Skocz do zawartości

M60-UCD1 - krótka historia napadu na skale galaktyczną ;)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Na fotografiach dosyć często pozuje wraz z niepowiązaną z nią, pobliską NGC4647 tworząc ciekawe wizualnie zestawienie.

 

Z tym "niepowiązaniem" to jest sporo wątpliwości. Polska wikipedia sama sobie zaprzecza :read:

Ogólnie uważa się, że galaktyki póki co nie łączy żadna poważna interakcja (nie stwierdzono występowania nasilonych procesów gwiazdotwórczych, które by takową sugerowały), jednak zdjęcia z Hubble'a mogą sugerować początek oddziaływań między galaktykami.

 

http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/arp116.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku z pierwszego posta masz symulacje jak molgo to przebiegac. Generalnie najwiekszy wplyw na to czy cos sie zderzy czy zacznie krazyc wokol siebie ma nie tylko masa ale rowniez predkosc obu obiektow. No i kat pod jakim sie pierwotnie zblizaly.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest sytuacja trochę nietypowa moim zdaniem. Klasyczne zderzenie galaktyk (nawet gdy jedna jest mniejsza) to zderzenie galaktyk spiralnych albo, inaczej mówiąc, galaktyk co się jeszcze nigdy nie zderzyły z inną.

W takich galaktykach jest jeszcze stosunkowo dużo gazu (może nawet pyłu) międzygwiezdnego. Ani gwiazdy ani czarne dziury oczywiście się nie zderzają ani nawet nie są specjalnie hamowane a jedyne "ciągnięte" przez grawitacje i samo to by do zlania się nie doprowadziło.

 

Natomiast gaz się zderza i powstają nowe gwiazdy, które, niejako, "stają" i swoim przyciąganiem grawitacyjnym dodatkowo sprzyjają zlewaniu się galaktyk.

 

Natomiast galaktyka eliptyczna ma już mało gazu międzygwiezdnego (więcej materii siedzi już w starych, żółtych gwiazdach a i w białych karłach) i gdy mija się blisko z inna galaktyką (także karłowatą) to już nie zachodzi tak wydajny mechanizm jak opisałem.

 

Stąd w tym przypadku możemy nie doczekać się w rozsądnym czasie zlania się czarnej dziury tej galaktyki karłowatej z czarną dziurą tej dużej galaktyki co ją trzyma na swoich peryferiach. Tak sądzę.

 

Temat jest poniekąd i praktyczny bo trochę sugeruje, że kiedyś koło US może przelecieć duża czarna dziura (jak widać nie wszystkie siedzą grzecznie w centrach dużych galaktyk) i to nawet ze złym dla nas skutkiem (jakby nas podkradła Słońcu).

 

Pozdrawiam

EDIT

Starałem się skomentować tylko takie pytanie kolegi Apex'a (a dokładniej jego część): "... duże czarne dziury nie powinny się zlać w jedną?"

W kontekście przyszłości dużej czarnej dziury tej tytułowej galaktyki karłowatej oraz dużej czarnej dziury M60.

O "małych" czarnych dziurach się nie wypowiadałem (wiem, że bywają).

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o czym Ty piszesz? Co ma jedno z drugim wspolnego? Nie mieszaj czarnych dziur powstalych po zapadnieciu umierajacej masywnej gwiazdy (ktorych tysiace moga krecic sie po zakamarkach kazdej galaktyki) z centralnymi czarnymi dziurami. O tym co ma decydujacy wplyw na to w jaka interakcje wejda przy zbyt "bliskim" przelocie dwie (lub wiecej) galaktyk, masz dwa posty nad swoim wpisem.

 

... albo lepiej nie odpowiadaj na pytania wyzej, nie wazne. Powiedzmy, ze byly merytoryczne.

 

Pozdrawiam.

 

Kurde, wycielo mi klawiature PL i slowniki... :g: przepraszam za brak polskich znaczkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest sytuacja trochę nietypowa moim zdaniem. Klasyczne zderzenie galaktyk (nawet gdy jedna jest mniejsza) to zderzenie galaktyk spiralnych albo, inaczej mówiąc, galaktyk co się jeszcze nigdy nie zderzyły z inną.

 

Tu już trochę pofantazjuję, ale skąd pewność, że przed zderzeniem M60 była galaktyką eliptyczną jak obecnie? Nie mogło być tak, że zderzyły się dwie galaktyki spiralne, jedna zabrała większość materii drugiej i stała się eliptyczna a druga została prawie z niczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu już trochę pofantazjuję, ale skąd pewność, że przed zderzeniem M60 była galaktyką eliptyczną jak obecnie? Nie mogło być tak, że zderzyły się dwie galaktyki spiralne, jedna zabrała większość materii drugiej i stała się eliptyczna a druga została prawie z niczym?

 

Chyba mozliwy scenariusz. M60 ma naprawde wielka "centralke" ;) Na tyle wielka, ze moze mozna mowic nawet o tym, ze UCD1 nie jest jej pierwsza ofiara, a jedynie ktoras z kolei przystawka po daniu glownym... Virgo Cluster jest ciasnawa.

 

Swoja droga, galaktyki nie zawsze ewoluuja z eliptycznej do spiralnej. Czasem sie niezle jaja dzieja ;)

 

Pamietasz projekt galaxy zoo? http://astropolis.pl/topic/32434-galaktyczne-zoo-hubble-po-polsku/Po sklasyfikowaniu kilkuset "przypadkow" czlowiek zaczyna watpic w calkowita poprawnosc obecnych teorii ewolucji galaktyk ;)

 

Generalnie, jesli M60 juz wczesniej co jakis czas "napadala" na okoliczne sasiadki (niektore rozrywajac, inne wchlaniajac (wlacznie z kolizja centralek)) mogla nie ogarnac procesu "spiralizacji" (gdy rozpatrujemy teorie ewolucji galaktyk oparta o fakt "decydujacego o rozwoju pierwotnego momentu pedu/rotacji").

 

Znasz ostatnio modne memy krazace po sieci, parafrazujac: "Zdarzylam podbic inne galaktyki, zdarzylam okrasc kilka kolejnych, nie zdarzylam wyksztalcic ramion" :D

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga, galaktyki nie zawsze ewoluuja z eliptycznej do spiralnej. Czasem sie niezle jaja dzieja ;)

A to nie czasem na odwrót jest? Zawsze myślałem, że "nowa" galaktyka ma ładne ramiona, a podczas zderzenia robi się bałagan i wielka kupa, którą nazywamy galaktyką eliptyczną :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, nie zdazylem zedytowac dodatkowego wyjasnienia. :) Na moja wiedze (nie koniecznie poprawna/pelna) sa dwie teorie. Pierwsza w uproszczeniu mowi o tym, ze eliptyczne sa efektem kolizji wszelkich innych. Druga, ze kazda galaktyka zaczynala jako nieregularna i formowala do eliptycznej (jesli rotacja pierwotna byla niewielka) albo jakiejs wariacji spiralnej (gdy pierwotna rotacja byla wystarczajaco duza). W sumie, to przy naszej obecnej wiedzy (poprawcie mnie jesli sie myle) bazujac na drugiej z wymienionych teorii, mozliwy jest nawet taki scenariusz jak ponizej ;)

 

1 - nieregularna ewoluuje do spiralnej

2 - koliduje z inna zmieniajac sie w w szybko rotujaca eliptyczna

3 - rotacja ponownie wymusza ewolucje do spiralnej

4 - kolejna kolizja i znowu mamy eliptyczna.

5 - tym razem wypadkowa rotacja byla za mala i pozostala jako eliptyczna

6 - kolejna kolizja, kolejne podbicie rotacji i znowu rusza proces przejscia z eliptycznej do spiralnej

 

Ale ja laik, nie wiem czy nie bredze teraz ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu miałem okazję, w szerszym gronie, porozmawiać na te tematy z astronomem, który siedzi w tych zagadnieniach.

Rzeczywiście są/były rożne teorie, ale dowiedziałem się, że ta o wtórności eliptycznych jest już ostatnio bardzo preferowana - no po prostu zwyciężyła jeśli zaufamy mu (niemniej to może być obecnie jeszcze nowość).

I z jego wypowiedzi wynikało, że uważa się, że zderzenie dwóch spiralnych kończy się zlaniem czarnych dziur.

Pamiętam ze zadałem mu pytanie czy na pewno, żeby się upewnić ponieważ wtedy sądziłem, że może być inaczej.

 

Dlatego ten watek jest bardzo ciekawy bo mamy tu coś dość zagadkowego - ja nie mam gotowej koncepcji jak do tego doszło, a tylko sądzę, i o tym pisałem, że ta duża czarna dziura może już nie trafić do centrum M60 - niestety - i będzie zagrażała tamtejszym cywilizacjom (jeśli są) na peryferiach M60.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna mam takie podejrzenie, że w każdym większym obiekcie skupiającym gwiazdy: galaktyce, gromadzie - w środku jest taka czy inna czarna dziura.

Z drugiej strony: ciekawe, czy można jednoznacznie stwierdzić: nie, w tym miejscu czarnej dziury na pewno nie ma?

Powinno dać się sprawdzić badając promieniowanie X z ewentualnego dysku akrecyjnego lub badając ciasne orbity w okolicy centrum...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.