Skocz do zawartości

Lornetka czy teleskop dla początkującego?


Atuashi

Rekomendowane odpowiedzi

Na Twoim miejscu dozbierałbym i kupił ten (zdecydowanie lepszy) zestaw:

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-6-mapa-nieba/1973s

 

a jak nie to brałbym tę lornetkę:

 

http://fotozakupy.pl/nikon-action-ex-10x50/1503s

 

Pozdrawiam

p.s.

Teleskop który zalinkowałeś ma pewne drobne wady:

Drgający pod taką armatą montaż, mniejsze max powiększenie, gorsza optyka (np.: krzywizna lustra, okularki nie wiemy czy nie Kellnery).

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od super taniego teleskopu https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-dobson-130,d2760.html który dał mi niesamowite wrażenia obserwacyjne i jednocześnie utwierdził mnie w tym, że astronomia bedzie mi towarzyszyć na pewno przez wiele lat. Potem kupiłem większy i doższy teleskop, a ostatnio lornetkę. Gdybym miał zaczynać jeszcze raz, zacząłbym od lornetki.

Teleskop da Ci niesamowitą radość z widoków, ale dzięki lornetce nauczysz się nieba szybciej i łatwiej. Jeśli zostaniesz z astronomią na dłużej i tak bedziesz posiadał i lornetkę, i teleskop. Jeśli Ci się znudzi, albo się zniechęcisz, lornetka zawsze Ci się przyda, do konca życia. Ja kupiłem 8x56, ale gdybym nie miał teleskopu, kupiłbym taką o parametrach 15x70. Kupisz taką już za ok 350 zł np. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-skymaster-15x70,d212.html . Nie bedzie to super jakość, ale z pewnością uniwersalny i bezproblemowy sprzęt. Znam ludzi, którzy dzięki tej właśnie lornetce poruszają się po niebie lepiej niż niejeden właściciel wielkiego i drogiego teleskopu.

Z pewnością też posiadanie teleskopu daje ogromną satysfakcję. Ale kupując teleskop, musisz pamietac, że to nie koniec zakupów lecz poczatek (okulary, montaż, statyw, może filtry, soczewki, kolimator...) Ciężki dylemat...

Niestety budżet przy zakupach astro sprzętu zawsze jest za mały, a dobry optycznie teleskop, czy naprawdę dobra lornetka kosztują sporo pieniędzy.

Kupując sprzęt musisz też uwzględnić to, w jakich warunkach bedziesz obserwował. Miejskie niebo może zniechęcić, bo wiele obiektów bedzie niewidocznych, wtedy niewielki teleskop do obserwacji planet i Księżyca ma spory sens. Jeśli niebo jest ciemne, to widok przez lornetkę zwala z nóg, ale i przez teleskop szczęka opada. Jeśli zależy Ci na szybkiej nauce nieba polecam lornetke, jeśli chcesz szybko, tak jak ja, posmakować w "teleskopowych" obrazach, kup teleskop.

Na szczęście za ok. 1000 zł możesz mieć i jedno i drugie. Moze więc pytanie powinno brzmieć nie "co", ale "w jakiej kolejności" kupić. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie lornetki jak w linku wyżej bywają na giełdzie i tu i na astromaniaku w cenie 200-230 zł, wiem bo sam kupowałem i też polecam tą lornetkę. Ale to bez żadnych wątpliwości na statyw, nawet fotograficzny. Poczytaj!


Warto mieć i lornetkę i teleskop. Jeśli jednak miałbyś wybierać albo, albo to moim zdaniem weź lornetkę i statyw. Mam lornetki 10x50 i 15x70. Teraz częściej używam tej drugiej. Daje i dość szerokie pole i całkiem przyjemne powiększenie.


Czy teleskop jest Ci potrzebny możesz zdecydować później. Lornetka i tak z Tobą zostanie.

Stellarium i kilka książek o obiektach możliwych do znalezienia lornetką moim zdaniem na początek wystarczy.

Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :-).


Zarówno do teleskopu jak i do lornetki na statywie polecam dodatkowo dokupić zielony laser. Ja jestem ślepak, niebo jako tako widzę w okularach, ale nie lubię w okularach oglądać nieba przez teleskop czy lornetkę. Bez zielonego lasera jest mi ciężko znaleźć właściwy punkt na niebie.

Pod ciemnym niebem przez lornetkę sporo widać. I widać inaczej niż w teleskopie.


Poza tym, o czym zapominamy dość szybko, teleskopem trzeba nauczyć się patrzeć, znajdować obiekty na niebie.

Jeśli teleskop to albo newton albo refraktor albo mak.

Newtony, zwłaszcza duże, są chyba bezkonkurencyjne do wielu zastosowań. Jednak są ciężkie i jednak mniej mobilne! Weź to pod uwagę... Musisz je studzić przed użyciem.

Refraktory chyba są zwykle droższe i zwykle mają mniejszą średnicę. Jednak 'zwykle :-)' są bardziej mobilne i chyba dają większy kontrast.

Maki są doskonałe do planet, mają większą ogniskową ale przez to są ciemniejsze. Jako, że ja jeszcze do planet nie dojrzałem, nie mam z makami żadnych doświadczeń.

O ile newtona możesz spokojnie trzymać na prostym dobsonie, to zarówno refraktor jak i maczek (zwłaszcza te cięższe) wymagają nieco lepszego zawieszenia, aby się nie trzęsły podczas koncertu :-).


Jestem zwykłym amatorem na początku przygody z astronomią. Jednak to co napisałem wyżej wynika z moich doświadczeń.

Bardziej doświadczeni koledzy pewnie mnie poprawią.


EDIT:

500 - 600 zł wystarczy na lornetkę SkyMaster Celestrona, jako taki statyw i jakąś głowicę foto.

Albo na 6-8 calowego newtona z giełdy. Tylko przed zakupem pytaj kogoś bardziej doświadczonego, aby nie zostać nabitym w butelkę. Ale i tak później będziesz musiał uzbierać na lepsze okulary, kitowce są kiepskiej jakości.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z własnego doświadczenia proponuję lornetkę. Pomoże oswoić się z niebem. Jeśli złapiesz bakcyla, będziesz chciał więcej.

Teleskop będzie wtedy dobrym rozwiązaniem. Jednak lornetkowe obserwacje mają swój urok. Podkreślam obserwacje a nie przeglądy nieba, jak niektórzy piszą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.