Skocz do zawartości

Teleskop + montaż za ok 3 tyś zł


Smrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Bardzo prosze o pomoc w doborze sprzętu, teleskop + montaż + napęd. Budżet jakim dysponuje to +/-/3 tyś zł.

Jets to mój pierwszy teleskop., który chcę wykorzystać do obserwacji/zdjęć samolotów na przelotowych oraz do obserwacji/zdjęć astronomicznych.

Miejsce do obserwacji, obrzeża małego miasta, lub wioska z ciemnym otoczeniem:)

Myślałem o MAK 127

Bardzo prosze o sugestie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki chcesz osiągnąć max czas naświetlania pojedynczej klatki i jakie obiekty chcesz robić? Wymień kilka - US (w tym planety), DS, szerokie kadry, średnioogniskowe z filtrami waskolasmowymi, itp kombinacje....

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro polecasz do obserwacji samolotów to proszę, powiedz jak ci się nim obserwuje? Jakie są wady i zalety obserwacji samolotów Newtonem na Dobsonie?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ojj, za trzy tysiące początkującemu bym nie polecał. Ten nawet nie pozwoli na dłuższą astrofotografię (20+ sekund).

 

Jak do astrofotografii ma być (i żeby było stabilnie + możliwości obserwacyjne), to zaproponowałbym montaż EQ5 z napędem, tuba Sky-Watcher 150/750. No i korektor komy też by się przydał. Jeśli jeszcze zmieści się w granicy, to kolimator laserowy może okazać się bardzo przydatny. Lustro 6" pozwoli zobaczyć też nawet dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ma sluzyc do fotografowania samolotow, wydaje mi sie, ze najlepszym rozwiazaniem okaze sie duzy Newton na Dobsonie. Synte/GSO 12" (GSO bedzie chyba wymagalo podniesienia lustra do fotografii) mozna kupic za < 3kPLN. Takie monstrum swietnie sprawdzi sie rowniez do astrofotografii, ale tylko planetarnej. Do tej przydalaby sie jednak kamera, nie lustrzanka...

 

IMHO podazanie za samolotami wyklucza montaz paralaktyczny. No chyba, ze pochylimy glowice w plaszczyznie azymutalnej.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ma sluzyc do fotografowania samolotow, wydaje mi sie, ze najlepszym rozwiazaniem okaze sie duzy Newton na Dobsonie.

 

Błaaagam - piszcie dlaczego. Takie tam pisanie, że polecam np. dziurawy kalosz, bez uzasadnienia nic nowicjuszowi nie daje!

 

IMHO podazanie za samolotami wyklucza montaz paralaktyczny. No chyba, ze pochylimy glowice w plaszczyznie azymutalnej.

Ustawienie głowicy na 90 stopni zamiast 54 stopne zajmuje całą sekundę... (gdzieś czytałem, że są przy jakims tam EQ problemy z ustawieniem na 90 stopni, więc przed zakupem warto sprawdzić). Dodatkowo można zdjąć ciężarek z pręta i mieć użyteczną wajchę do naprowadzania teleskopu.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błaaagam - piszcie dlaczego. Takie tam pisanie, że polecam np. dziurawy kalosz, bez uzasadnienia nic nowicjuszowi nie daje!

1. Wygodne i naturalne operowanie teleskopem w trybie azymutalnym.

2. Duza rozdzielczosc (w zwiazku z duza apertura) i swiatlosila - skraca czas naswietlania, redukujac ryzyko rozmazania fotografii.

3. Duza popularnosc wsrod spotterow.

 

WYDAJE mi sie, ze Dobson z wysoko polozonym wyciagiem w Newtonie bedzie wygodniejszy do podazania za samolotami, niz Mak 127 z aparatem pod spodem teleskopu (tu ulatwia tryb Live View i odchylany ekran). To tylko moje subiektywne odczucie. Glowna przewaga na pewno jest swiatlosila, ktora wydatnie zmniejszy odsetek zdjec poruszonych.

 

W przypadku zakupu Maka 127 proponowalbym montaz AZ-4, Vixen Porta badz jakies Giro.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro polecasz do obserwacji samolotów to proszę, powiedz jak ci się nim obserwuje? Jakie są wady i zalety obserwacji samolotów Newtonem na Dobsonie?

 

Sam obserwuję samoloty swoją Syntą na Dobsonie i nie jest to nic trudnego. Trzeba się tylko przyzwyczaić że obraz jest odwrócony i wtedy można spokojnie podążać za lecącym samolotem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sam obserwuję samoloty swoją Syntą na Dobsonie i nie jest to nic trudnego. Trzeba się tylko przyzwyczaić że obraz jest odwrócony i wtedy można spokojnie podążać za lecącym samolotem :)

Ale pewnie masz łożyskowanie?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki chcesz osiągnąć max czas naświetlania pojedynczej klatki i jakie obiekty chcesz robić? Wymień kilka - US (w tym planety), DS, szerokie kadry, średnioogniskowe z filtrami waskolasmowymi, itp kombinacje....

Serio? Pytasz się nowicjusza o obiekty, o filtry wąskopasmowe, o czasy naświetlania???????

 

Czy chcesz zachęcić czy odstraszyć?

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ojj, za trzy tysiące początkującemu bym nie polecał. Ten nawet nie pozwoli na dłuższą astrofotografię (20+ sekund).

 

Jak do astrofotografii ma być (i żeby było stabilnie + możliwości obserwacyjne), to zaproponowałbym montaż EQ5 z napędem, tuba Sky-Watcher 150/750. No i korektor komy też by się przydał. Jeśli jeszcze zmieści się w granicy, to kolimator laserowy może okazać się bardzo przydatny. Lustro 6" pozwoli zobaczyć też nawet dużo.

 

EQ5 z napędem nie kosztuje około 3000 PLN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.