Skocz do zawartości

Jaka lornetka do oglądania "z ręki"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że postanowiłem nieco wzbogacić mój magazyn zabawek, chciałbym prosić was o opinię dotyczącą zakupu dobrej lornetki, któtą mógłbym oglądać samoloty "z ręki", gdyż często jadąc samochodem spoglądam w niebo i kiedy widzę coś interesującego nie ma czasu aby rozłożyć statyw.

Wcześniej byłem posiadaczem Vixena Gianta 30x80 - to był niezły model, ale zamieniłem go na refraktor Sky Watchera Equinoxa.

Tym razem zależym mi na tym aby lornetka oprócz przywzoitego obrazu była także w miarę kompaktowa, aby móc zabierać ją na górskie wycieczki.

Zależy mi także na maksymalnym powiększeniu przy zachowaniu w miarę kompaktowych wymiarów.

Do moich faworytów należą:

 

http://www.canon.pl/for_home/product_finder/binoculars/optical_image_stabilisation/18x50_is/#p-specification

- ten model z racji stabilizacji obrazu

 

http://www.nikon.pl/pl_PL/product/sport-optics/binoculars/monarch/monarch-5-20x56

 

Nie wiem czy są jeszcze jakieś inne godne uwagi modele w tym przedziale cenowym (canon to górna granica)

Co byście doradzili w kwestii wyboru???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem ostatnio stycznosc z przesławnym ex10x50 i mniej znanym bo drozszym nikonem EII 8x30.

 

ex to porzadny nocny sprzecik, uwazam ze srednio sie to nadaje na komfortowe obserwacje z reki, mimo iz jak na 10x50 jest dosc lekka. 10x to za duzo na reke, jedynie na szybki przeglad, Przy >10x to proponuje statyw albo lorneta IS.

Gwiazdy nie iskrzą, jedynie te jasne cos tam marudzą. Swietnie prezentuje barwy, tło czarne tez niczego sobie, jest troche odblaskow od ksiezyca. Niestety uwazam ze ten sprzecik nie nadaje sie do komfortowych obserwacji dziennych, przede wszystkim duze odblaski, gdzies sie wkrada swietlo przy muszlahc ocznych i jakis element nie jest wyczerniony. Sprzedalem, ale jesli tylko do obserwacji nocnych - polecam w tej cenie.

 

EII - 8x z reki to juz daję radę, choć to wszystko indywidualna sprawa co kto uwaza za komfotowe trzesienie sie i jakie ma mocne rece. Lornetka jest dosc lekka. Ma sporawe pole widzenia. Całą lutnię ujmiesz w w jednym polu.30mm wydaje sie dosc smieszne do zastosowan astro, w 50mm widac znacznie wiecej gwiazd w danym wąskim obszarze, ale w 8x widac tych gwiazd wiecej ze wzgl na wieksze pole. Okolice kasjopei, lutni, łabędzia - widac swietnie w duzym polu. Niemniej takie cuda jak podwojna w kasjopei - widac znacznie lepiej w 10x50. W 8x30 to tak kiepsko z wrazeniami.

 

Kazdy sprzet optyczny ma wąskie zastosowanie, nie ma rzeczy uniwersalnych, trzeba samemu przetestowac i wyrobic sobie zdanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nocnych obserwacji mam refraktor, lornetka jest mi potrzebna do obserwacji samolotów, a powiększenie mniejsze niż x15 nietety się nie nadaje ze względu na małą szczegółowość. Co prawda mam Yukona 20x50 i przy lekkim oparciu rąk o dach samochodu spokojnie można obserwować samoloty, ale niestety ten Yukon to nietrafiony zakup ponieważ daje bardzo ciemny obraz - no ale czego można się spodziewać w cenie 350 zł przy takim powiększeniu. Z tego względu teraz celuję w dużo wyższą półkę cenową. Nikon Monarch ma lepsze szkła od canona, za to ten drugi posiada stabilizacje obrazu co przy tym powiększeniu z pewnością się przyda. jestem ciekaw czy ktoś z Was testował te lornetki, ewentualnie jakie inne o podobnych parametrach byłyby godne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność zależy nie tylko od źrenicy wyjściowej, ale też m.in. od transmisji. Nie wiem jaką transmisję ma Yukon 20x50, ale np. Nikon Action EX 10x50 ma bardzo dobrą sprawność ok. 90%. Miałem trochę do czynienia z tą lornetką i trudno o lepszą w tej klasie sprzętu. Potrzebujesz większego powiększenia, więc sugeruję spróbować EX-a 16x50. Jest szansa na dobrą transmisję, a i źrenica wyjściowa wyraźnie większa niż w tym Yukonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stać Cię na Canona, brałbym Canona. Co prawda ciężki, ale przy obserwacji samolotów liczy się jednak stabilność. Najczęściej mimo powiększenia jest to wciąż niewielki obiekt na tle błękitu, nawet drobne drgania powodują, że trudno wychwycić szczegóły. Stabilny obraz to podstawa przyjemnych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś z jakiej odległości obserwujesz samoloty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że samoloty

obserwuję lornetką Miyauchi 20x77 z odległości od 40 do 100 km. Nie mam zwykle problemu z rozpoznaniem linii

lotniczych i typu samolotów. Jeśli wystąpi jednak problem, korzystam z ,,Flightradar24". Bliższe obserwacje

spokojnie prowadzę Dekarisem 10x50 lub Raptorem 8,5x32. Dekarisem i Raptorem obserwację prowadzę bez statywu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez mateo6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dzisiaj trochę interesujących mnie lornetek:

1. Canon 18x50 IS ze stabilizacją odpada ze względu na: cenę zupełnie nieadekwatną do jakości (ok. 5000 zł) ponieważ , aberracja jest ogromna, do tego po włączeniu stabilizacji obraz delikatnie ale wyraźnie zauważalnie traci na ostrości.

2. Nikon Monarch 5 20x56 odpada za zbyt ciemny obraz (w sumie można było się tego spodziewać)

 

Ale do wyboru zostały mi 2 sztuki:

1. Nikon Monarch 5 16x56 - jasność obrazu dużo wyższa od x20 i porównywalna do nikona action12x50 EX - do tego aberra dużo mniejsza niż w przypadku serii EX.

2. Vortex Viper HD HD 15x50 - mega ostry i jasny obraz ale z wyraźniejszą aberrą

 

Nikon daje bardzo ładny obraz aberracja jest znikoma, ale niesamowicie zaskoczył mnie Vortex Viper, który pomimo mniejszej średnicy okularów daje obraz jaśniejszy od Monarcha. Jak to możliwe???

Do tego obraz w Vortexie jest dużo ostrzejszy niż w Monarchu. Jedynie co mi przeszkadza to zauważalnie większa aberracja.

Tutaj mam dylemat: jasny i mega ostry obraz z z aberracją czy mniej ostry i ciemniejszy obraz ale z mniejszą aberrą.

Co ciekawe Vortex jest o 1/3 lżejszy od monarcha.

 

Edytowane przez Piotr Zbroński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cześć Piotrze!

Tu Michał z forum. Czy dokonałeś już zakupu lornetki? Mam taki sam dylemat między Viperem 15x56 a Monarchem 16x56

z tymże tego drugiego mam chwilowo a vortexa nie miałem możliwości obejrzeć.

Co Ty wybrałeś?

 

 

Ew. może ktoś z Kolegów z forum może pomóc w dylemacie?

Skoro Monarch 20x56 jest za ciemny to nie będę go pożyczał w celu porównania do 16x56...

Pozostaje zakupić Vipera 15x56 i zdecydować czy zostawić Monarcha 16x56 czy Vortexa.

Pozdrawiam,

Michał

 

Edytowane przez Michałek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.