z telefonu jest lepszej jakości.

Możesz sobie poszukać zdjęć Księżyca robionych komórką, czy aparatem w projekcji. Coś tam wyjść może, ale co to nie wiadomo (automatyka może zgłupieć i zrobić przepalony obraz)

 

3. Jak wygląda edycja zdjęcia i jakiego programu się do tego używa? Widziałem wiele pięknych zdjęć mgławic, które ktoś nazwał "brzydkimi", lecz dla mnie były one bardzo ładne. Co brać pod uwagę oglądając zdjęcia?

Mgławice fotografuje się już innym sprzętem, a obróbka to temat rzeka.

 

4. Jak rozróżnić edytowane zdjęcie od zdjęcia z jego brakiem? Ja osobiście oglądając zdjęcia przed i po edycji, nie widzę żadnej różnicy.

W astrofotografii łączy się wiele zdjęć tego samego obiektu/kadru w jedno lepsze. Różnice są ogromne. W zależności czy to fotografia DS, czy planet/Księżyca sposoby fotografowania i obróbki są nieco inne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć, co masz na myśli? Tu jest tak, jak przy każdym ocenianiu czegokolwiek. Jak zaczynasz, to wielu rzeczy nie dostrzegasz, z czasem wyrabiasz sobie technikę i zaczynasz zauważać pewne szczegóły, zazwyczaj tym lepiej, im bardziej się zagłębiasz w daną dziedzinę. To zresztą widać po komentarzach różnych astrofotografii, które zazwyczaj pochodzą od innych astrofotografów.

 

Jeśli ktoś pokazałby mi 2 zdjęcia, z lekką przeróbką i bez to bym ich nie rozpoznał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 nada się do robienia zdjęć i jak one mniej więcej będą wyglądały?

Wybór teleskopu 130/900 do fotografowania to całkiem nietrafiony wybór. Jakieś 5 lat temu sam przecierałem szlaki tym teleskopem i straciłem pół roku aby udowodnić sobie że się da. Teleskop ma zbyt dużą ogniskową, nie ma dostępu do ogniska głównego, na starcie trzeba urżnąć kawałek korpusu wyciągu aby wyciąg wszedł głębiej przy ogniskowaniu. Poza tym wyciąg jest tak miernej jakości że powieszenie czegokolwiek cięższego od webkamerki powoduje ugięcia. Na szybko podsumowując lepiej dołożyć parę złotych i kupić coś dedykowanego np. 150/750.

Jeżeli bardzo interesują Cię zdjęcia wykonane z tego teleskopu + Canon 300D:

m27.jpg m51xxx.jpg

 

Klatki robione odpowiednio po 60 i 90 sekund na eq5 bez guideingu

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Jak rozróżnić edytowane zdjęcie od zdjęcia z jego brakiem? Ja osobiście oglądając zdjęcia przed i po edycji, nie widzę żadnej różnicy.

 

Oto przykład:

obiekt VdB158

856138_534503239976392_318159987_o.jpg

 

Po lewej wersja obrobiona, po prawej nie - surowy stack. Nie widzisz różnicy?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po LEWEJ <- obrobione (czyt. docelowe - do pokazania)

Po PRAWEJ -> nieobrobione (czyt. surowy stack - przed obróbką, nie do pokazania)

 

Paweł

Jestem idiotą... Jestem padnięty po zawodach i w ogóle nie myślę.

 

Dzięki za odpowiedzi. Reszty już poszukam sam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór teleskopu 130/900 do fotografowania to całkiem nietrafiony wybór. Jakieś 5 lat temu sam przecierałem szlaki tym teleskopem i straciłem pół roku aby udowodnić sobie że się da. Teleskop ma zbyt dużą ogniskową, nie ma dostępu do ogniska głównego, na starcie trzeba urżnąć kawałek korpusu wyciągu aby wyciąg wszedł głębiej przy ogniskowaniu. Poza tym wyciąg jest tak miernej jakości że powieszenie czegokolwiek cięższego od webkamerki powoduje ugięcia. Na szybko podsumowując lepiej dołożyć parę złotych i kupić coś dedykowanego np. 150/750.

Jeżeli bardzo interesują Cię zdjęcia wykonane z tego teleskopu + Canon 300D:

attachicon.gifm27.jpg attachicon.gifm51xxx.jpg

 

Klatki robione odpowiednio po 60 i 90 sekund na eq5 bez guideingu

Takie zdjęcia mi wystarczą. Są dobre, żeby pokazać znajomym lub komuś z rodziny :v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcia mi wystarczą. Są dobre, żeby pokazać znajomym lub komuś z rodziny :v

weź jeszcze pod uwagę że mój teleskop był posadzony na montażu eq5, który ma lunetkę biegunową, napęd i można jako tako wstrzelić się w biegun. Pamiętam że uzysk materiału był w granicach 30% przy bezwietrznej pogodzie. Pięć lat temu wbrew pozorom były trochę inne czasy. Każdy starał się przerabiać i kombinować z tym co miał, wtedy też urzynało się wyciągi, usztywniało taśmą izolacyjną czyli tym co było pod ręką. Teraz wydaje mi się że przy rozwoju rynku wtórnego i ATM można za niewielkie pieniądze zacząć astrofotografię na trochę wyższym poziomie.

Zwróć uwagę również że na montażu eq2 o którym wspominasz w pierwszym poście nie uzyskasz nawet tego co ja. To chybotliwy montaż bez lunetki który pod tym teleskopem drży nawet podczas obserwacji wizualnych. Bardzo dawno temu jak zaczynałem to właśnie od tego montażu z napędem "zegarowym" ale z ogniskową 200mm i efektów nie było.

Oczywiście nie zniechęcam Cię ale chcę abyś wziął wszystko "pod kreskę" i zastanowił się czy jest sens :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź jeszcze pod uwagę że mój teleskop był posadzony na montażu eq5, który ma lunetkę biegunową, napęd i można jako tako wstrzelić się w biegun. Pamiętam że uzysk materiału był w granicach 30% przy bezwietrznej pogodzie. Pięć lat temu wbrew pozorom były trochę inne czasy. Każdy starał się przerabiać i kombinować z tym co miał, wtedy też urzynało się wyciągi, usztywniało taśmą izolacyjną czyli tym co było pod ręką. Teraz wydaje mi się że przy rozwoju rynku wtórnego i ATM można za niewielkie pieniądze zacząć astrofotografię na trochę wyższym poziomie.

Zwróć uwagę również że na montażu eq2 o którym wspominasz w pierwszym poście nie uzyskasz nawet tego co ja. To chybotliwy montaż bez lunetki który pod tym teleskopem drży nawet podczas obserwacji wizualnych. Bardzo dawno temu jak zaczynałem to właśnie od tego montażu z napędem "zegarowym" ale z ogniskową 200mm i efektów nie było.

Oczywiście nie zniechęcam Cię ale chcę abyś wziął wszystko "pod kreskę" i zastanowił się czy jest sens :g:

Nic nie stoi na drodze, żebym spróbował. Jak już będę miał teleskop to raczej dokupienie uchwytu dużym wydatkiem nie będzie :V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.