Skocz do zawartości

Pierwszy raz


AoiStar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Powoli przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu. I na wstępie od razu spotkałem się z ogromną liczbą teleskopów. Tylko który byłby lepszy? Wybrałem sobie trzy, które interesują mnie cenowo, jak i swoimi parametrami i chciałbym się dowiedzieć po prostu, który jest lepszy. Wybrałem :

 

- Tubę optyczną SkyWatcher N-130/650

- Tubę optyczną SkyWatcher N-150/750

- Teleskpo PENTAFLEX N-152-1200

 

Każdy z powyższych posiada wyciąg okularowy 2" z redukcją 1,25". Czyli jak dobrze rozumiem, filtry o średnicy 1,25" będą pasować?

Wraz z teleskopem mam zamiar kupić soczewkę Barlowa - jaka jest najlepsza na start? I jaką kupić do powyższych teleskopów?
Oprócz soczewki Barlowa chciałbym zakupić filtr mgławicowy, oraz filtr zmniejszający łunę światła w mieście.

 

Pytanie: czy jeżeli, chciałbym kupić powyższe filtr i soczewkę, potrzebowałbym dodatkowej aparatury do całości?

 

Myślę, że jak na razie to wszystkie moje pytania odnośnie mojego pierwszego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten pentaflex na montaż, dwa pierwsze to sama tuba. Prawdopodobnie nie będziesz chciał prowadzić obserwacji trzymając tubę w rękach :) Poszukaj wątków "pierwszy teleskop" tu na forum, jak i każdym innym o tematyce astro są takich setki i każdy taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskpo PENTAFLEX N-152-1200

 

Ten teleskop ma długą, nieporęczną tubę, która mocno obciąża montaż EQ 3-2 z którym jest zwykle zestawiana.

 

Każdy z powyższych posiada wyciąg okularowy 2" z redukcją 1,25". Czyli jak dobrze rozumiem, filtry o średnicy 1,25" będą pasować?

 

Tak, tym się nie martw.

 

Wraz z teleskopem mam zamiar kupić soczewkę Barlowa - jaka jest najlepsza na start? I jaką kupić do powyższych teleskopów?

 

Może najpierw kup teleskop z zestawowymi okularami i sam zobaczysz czego jeszcze potrzebujesz ;)

 

Pytanie: czy jeżeli, chciałbym kupić powyższe filtr i soczewkę, potrzebowałbym dodatkowej aparatury do całości?

 

Zakładają, że kupujesz z montażem (dwa pierwsze podane nie mają, jak Krzycho0226 wspomniał), to nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, że te SkyWatchery są bez montażu, a Pentaflex ma montaż dobsona. Mimo wszystko poszukałem trochę i znalazłem SkyWatchera Snyta N-130/900, gdzie w zestawie jest soczewka Barlowa i montaż. I chyba bym się skusił, tylko czy jest ok jak na pierwszy raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy można tutaj wstawiać linki, ale..
http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1626&lunety=Teleskop_PENTAFLEX_N-152/1200_DOBSON_6%27%27

Co sądzicie o takim czymś? Bardziej bym się skusił na którąś z wymienionych tub, jednak chciałem zakupić teleskop do 1000zł, a sam montaż to koło 600zł :icon_sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop to jest kompletny zestaw, gotowy do użycia. Jak na swoją cenę to jest znakomity (co do możliwości optycznych) i bardzo warto go kupić.

Lepiej rozpoznany jest taki zestaw w tej wersji - choć ten ma nieco gorsze okularki:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1827&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-152/1200_DOBSON_6%27%27

 

 

ciekawe że ten Sky-Watcher w tym sklepie ma okularki te nieco lepsze - opisane jako Plossle

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-6-mapa-nieba/1973s

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop to jest kompletny zestaw, gotowy do użycia. Jak na swoją cenę to jest znakomity (co do możliwości optycznych) i bardzo warto go kupić.

Lepiej rozpoznany jest taki zestaw w tej wersji - choć ten ma nieco gorsze okularki:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1827&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-152/1200_DOBSON_6%27%27

 

A to nie lepiej już Syntę 8"? Sporo większe lustro za niewiele większą cenę. Chociaż teraz w sumie podrożały, jeszcze niedawno po 1000zł sprzedawane były nowe, a w tej chwili 1100-1300 z tego co widzę.

 

Warto swoją drogą rozważyć zakup sprzętu używanego, często wychodzi sporo taniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałeś, że chcesz kupić filtr anty LP (do zmniejszenia łuny w mieście jak to określiłeś). Domyślam się więc, że mieszkasz w mieście i tam zamierzasz używać sprzęt, ale może napisz nieco dokładnie w jakich warunkach będziesz używał teleskopu i czego po nim oczekujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku i niestety większość obserwacji będzie właśnie tam. Mimo wszystko nie wykluczam wypadów za miasto. Ewentuale wyprowadzenie "na spacer" teleskopu w pobliżu miejsca gdzie mieszkam, tak aby całe niebo było widoczne, a nie tylko jego skrawek. A po samym teleskopie oczekuję spełnienia zadania i w miarę normalnych widoków, a nie takich jak przez teleskop z komunii ;), nie pogardzę niczym, co jest możliwe do obserwacji na niebie, głównie mgławice i planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miasta tylko Księżyc i planety są w zasięgu większości amatorskich teleskopów, a mgławice tylko te najjaśniejsze. Obserwacje obiektów poza układem słonecznym najlepiej wychodzą pod ciemnym niebem.

Co do teleskopów to najlepszym z nich będzie 8" .

Jednak w mieście wszystkie pokażą ten sam zestaw obiektów z podobnym rezultatem. Dopiero pod ciemnym niebem spory teleskop pokaże różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobson na balkonie (zwłaszcza większym) da rade, o ile zrobi się podstawkę pod niego. Przynajmniej taki do 6". AoiStar, ważne kwestie:

-które piętro w bloku, czy jest winda

-balkon patrzy w którym kierunku geograficznym, czy widok (w jakim kierunku) zasłaniaja drzewa/budynki

-jeśli nie masz możliwości regularnych wyjazdów samochodem w teren za miastem, NIE kupuj 8", najwyżej 6" (152mm); za duży teleskop tylko utrudni Ci życie

-tubę 150/750 powiesisz na EQ3-2 (nic większego), na balkon to świetne rozwiązanie, ale do noszenia na zewnątrz gorzej; ja mam z krótkim, poręcznym (torba transportowa) Makiem 5", a i tak rzadko wyprowadzam na spacer; aby to było wykonalne, zrobiłem do montażu pas nośny z taśmy i mocowanie dla zdjętej przeciwwagi na dole jednej z nóg statywu aluminiowego; bez tej sztuczki nawet bez przeciwwag montaż ma środek ciężkości na wysokości głowicy i nie ma go jak nosić, chyba, że oburącz lub rozbierając całkowicie na części

-łatwiej i szybciej ustawia się Dobsona, bo zestaw składa się z 2 części i nie wymaga żadnych regulacji na stanowisku; problemem jest balustrada na balkonie (patrz początek postu) oraz nieco dłuższa tuba do noszenia po schodach (mówimy o 152/1200 vs. 150/750)

-niezależnie od wyboru montażu, jeśli chcesz wynosić tubę z domu, zrób sobie z taśmy nylonowej jakiś pas transportowy/szelki, ewentualnie wykombinuj jakiś worek z pasem nośnym

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.