Skocz do zawartości

Moje pierwsze


osasowsky

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ciężko powiedzieć na co masz zwrócić uwagę.

Im dłużej naświetlasz tym gwiazdy stają się przecinkami.

 

Te co zaprezentowałeś to pokazują. Szerokie pola robi się bardziej zza miasta, wtedy można ładnie uchwycić DM.

 

Ale oby tak dalej - nastepny krok to zbierz trochę zdjęć tego samego kadru (krótsze czasy, żeby gwiazdki były bardziej punktowe) i spróbuj je zestackować przy pomocy na DSS (Deep Sky Stacker).

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zupełnie nie.

 

Zbierz klatki o takich samych parametrach. Pocztaj na forum o stackowaniu i o samym DSS (są w sieci tutoriale).

 

P.

 

Znalazłem 2 poradniki. Jeden jest taki, że gość poprostu daję 10 takich samych fotek a drugi poradnik http://niebozaoknem.pl/poradniki/stackowanie-zdjec/ mówi otym aby robić różne zdjęcia np z pokrywką na obiektywnie lub koszulka bawełnianą i to też jakąs ilość. Niewiem ale dlamnie to śmieszne robić 10 zdjęć z pokrywką :) Myśle, że wypróbuję jednak ten pierwszy sposób. Powiedz mi czy ten program bierze pod uwage ruch obrotowy ziemi i dopasuję zdjęcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znalazłem 2 poradniki. Jeden jest taki, że gość poprostu daję 10 takich samych fotek a drugi poradnik http://niebozaoknem.pl/poradniki/stackowanie-zdjec/ mówi otym aby robić różne zdjęcia np z pokrywką na obiektywnie lub koszulka bawełnianą i to też jakąs ilość. Niewiem ale dlamnie to śmieszne robić 10 zdjęć z pokrywką :) Myśle, że wypróbuję jednak ten pierwszy sposób. Powiedz mi czy ten program bierze pod uwage ruch obrotowy ziemi i dopasuję zdjęcia ?

Musisz jeszcze WIEEEEELE poczytać.

Gość z tego linku pisze o różnych rodzajach klatek stosowanych w astrofotografii - light jest po prostu klatką naświetloną, a 3 pozostałe (Dark, Bias i Flat) to klatki kalibracyjne i to właśnie Flaty robi się albo przy pomocy flatownicy albo stosując różnego rodzaju substytuty np... naciągniętą bluzkę na obiektyw/tubę teleskopu.

 

No widzisz - dla Ciebie jest to śmieszne, a dla astrofotografa - normalne. Tak więc załóż, że to co jest śmieszne - to właśnie tego się musisz nauczyć :-)

 

to, że robisz dużo zdjęć jednego obiektu daje to, że wzmocnisz sygnał i zmniejszysz sum co przy naświetlaniu nawet 30 sek (jak u Ciebie) jest kluczowe, bo zdjęcia są bardzo zaszumione. Sensownie jest zrobić tych zdjęć dużo więcej niż 10.

 

Ten program dopasowuje zdjęcia po gwiazdach, więc ruch obrotowy Ziemi nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeśli na 30 klatkach będzie taki sam obszar to ten obszar zostanie dopasowany. (alignowany).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego osakowsky, czy możesz napisać mniej więcej, skąd było robione zdjęcie?

Moją uwagę zwrócił fakt, że gwiazdozbiór Strzelca na Twoim zdjęciu jest całkiem wysoko, złapałeś też na zdjęciu gromadę otwartą M7, która u nas ledwo co "ślizga się" nad horyzontem i może być trudnym obiektem dla obserwatorów z Polski. Czyżbyś fotografował z południa Europy? Grecja, Włochy, może Hiszpania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zupełnie nie.

 

Zbierz klatki o takich samych parametrach. Pocztaj na forum o stackowaniu i o samym DSS (są w sieci tutoriale).

 

P.

 

Mogę prosić o pomoc? robię wszystko według poradnika. Zrobiłem 4 x 12 zdjęć ale efekty są bardzo złe :) Może coś ze zdjęciami jest nie tak? Zamieszczam po jednej. Jeśli macie chwile czasu to zobaczcie :) Oczywiście nie wymagam cudów bo sam kadr jest nieciekawy ale wole poćwiczyć teraz a potem jechać za miasto już wiedząc co trzeba robić.

Light frames

Dark frames

Bias/offset frames

Flat frames

https://drive.google.com/folderview?id=0B-idIATWanwfazFxcy1kZ1JRZlU&usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć tylko, że flat powinien wyglądać zupełnie inaczej. Ja robię to zakładając na obiektyw aparatu takie coś jak na zdjęciu i celuję w coś jasnego. Ostrość na nieskończoność aby kartka na obiektywie była nieostra. I na live view, ustawiam czas naświetlania tak aby histogram był mniej więcej na środku.

hefGGnVm.jpg

atiIkzsm.jpg

phpIlFFm.jpg

Edytowane przez czarobest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć tylko, że flat powinien wyglądać zupełnie inaczej. Ja robię to zakładając na obiektyw aparatu takie coś jak na zdjęciu i celuję w coś jasnego. Ostrość na nieskończoność aby kartka na obiektywie była nieostra. I na live view, ustawiam czas naświetlania tak aby histogram był mniej więcej na środku.

Ustawiając na nieskończoność (rozmazując obraz) jedynie co Twój flat robi to wyrównuje winietę - poza tym flat ma jeszcze kilka zastosowań - np. usuwanie artefaktów na zdjęciu spowodowanych przez np. paprochy na soczewkach. Dlatego też flaty dobrze robić na ostrości klatek light.

 

 

 

Mogę prosić o pomoc? robię wszystko według poradnika. Zrobiłem 4 x 12 zdjęć ale efekty są bardzo złe :) Może coś ze zdjęciami jest nie tak? Zamieszczam po jednej. Jeśli macie chwile czasu to zobaczcie :) Oczywiście nie wymagam cudów bo sam kadr jest nieciekawy ale wole poćwiczyć teraz a potem jechać za miasto już wiedząc co trzeba robić.

Light frames

Dark frames

Bias/offset frames

Flat frames

https://drive.google.com/folderview?id=0B-idIATWanwfazFxcy1kZ1JRZlU&usp=sharing

Po pierwsze to nie łap 10 srok za ogon. Klatki kalibracyjne nie są lekiem na całe zło astrofotografii, jedynie pomagają w osiągnięciu poprawnego materiału do obróbki. Warunkiem jest posiadanie dobrych klatek light. Na zdjęcie, które zrobiłeś wystarczy 40-50 klatek light i pozbędziesz się uciążliwego szumu. Na razie nie rób klatek kalibracyjnych - skoncentruj się na zrobieniu dobrych zdjęć light.

 

DSS nie chce stackować zdjęć na których nie rozpozna gwiazd. Jest ustawiony zły próg odcięcia gwiazd i traktuje je jako szum (w zakładce register to robisz - choć nie pamiętam gdzie, nie używam DSS'a). W każdym bądź razie program musi na każdym zdjęciu rozpoznać gwiazdy. Przy stackowaniu nie używaj klatek kalibracyjnych.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok. zrób ich 50 - obejrzyj dokładnie czy w centrum kadru gwiazdy są jak najbardziej punktowe.

Zastosuj tzw regułę 600. czyli 600 przez ogniskową i otrzymasz czas przy którym gwiazdy wyjdą nieporuszone i takim czasem zrób zdjęcia - ew. możesz go kapeńkę wydłużyć (ale obserwuj czy nie za bardzo się rozciągają).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok. zrób ich 50 - obejrzyj dokładnie czy w centrum kadru gwiazdy są jak najbardziej punktowe.

Zastosuj tzw regułę 600. czyli 600 przez ogniskową i otrzymasz czas przy którym gwiazdy wyjdą nieporuszone i takim czasem zrób zdjęcia - ew. możesz go kapeńkę wydłużyć (ale obserwuj czy nie za bardzo się rozciągają).

 

P.

 

ok. Wydaje się wszystko jasne. Dziś to sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też flaty dobrze robić na ostrości klatek light.

Czyli najczęściej w pobliżu nieskończoności :) . Ale oczywiście na pewno masz racje, ja dopiero zaczynam i chociaż nie mam teleskopu to mam wrażenie, że przeczytałem już z pół forum, a i tak wiem bardzo mało.

 

PS. Powodzenia osasowsky w robieniu zdjęć !

Edytowane przez czarobest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu tak - ale jak płaszczyzna ostrości wynosi kilkadziesiąt um to może umknąć jakiś paproch :-) Sugeruje się teleskopami, gdzie punkt ostrości wypada gdzieś na wyciągu :-)

 

P.

 

 

takie efekty : jedna po stackowaniu i jedna z 20 jak wyglądały przed. Jak dla mnie dno :)

post-29456-0-55766100-1439823871_thumb.jpg

post-29456-0-83364300-1439823872_thumb.jpg

Edytowane przez osasowsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar Wytłumaczył mi, że Depp Sky Stacker nie wszystkie wersje dobrze współpracują z Rawami z Canona. I to prawda.Użyłem tej wersji http://deepskystacker.free.fr/download/DeepSkyStacker333beta45.rar i efekty od razu widać. Wcześniej wszystkie stacki wychodzi strasznie ciemne i bez szczegółów... To jest to samo co zamieściłem powyżej.

post-29456-0-90814900-1439974994_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.