Skocz do zawartości

Dragonfly Cluster (Ważka) NGC 457


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,



Warunki nie sprzyjały astrofotografii, bo świecił księżyc, jakieś chmurki, podmuchy wiatru z różnyc stron. Od dawno chciałem "złapać" ważkę. Trochę na szybko ustawienie na polarną co dało pojechane gwiazdki. Nauczka na przyszłość.



Montaż: AZEQ6GT


Teleskop: TS 65Q


Detektor: Canon 450D mod + IDAS D1


Guiding: TS 50/300 + ASI 120MM


Grzałki na guider i teleskop ASTOptics + kontroler Thousand Oaks Optical



DSS wybrał 84 klatki lights x 211 sek


40 x darks


20 x bias


20 x flats



Pozdrawiam


Sebastian



dragonfly_cluster copy_edited-2_big.jpg

dragonfly_cluster copy_edited-1_small.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne foto, mi to jednak bardziej przypomina ET :)

pk

 

Ważka, Sowa, ET, Wall-E. Każdy widzi coś innego. Mnie najbardziej to przypomina ważkę. :)

Fajny kadr.

 

No ale dzwine ze Ci guider nie poprawił pozycji i Ci gwiazdki pojechały...

 

Podejrzewam następujące przyczyny:

1. Bardzo złe (jak na potrzeby astrofoto) ustawienie na biegun. Nie umiem jeszcze metody dryfu. Opieram się na lunetce, polar finderze, tym co widzę na podglądzie z canona na laptopie, oraz polaralign synscan'a. Widać za mało.

2. Coś jednak ciągnie teleskop. Prawdopodobnie coś nie tak z kablami, których coraz więcej. Dzisiaj kupiłem 3 metrowe z canona do lapka oraz kamery do lapka. Puszcze je po montażu i po ziemi, żeby nie wisiały.

3.Mimo wszystko nie jestem na 100% przekonany do mojego montażu. Mogłem brać G11 .

Po zdjęciach wnioskuję, że za bardzo giąłeś krzywe i stąd takie ostre przejścia między gwiazdami a tłem. Dookoła gwiazdki jest halo a potem od razu czerń tła, bez łagodnego przejścia.

 

Paweł

Oczywiście, wychodzą braki w znajomości programów graficznych. Zgoda. Inna sprawa, że to zdjęcie to 5 minut zabawy. Spróbuje poprawić co się da.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj ustawienie na lunetkę jest wystarczające. Warunkiem jest oczywiście wyjustowana lunetka i celowanie w polarną, a nie w inną gwiazdę (bo i takie rzeczy się czasem zdarzały). Dla tego typu montażu to takie czasy przy tej ogniskowej to powinna być pestka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj ustawienie na lunetkę jest wystarczające. Warunkiem jest oczywiście wyjustowana lunetka i celowanie w polarną, a nie w inną gwiazdę (bo i takie rzeczy się czasem zdarzały). Dla tego typu montażu to takie czasy przy tej ogniskowej to powinna być pestka.

 

Celuje zawsze na pierwszą gwiazdę którą zobaczę gołym okiem. Nie sądzę, żeby to był Kochab. Na 99,99% Polaris. Lunetka jest/była wyjustowana fabrycznie. Nic nie zmieniałem. Gdy już ustawie w centrum gwiazdę i kręcę w osi RA to mam ją cały czas w centrum krzyża. Muszę zwrócic uwagę jeszcze na kable. Guiding podczas prowadzenia ma korekty ponad 3". Inna sprawa (może to cos sugeruje), że jeżeli mam już pojechane gwiazdy to zawsze z lewego dołu do prawej góry.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabli jest sporo:

- zasilanie aparatu

- podgląd z aparatu na kompie (miniusb-usb)

- połączenie aparatu z montażem (camera control z synscana)

- kamera guidująca do kompuera

- kamera guidująca montaż

- grzałka na telekopie

- grzałka na szukaczu

- pilot synscan

- zasilacz montazu

- kontroler grzałek do zasilacza

 

 

Coś musi ciągnąc. Dzisiaj to wszystko pospinałem, puściłem po tubach a potem w dół między śrubami mocującymi dovetail. Jutro zrobie zdjęcia.

 

Jeżeli chodzi o wyważenie to oś DEC chodzi bardzo płynnie i jest możliwe b. dobre wyważenie. Nawet aparat mam do góry nogami bo obudowa jest niesymetryczna i zabużało balans. Natomiast oś RA chodzi z oporem i mam wrażenie, że albo mocno przeważam albo na odwrót.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście, wychodzą braki w znajomości programów graficznych. Zgoda. Inna sprawa, że to zdjęcie to 5 minut zabawy. Spróbuje poprawić co się da.

Poświęciłem więcej niż 5 minut, żeby obejrzeć Twoje zdjęcie i coś konstruktywnego napisać - żebyś wiedział w którym kierunku iść z obróbką, a Ty piszesz, że to 5 minutowa zabawa - to po co ja to pisałem, skoro to zabawa :-) Wrzuć zdjęcie bez zabawy to napiszę coś więcej :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie obrażaj się. Po prostu umiejętności i pomysłów co zrobić ze zdjęciem starcza mi na 5 minut, ale bardzo chciałbym popracować nawet godzinkę. Niestety nie wiem co mam robić przez 55 minut, żeby efekt był dobry. Na razie odbywa się to bardziej na zasadzie co się stanie jak to nacisnę.

 

Pzdr

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po załadowaniu wynikowego zdjęcia z dss w formacie *.tif w adobe elements zaczynam od odcięcia krawędzi funkcją "crop". Gdzieś czytałem, że dss coś z tymi krawędziami "nie teges". Potem robię Image>Covert Color Profile>ADOBE RGB Profile (dunno why - gdzieś widziałem w jakimś tutku).

 

Potem Enhance>Adjust Lighting>Curves , i tu przesuwam najbardziej lewy punkt jak najbliżej wykresu, a środkowy trochę w lewo, tak, żeby zobaczyć coś więcej na zdjęciu, a szumy nie były zbyt duże. Czasem używam pipetki od czarnego koloru. Czasem całą procedurę wywołuje dwa razy. W tym przypadku jeszcze wykonałem 2x Increase Star Color z pakietu Astronomy Tools i dodałem ramkę. Tyle. Jak widać mizeria. Trudno jest znaleźć tutorial obróbki gromad gwiazd. Wszystko albo Orion alo Andromeda w kółko jedno i to samo.

 

Wczoraj bawiłem się wg. poniższego tutka. Wszystko co zostało zrobione w tym tutorialu w części o photoshopie działa w elements. Na razie na tym się oprę w swoich modyfikacjach zdjęcia. Muszę kupić sobie chyba jakąś książkę lub dvd o post-processingu zdjęć astro i tyle.

 

http://www.mistisoftware.com/astronomy/Process_m13.htm

 

Sebastian

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego tutka najważniejsze są maski. Niestety musisz wypracować sobie własną metodę. Nikt Ci nie poda gotowego przepisu na właściwą obróbkę. Każde zdjęcie obrabia się inaczej. Poszukaj tutoriali na YT. Jest tego masa. Coś wyciągniesz dla siebie.

Spróbuj nie wyciągać materiału zbyt agresywnie tylko małymi krokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego tutka najważniejsze są maski. Niestety musisz wypracować sobie własną metodę. Nikt Ci nie poda gotowego przepisu na właściwą obróbkę. Każde zdjęcie obrabia się inaczej. Poszukaj tutoriali na YT. Jest tego masa. Coś wyciągniesz dla siebie.

Spróbuj nie wyciągać materiału zbyt agresywnie tylko małymi krokami.

 

Jest masa tutoriali na YT - ale 99% jest do d…. Większość kiepskiej jakości, ktoś pokazuje, że wykonał jakąś funkcje, ale nie wiadomo dla czego i po co. NIc z tego nie wynika. Mnie jest potrzebny tutorial step by step obróbki gromady. Taki tutorial jak podlinkowałem tylko od początku do końca np w photoshopie z opisem po co jaka funkcja i kiedy, co daje itp. Gdyby była książka z załączonym dvd z ćiwczeniami obróbki step by step, plikami do obróbki z opisem funkcji itd to było coś. Dałbym z 200Euro nawet, może więcej za takie coś. Nie chodzi mi o kopiowanie dosłowne tutoriala, tylko żeby zrozumieć idee i sens używania poszczególnych funkcji w PS. Pokaż mi taki tutorial, no pokaż.

 

Inna sprawa. Właśnie wróciłem z testów. Poupinałem sobie kable w pęczki, przymocowałem opaski to teleskopów, puściłem w dół po montażu i co?

Ustawienie na polarną, montaż wypoziomowany i jaja. Robie 3 star align, gwiazda w kadrze , a tu nagle sama jedzie, montaż sam pracuje. W końcu jakoś to i okiełznałem. Zrobiłem 3 x 3 star align, 3 x polar align. Robie ekspozycje 30 sek, pojechane gwiazdy. Chyba z grubą wiązką kabli jest jeszcze gorzej niż z wiszącymi z osobna. Spakowałem się, sprzęt do garażu. Coś mnie tknęło. Sparwdziłem. Luzy jak byk. Czy ja mam kasować luzy co 3 sesje? WTF?

Chyba trzeba wrócić do podstaw. Poodpinam większość kabli, skasuje luzy jeszcze raz i zobacze co będzie, a jak nie to trzeba będzie zmienić montaż, żeby się nie denerwować i tyle.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.