Skocz do zawartości

Zakup montażu


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakis czas temu prowadzilem obserwacje zjawisk zakryciowych, a teraz nadeszla pora na wymiane sprzetu na nowy.

Zastanawiam sie nad zakupem SW NEQ6pro lub HEQ5pro (do tego pierwszego bardziej sie sklaniam). Oba z SynScan.

 

Rozmawialem z Januszem Wilandem i skierowal mnie wlasnie na to forum.

1. Prosze o doradzenie mi ktory wybrac.

Widzialem, ze oba montaze mozna modyfikowac w celu usuniecia fabrycznych luzow.

2. Gdzie warto sie z tym udac?

===============================

Planowany sprzet

 

Montaz:

- SW NEQ6pro lub HEQ5pro

 

Obswerwacje wizualne:

-jakas newton 250/1500 lub moze w przszlosci nawet 300.

 

Astro-foto z guidingiem:

- glowny obiektyw maksymalnie newton 150/600 + Canon 550D

- guiding refraktor 80/400 + kamera QHY5Vmono

- laptop dell

 

3. Czy sprzet wymieniony powyzej bedzie funkcjonowal prawidlowo?

4. Rozumie, ze jezeli zastosuje guiding, to prawidlowe ustawienie na biegun N nie bedzie potrzebne. Tak?

 

z gory dzieki wszystkim za odp :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieszenie 12" tuby na HEQ5 może być problematyczne, to chyba będzie już granica nośności tego montażu - może boleć. Przedstawiony przez Ciebie setup do foto pociągną oba modele - bardziej powinieneś się zastanowić czy montaż będzie zawsze 'stał' w jednym miejscu (jakaś astrobudka czy coś) czy zamierzasz z nim jeździć w teren. NEQ6 to tragiczny kloc. Jak znosiłem HEQ5 z trzeciego piętra do samochodu to już mi to 'trochę' przeszkadzało, jak przesiadłem się na szóstkę to myślałem że się popłaczę, a jakiś szczególnie chudy nie jestem. A gdzie jeszcze tuby, kamery, aparaty, przeciwwagi itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająco :P Mam QHY5 zwykłą (starą, czerwoną), łączysz z montażem przez ST4, z lapkiem przez usb i wszystko gra bez problemów ;) Jedynie co to czasem sterowniki się mogą się nie dogadać, ale to już wina softu, trzeba nauczyć się go 'poskramiać' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz do wizuala 12", to zdecydowanie NEQ6. Do foto 6" będzie dla niego pestką, więc będzie działał bezstresowo. 8" też jest dobrym wyborem na NEQ6, ale tu już trzeba się bardziej starać, choć to dalej optymalny zestaw.

 

Co do polarnej, to tak jak napisał Wessel - przy guidingu też jest to ważne. Ale nie trzeba robić tego aż tak dokładnie, jak bez guidingu. Ja ustawiam prawidłowo wycentrowaną i zorientowaną lunetką w 2 min - to wystarcza. Nie trzeba się bawić w jakieś zaawansowane programy, czy metodę dryfu szkoda czasu.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12" newtona SW na EQ-6 (AZ), do astrofoto planetarnego jeszcze się spełnia (jeśli nie ma wiatru),

do DS-ów to raczej niespecjalnie... Tutaj trzeba monta klasy EQ8...

 

HEQ-5 do takiej tuby to już będzie totalna pomyłka, nawet wizual będzie problematyczny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, a ten punkt?

moze na forum jest juz taki temat, ale ja go nie znalazlem.....

 

"Widzialem, ze oba montaze mozna modyfikowac w celu usuniecia fabrycznych luzow.

2. Gdzie warto sie z tym udac?"

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, a ten punkt?

moze na forum jest juz taki temat, ale ja go nie znalazlem.....

 

"Widzialem, ze oba montaze mozna modyfikowac w celu usuniecia fabrycznych luzow.

2. Gdzie warto sie z tym udac?"

 

Takie rzeczy robi się ręcznie. Ktoś pewnie podrzuci instrukcję, bo gdzieś jest, ale zazwyczaj sprowadza się do poluzowania/dokręcenia kilku śrubek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatny link:

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

Wiadomo, że nie każdy czuje się na siłach żeby to zrobić samemu. Sklepy ze sprzętem astro często prowadzą też serwis, w którym myślę, że można zlecić taką usługę. Ewentualnie można uśmiechąć się do jakiegoś doświadczonego kolegi z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto. Za drogie. Ten moduł da Ci tylko tyle, że nie będziesz musiał wprowadzać daty, czasu i położenia. A te dane odczytasz np z telefonu z GPS, co zajmie jakąś minutę. Gdyby ten moduł kosztował jakieś 100-150 zł, czyli tyle, ile jest warty, to można by nad nim pomyśleć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.