Skocz do zawartości

na szeroko - Łabędź,Perseusz


calla

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Juz troche zapomniałem o tym wątku;)

 

Perseusz, 50x110s, ISO 1600 Fujinon 55mm@3,5 Canon 600D

Fakt, ten obiektyw jest super, zwłaszcza jak na sprzęt za cenę 200 zł. szkoda tylko że na pełnej dziurze jest mało ostry.

 

Swoją drogą, zastanawiam się jaki jest optymalny histogram dla pojedynczych klatek w takim przypadku jak tu - po 110s był już w połowie, prowadzenie pewnie dałoby mi radę gdzieś do 200s ale chyba bym wtedy przepalał

 

perseusz_final.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, zastanawiam się jaki jest optymalny histogram dla pojedynczych klatek w takim przypadku jak tu - po 110s był już w połowie, prowadzenie pewnie dałoby mi radę gdzieś do 200s ale chyba bym wtedy przepalał

 

DSLRy też są wykorzystywane w astrofotgorafii długoczasowej i pali się klatki po 10 min.

Co byś przepalał przy 200sek?

 

Ja na Twoim miejscu paliłbym maksymalne czasy na jakie stać Twój montaż (w tym wypadku jak wspomniałeś 200sek). Zdecydowanie więcej sygnału wyciągniesz a nad gwiazdami da się zapanować.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSLRy też są wykorzystywane w astrofotgorafii długoczasowej i pali się klatki po 10 min.

Co byś przepalał przy 200sek?

 

Ja na Twoim miejscu paliłbym maksymalne czasy na jakie stać Twój montaż (w tym wypadku jak wspomniałeś 200sek). Zdecydowanie więcej sygnału wyciągniesz a nad gwiazdami da się zapanować.

 

Paweł

 

Ej no to mi w głowie namieszałeś. Bez odpowiednich filtrów przy ISO1600 zdjęcie chyba będzie przepalowne przy dłuższych ekspozycjach skoro histogram już jest w połowie? Wszędzie piszą że właściwie naświetlane zdjęcie powinno mieć histogram wyglądający mniej więcej tak:

Untitled.jpg

Mógłbyś doprecyzować co miałeś na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh,

gdybym patrzył na histogram po każdej klatce to nie zrobiłbym chyba żadnego zdjęcia :-)

 

Po co robić na ISO1600 - przecież to sztuczne podbicie, lepiej robić np na ISO800 - wszystkie swoje zdjęcia Canonem 40D robiłem na ISO800 i paliłem po 10 min każdą ekspozycję. np to: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/old-ones/42-leo-triplet

Jak chcesz mogę pokazać pojedyncze klatki z Canona 40D, ISO800 i czas 10min (powinienem jeszcze kilka mieć)

 

Gdy wyposażyłęm się w guiding tylko raz paliłem klatkę po 420sek (m31), poza tym nie zszedłem poniżej 600sek.

Tak samo nigdy nie obserwowałem histogramu jeśli nie miałem ku temu przesłanek (jasna klatka). Oczywiście w procesie obróbki obserwacja histogramu to podstawa.

 

Jak palisz z miasta to oczywiście, po 2 minutach będziesz miał białą klatkę - kluczem jest niebo (jak zwykle zresztą)

 

Wyznaję zasadę robienia zdjęć a nie doktoryzowania się nad teorią i umiejscowieniem histogramu :-)

 

Paweł

 

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jakoś tak ten histogram wygląda, przy niższym ISO możnaby istotnie trochę ugrać większym zakresem dynamicznym, tylko pytanie, czy nie lepiej zrobić 2x więcej klatek z nieco wyższym szumem, czy 2x mniej z niższym i lepszym zakresem dynamicznym.

link do pojedynczej klatki 110s:

https://www.dropbox.com/s/lbx9bvxvru5iakj/IMG_2932.CR2?dl=0

 

strzelana 12 km od Gdańska , z miejsca z dobrze widoczną Drogą Mleczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.